We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Nisan’a rezervasyon almak bizi sevindirdi

Nisan’a rezervasyon almak bizi sevindirdi

Mivara Luxury Resort & Spa Satış  ve Pazarlama Müdürü Ayşe Akdeniz Çiğdem 2022 yılı için şu ana kadar ki sinyallerin olumlu olduğunu belirterek ” Nisan ayı için rezervasyonlar almak bizi sevindirdi. 2022 güzel bir yıl olacak” dedi.

 

2022 yılı Satış & pazarlama departmalarının gözünden değerlendirir misiniz?

Pandemi süreci ile gecen iki sezonun sonrasında artık tüm dünya Covid 19’u tecrübe etmiş ve bu kurallar çerçevesinde yaşamaya alıştı ve bu durum artık endişeden çok normal bir yaşam tarzı haline geldi. 2022 yılı için diğer yılların aksine otelimizi Nisan ayında açmaya karar verdik ve şimdiden bu tarihler için satışlarımız mevcut, dolayısıyla gerek mevcut partnerlerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerden almış olduğumuz olumlu görüşler gerekse almış olduğumuz satışlar 2022 yılının oldukça iyi geçeceği sinyalini vermekte.

2022 Son dakika yılı olur mu? Olursa neden, olmaz ise neden?

2020 ve 2021 yılları bize son dakika satışların çokça yaşattığı sezonlar oldu ve 2022 yılının da son dakika satışlar almaya devam edeceğimiz bir yıl olacağını düşünüyorum. Ama bu durum son 2 yıldaki gibi Covid 19 sürecinden ziyade İç Pazar için ülkemizde yaşanan ekonomik krizin ve kurdaki ani dalgalanmaların etkisiyle olacak. Yabancı pazarlarda ise hala pandemi’nin de tüm dünya da etkisini sürdürmeye devam ettiği bir dönemde ülkelerin Covid koşullarına bağlı olarak  kısıtlama, seyahat yasakları gibi alabilecekleri kararlardan dolayı tatilciler erken rezervasyona çok sıcak bakmıyorlar. Kriz ortamları ileriye dönük plan yapmak konusunda negatif yönde eğilim göstermektedir ve bu durumda 2022 yılı için yine son dakika satışlarına sebep olacaktır.

Satış ve pazarlama yöneticileri 2022 yılında nelere dikkat etmeli?

Son yıllarda yaşamış olduğumuz turizmin olumsuz tablosu 2022 yılı itibariyle yükselişe geçecek ancak fiyatlar konusunda atacağımız doğru adımlar sayesinde istediğimiz verimi elde edebiliriz. Bu anlamda pazarlara göre uygulanacak fiyat stratejisi, oteller arası rekabette doğru analiz ve doğru konumlanma, hem kendi çalıştığımız oteller için hem de Turizm için başarı getirecektir. Genellikle otellerin dolu olması başarı olarak düşünülmekte ve sadece doluluk üzerinden bir strateji belirlendiğinde fiyatlar kriz durumlarında olması gerekenin çok çok altına çekilmekte ve bu durumda karlılık oranını düşürmekle birlikte hizmet kalitesine de etki etmekte. Fiyatların çok fazla aşağı çekilmesi, kısa vadede toparlanabilen bir durum olmadığı gibi oteller arasındaki rekabette de problemler doğurmaktadır. Bu yüzden  Satış & Pazarlama yöneticilerinin doğru analiz yapıp bu doğrultuda stratejilerini belirlemeleri gerektiğini düşünüyorum.

Yorum Yaz