We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel OSMAN AYIK : “YÜKSEK SEZON BAŞLAMADAN BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMELİYİZ”

OSMAN AYIK : “YÜKSEK SEZON BAŞLAMADAN BAZI ŞEYLERİ DEĞİŞTİRMELİYİZ”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Yabancı ziyaretçi sayısı şubat ayında yüzde 10.23 düşerek 1.2 milyon olurken ilk iki ayda ise kayıp yüzde 8.48’lik düşüşle 2.4 milyon olarak gerçekleşti. Söz konusu dönemde Rus turist kaybı yüzde 54 olurken, Avrupa’dan gelen turist sayısında yüzde 7.7’lik gerileme yaşandı. Türkiye’ye en çok turist gönderen Almanya’da ilk iki aydaki kayıp yüzde 6.8 oldu. TÜROFED Başkanı Osman Ayık, “Yüksek sezon başlamadan önce bazı şeyleri değiştirmeliyiz” dedi.

Yandexin-görsel-ile-görsel-arama-özelliği-hizmetinizde

Türkiye’nin komşu ülkelerinde yaşanan sorunlar, ardı ardına patlayan bombalar, Rusya ile yaşanan uçak krizi ve yurtdışında Türkiye’nin güvensiz bir ülke olduğu algısının yaratılmaya çalışılması turizm rakamlarına da yansıdı. Tüm bu olumsuzluklar sadece Rus turist sayısını değil., Avrupalı turist sayısını da düşürdü. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre 2016 şubat ayında Türkiye’yi gelen yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 10.23’lük düşüşle 1 milyon 240 bin 633 oldu. 2016’nın ilk iki ayına bakıldığında ise Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8.48 azaldı. İlk iki ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 2 milyon 410 bin 966 olarak gerçekleşti. Daha turizm sezonu açılmadan yaşanan bu düşüş turizm sektöründekileri korkuturken, Rus turist sayısındaki düşüşün yanında, Avrupa’dan gelen turist sayısının da yüzde 7.7’e gerilemesi ise dikkat çekti. OECD üyesi ülkelerden Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 13.61 azalırken, OECD üyesi Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 11.44 azaldı. Rusya’daki kayıp ise yüzde 54’ü buldu.YÜZDE 54 AZALDITürkiye’ye en çok turist gönderen ülke konumundaki Almanya’da ilk iki aydaki düşüş yüzde 6.8 olurken, Avrupa ülkelerinden gelen turist sayısı yüzde 7.7 azaldı. İngiltere’de bu düşüş yüzde 9.46 olurken, İspanya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı yüzde 33.31 azaldı. İtalya’dan gelen turist sayısındaki düşüş ise yüzde 28.58’i buldu. Komşumuz Yunanistan’dan gelen turist sayısında da yüzde 18.8 düşüş meydana geldi. Fransız pazarındaki düşüş de yüzde 6.71 olarak gerçekleşti. En büyük düşüş ise Rusya’dan gelen turist sayısında yaşandı. Uçak krizi ile gerilen ilişkiler sonrasında Türkiye’ye gelen Rus turist sayısı yüzde 54.4 azaldı. BDT ülkelerindeki toplam düşüş ise ise yüzde 4.1’i buldu.

NEGATİF SÜREÇ YAŞIYORUZ

Düşüş trendinin böyle devam etmesi halinde yüksek sezonda daha büyük sıkıntılar yaşanabileceğini ifade eden Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, bu düşüş trendinin değiştirilmesi gerektiğini söyledi. Şu an yaşanan düşüş oranlarının çok fazla anlam ifade etmediğinin altını çizen Ayık, “İlk iki ay turizm açısından yüksek bir sezon değil. Şimdi yaşanan yüzde 7’lik düşüş ile temmuz ayında yaşanacak yüzde 7’lik düşüş çok farklı. Çünkü yaz aylarında gelen turist sayısı çok daha fazla” dedi. Bu sıkıntıların yaşanmasını beklediklerini dile getiren Ayık, “Dünyadaki tüm sıkıntılar üst üste geliyor. Türkiye’de de bazı sorunlar yaşanıyor. Bu da turizm rakamlarına yansıyor. Yaşanan negatif süreci pozitife çevirmeliyiz. Ancak şu ana kadar başarılı olamadık. Yüksek sezon başlamadan önce bazı şeyleri değiştirmeliyiz” diye konuştu.

AFRİKA PAZARI DA DÜŞTÜ

Turizmde yaşanabilecek sıkıntıları aşmak için yoğunlaşılması gereken pazarlar arasında gösterilen Afrika pazarındaki ilk iki aydaki kayıp ise yüzde 17.42 oldu. 2015 yılında ilk iki ayda 108 bin 843 turistin geldiği Afrika ülkelerinden, 2016’nın aynı döneminde gelen turist sayısı 89 bin 879 oldu.

İRANLILAR GELİYOR

İran pazarındaki yükseliş ise dikkat çekti. 2015 yılının ilk iki ayında İran’dan gelen turist sayısı 185 bin 632 kişi olmuştu. 2016’nın aynı döneminde İran’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 217 bin 222’ye yükseldi. Gürcistan’dan gelen turist sayısında da yüzde 23.91’lik artış oldu. Söz konusu dönemde Gürcistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 214 bin 460’tan 265 bin 747’ye çıktı. (Hürriyet)

1 yorum

Zafer Cengiz 31 Mart 2016 - 11:27

Yıllardır gelen turistlerin çetelesini tutarak kendini dev aynasında Şampiyon ilan edegelen Turizmci Zihniyetlerin, bugün de paralel bir şekilde “kayıpları takip etmeye gayret etmesi” çok acı bir tablodur! Ulusal PAZARLAMA STK’mız olan TÜRSAB’ı bile göreve davet edemeyip, bozulan Arz-Talep dengesinde YENİ PAZARLAR OLUŞTURARAK Talebin artırılması yerine Arz’ın durdurularak yeni yatırımların yasaklanması için kampanya girişimi yapabilen Zihniyetlerle, sağlıklı bir turizm düzeni elde edilemeyeceği Kriz ortamında tekrar katmerli olarak ispatlanmaktadır. Yakın geçmişten bile dersler çıkaramayan ve yıllardır bekleyen Ulusal Stratejik Hamlesini yapamayan Türk Turizmi, mevcut Zihniyetlerle patinaj yapmayı sürdürebilmeye mahkum değil midir?

Cevapla

Yorum Yaz