We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Niğde Gastronomi Festivali büyük ilgi gördü

Niğde Gastronomi Festivali büyük ilgi gördü

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

3’üncü Niğde Gastronomi Festivali, 6-7-8 Ekim tarihlerinde Niğde Valiliği, Niğde Belediyesi, Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi, Ahiler Kalkınma Ajansı, Türkiye Aşçılar Federasyonu (TAFED) ve Niğde Gastronomi ve Mutfak Sanatları Derneği (NİGAMUD)’nin iş birliği ile Niğde’de gerçekleşti.

Türkiye’nin dört bir yanından gelen ünlü şeflerin ve yıldız sanatçıların katılımıyla birbirinden keyifli etkinliklere ev sahipliği yapan festival, bando eşliğinde şehir merkezinden etkinlik alanına kortej yürüyüşü ile başladı. Niğde Valisi Cahit Çelik ve Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir’in konuşmalarının ardından, il protokol üyeleri tarafından festivalin açılış kurdelesi kesildi.

Organizasyon alanında yer alan stantlarda meşhur Niğde patatesinden, dünyanın en güzel peynirlerinden biri olarak nitelendirilen Niğde Mavisi’ne kadar kentin en özel yöresel ürünleri tanıtıldı ve tadıma sunuldu. Sınırsız yemek ve eğlencenin bir arada olduğu festival alanı, üç gün boyunca yemek yarışmaları ile renklendi.

KAPADOKYA’NIN GASTRONOMİ BAŞKENTİ NİĞDE

Festival ile ilgili bilgi veren Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde’yi Kapadokya bölgesinin gastronomi başkenti haline getirmek istediklerini ifade etti. Kadim medeniyetlere ev sahipliği yapmış olan Niğde’nin zengin mutfağını dünyaya tanıtmak için iddialı projelere imza attıklarının altını çizen Özdemir, hayata geçirdikleri Tabal Gastronomi Evi ve Niğde Mutfağı kitabı gibi çalışmalarla Niğde gastronomisini ön plana çıkarmak istediklerini söyledi.

NİĞDE’NİN 51 YÖRESEL ÜRÜNÜYLE 5 TONLUK KAZANDA NİĞDE PİLAVI

Niğde’nin 10 bin yıllık mutfak kültürünün ve coğrafi işaretli ürünlerinin tanıtımının yapıldığı festivalde Türkiye Aşçılar Federasyonu’na (TAFED) bağlı şefler Niğde’nin 51 ürünü ile 5 tonluk dev kazanda “Niğde Pilavı” pişirdi. TAFED’li şeflerin “869 – Yerliyse Yeriz” sloganları eşliğinde, Türkiye’de üretilen ürünlerin önemine değinilerek hazırlanan pilav, festival ziyaretçilerine ücretsiz olarak dağıtıldı.

NİĞDE KAPADOKYA’NIN GASTRONOMİ BAŞKENTİ OLMA YOLUNDA

Festivalin ikinci günü düzenlenen “Niğde Turizm ve Gastronomi Zirvesi” birbirinden değerli konukların katılımıyla, üç ayrı oturumda gerçekleşti. Zirvede Niğde’ye özgü kültürel, tarihi ve doğal zenginlikler farklı bakış açılarıyla değerlendirilirken, Niğde’nin turizm ve gastronomideki yol haritası oluşturuldu.

NİĞDE UNUTULMAZ BİR HAFTA SONU GEÇİRDİ

3’üncü Niğde Gastronomi Festivali kapsamında gerçekleşen halk konserlerinde Semicenk, Zara, Tefo & Seko ve Sefo sahne aldı. En sevilen şarkılarını seslendiren sanatçılar, hafta sonu boyunca her akşam festival alanını dolduran Niğdeli sevenlerine eğlence dolu anlar yaşattı.

Yorum Yaz