We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Pandemic baleye dünya prömiyeri

Pandemic baleye dünya prömiyeri

Covid-19 pandemisi Antalya’da bale sanatına ilham oldu. Antalya Devlet Opera ve Balesi’nce hazırlanan Pandemic isimli balenin prömiyeri 1 Ağustos’ta online yapılacak.

Son iki yıldır tüm dünyayı kasıp kavuran Covid-19 pandemisi, sanata da ilham oldu. Antalya Devlet Opera ve Balesi, salgın dönemini konu alan ‘Pandemic’ isimli bir bale eseri sahneye koyuyor. Libretto/Koreografisi Armağan Davran ve Volkan Ersoy’a ait olan ‘Pandemic’ bale eseri, salgının başlangıcından bugüne kadar geçirilen zaman diliminin, insanların yaşamlarında ve ruh hallerindeki değişimin sanatsal bir yapıya dönüştürerek sahneye aktarılmasından oluşuyor.

SAĞLIKÇILAR ROL ALACAK

Müzikleri J.S Bach, A.Vivaldi ve T.Albinoni’ye ait eserin içerisinde tiyatral anlatıma ağırlıkla yer verilmesi nedeniyle, prömiyer kadrosuna ünlü bir tiyatro oyuncusunun da dahil edilmesi planlanıyor. Bir kaç alternatif isimle görüşmelerin sürdüğü, en kısa zamanda bu ismin de provalara dahil olacağı açıklandı. Bu arada balenin bir digger sürprizi ise Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde görevli 2 sağlık çalışanın da sanatçı kadrosu ile birlikte eserde rol alacak olması.

PROVALAR DEVAM EDİYOR

Dijital efekt ve özel tasarlanmış video görüntüleri ile desteklenen eserde, dekor ve kostüm Çağda Çitkaya, ışık tasarımı ise Mustafa Eski imzasını taşıyor. Pandemi tedbirleri nedeniye daha dar bir kadro ile gerçekleştirilecek olan eserin provaları 12 dansçı ile Haşim İşcan Kültür Merkezi’ndeki Devlet Opera ve Balesi sahnesinde devam ediyor. Eserin büyük bölümünü üstlenecek bu kadroya önümüzdeki günlerde, anlatıcı olarak rol alacak olan bir tiyatrocu ile sağlık çalışanları da dahil olacak.

PRÖMİYERİ 1 AĞUSTOS’TA

Eserin 1 Ağustos’taki prömiyeri de en az konusu kadar ilginç bir organizasyon ile gerçekleştirilecek. Dünyanın önemli sanat merkezleri Royal Opera House, American Balet Theatre ve Sdney Opera Houese’un OurHouseToYourHouse (Sanat Evimizde) mottosu ile uyguladığı online prömiyer, Pandemic Balesi için de uygulanacak. İnternet üzerinden canlı yayın ile tüm dünyanın beğenisine sunulacak olan eser, daha sonra da 28. Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’nde sahnelenecek.

ATF’DEN ULUSLARARASI DESTEK

Pandemic Balesi’nin 1 Ağustos’ta gerçekleşecek olan online prömiyerinin çekimleri, merkezi Antalya’da olan Kanal V tarafından gerçekleştirilecek. Eserin uluslarası tanıtım sponsorluğunu ise GM Medya ve Antalya Turizm Fuarı üstlendi. Antalya Turizm Fuarı’nın 25 ülkedeki 2 bini aşan katılımcısı aracılığı ile Pandemic Balesi’nin prömiyeri tüm dünyaya ulaşacak. Prömiyer ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ve turizm kurum ve kuruluşlarının tüm digital materyallerinden online yayınlanacak.

BASIN TOPLANTISI DÜZENLENDİ

Pandemic Balesi’nin ilk tanıtımı düzenlenen basın toplantısı ile gerçekleştirildi. Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Akın Ulutaş, Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Yıldıray Çete ve eserin koreografları A.Volkan Ersoy ile Armağan Davran’ın katıldığı basın toplantısı öncesi, eserden bazı bölümler sahnelendi. Daha sonra ise sanatçı kadrosu ile yaratıcı ve yönetici kadro, günün anısına ilk kez toplu bir fotoğraf çektirdi.

TÜRK BALE SANATININ SUNUMU

Basın toplantısında konuşan Antalya Devlet Opera ve Balesi Müdürü Akın Ulutaş, böyle anlamlı bir çalışmayı gerçekleştirdikleri için gurur duyduklarını söyledi. Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Başhekimi Prof.Dr. Yıldıray Çete ise toplumsal krizi anlatmanın en iyi yolunun sanat olduğunu dile getirdi. Koreograflar A.Volkan Ersoy ile Armağan Davran da çok heyecanlı olduklarını vurgulayarak, ‘‘Bu eser Türk bale sanatının dünyaya sunulması açısından da önemli’’ dediler.

 

 

 

Yorum Yaz