We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Osman Ayık: “Vergi Uygulaması 2021’e Ertelensin”

Osman Ayık: “Vergi Uygulaması 2021’e Ertelensin”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Osman Ayık: “Vergi Uygulaması 2021’e Ertelensin”

TÜROFED, konaklama vergisi taslağı ile ilgili hazırladığı raporu Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Hazine ve Maliye Bakanlığı’na sundu. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, verginin yüzde 0.50-0.75 aralığına düşürülmesini ve 2021’e ertelenmesini önerdiklerini ifade etti.

Osman Ayık: “Vergi Uygulaması 2021'e Ertelensin”

Başkan Osman Ayık, konaklama vergisi taslak paketinde değişiklik yapılmasını istediklerini belirtti. Verginin yüzde 0.50-0.75 aralığında uygulanıp, kademeli şekilde yükseltilmesini önerdiklerini ifade etti.

Uygulama 2021’e Ertelensin

Ayık, Konaklama Vergisi’nin Plan ve Bütçe Komisyonundan geçtiği haliyle yasalaşmasının sakıncalarını ilettiklerini söyledi. Kanunun yürürlüğe giriş tarihinin ertelenmesini ve uygulamanın 2021 sezonunu kapsamasını önerdiklerini söyledi.

Osman Ayık, “İşletmeler 2020’ye ait anlaşmalarını yaptılar. Kanunun bu yıl devreye girmesiyle sektöre ilave bir yük olacak. Vergi yükü nedeniyle yapmamız gereken fiyat değişikliğini müşteriye anlatamayacağız ve bu birtakım kanuni sıkıntıları yanında getirecek. Tatilcilere yansıtamayacağımız bu yükün işletmelerin üzerinde kalması söz konusu olacak” dedi.

Ayık, sundukları raporla ilgili olarak şu sözleri söyledi:

“Adaletli bir sistemin uygulanmasını istedik. Vergi oranları, Plan ve Bütçe Komisyonunda kabul edildiği haliyle bölgesel farklılıkları içermediği için adaletsiz olur. Haksızlıkların yaşanmaması için düzenlemenin bölgelere göre detaylandırılmasını ve sabit rakamlardan orana dönmesini önerdik. Vergi oranının düşürülerek yüzde 0.50 – 0.75 aralığında uygulanmasını, sonraki yıllarda işlerin seyrine göre gözden geçirilip kademeli şekilde yükseltilmesini istedik. Bu sektörün rekabet şansının ortadan kaldırılmaması bizim için önemli. Kararı yüce meclisimizin takdirlerine bırakıyoruz.”

 

 

 

 

Yorum Yaz