We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel PROF. DR. ÖZLENEN ÖZKAN GÜNKAF’I ANLATTI

PROF. DR. ÖZLENEN ÖZKAN GÜNKAF’I ANLATTI

Akdeniz Üniversitesi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi koordinasyonunda Bölgesel Kariyer Fuarları kapsamında düzenlenen ‘Güney Kariyer Fuarı’na ikinci kez ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan ile fuarın öğrencilere ve şehre katkısı hakkında konuştuk.

Güney Kariyer Fuarı’ndan (GÜNKAF) biraz bahseder misiniz?

Bölgesel kariyer fuarları Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi destekleriyle üniversiteler, kamu-özel sektör kurum ve kuruluşları, STK’lar ve meslek odalarının iş birliği ile düzenlenen kariyer etkinlikleridir. Biz de bunu Akdeniz Bölgesinde üniversitemiz ev sahipliğinde ve 12 üniversitenin paydaşlığında “Güney Kariyer Fuarı’ GÜNKAF olarak düzenliyoruz. Kamu ve özel sektör kurumlarını genç yeteneklerle buluşturacak fuarımız 23-24 Şubat 2024 tarihlerinde Antalya Mimar Sinan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Şuan fuarın hazırlıkları devam ediyor.

Gençleri iş dünyası ile buluşturmayı amaçlayan fuarda yüzlerce kamu ve özel sektör kurumu gençlerle bir araya gelecek. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi, Alanya Üniversitesi, Antalya Belek Üniversitesi, Antalya Bilim Üniversitesi, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi, Çağ Üniversitesi, Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Süleyman Demirel Üniversitesi, Tarsus Üniversitesi, Toros Üniversitesi paydaşlığında hazırlanan fuar, ev sahibi üniversite olarak başta Üniversitemizin mezun ve öğrencileri olmak üzere paydaş üniversite öğrenci ve mezunlarına açıktır. Şuan 65 binin üzerinde öğrencimiz bulunuyor. Bizimle beraber 13 üniversitenin toplam öğrenci sayısı 266 bini buluyor. Ayrıca mezunlarımızın katılımı ve bu yıl fuarımızın halka açık olması sebebiyle de rekor bir katılım bekliyoruz. Yine kamu ve özel sektörden 300’ün üzerinde firmanın fuarımızda yer almasını bekliyoruz. Bir anlamda büyük ölçekli bir üniversite şehir buluşmasına ev sahipliği yapacağımıza inanıyorum.

Öğrenci odaklı yaklaşımınızı biliyoruz. Öğrencilerin sadece eğitimi için değil onların geleceği için de çalışıyorsunuz. Bu fuarda öğrencilere önemli katkılar sağlayacak. Neler var tam olarak?
Evet, aslında ne yapıyorsak öğrencilerimiz için yapıyoruz. Bu fuar da onlardan bir tanesi ve kariyerleri için bulunmaz bir fırsat. GÜNKAF’ta öğrencilerimizin iş hayatına daha iyi hazırlanması amacıyla mülakatlar, eğitimler, seminerler, örnek olay çalışmaları, atölye çalışmaları yapılacak, alanında önemli isimlerin tecrübe paylaşımları olacak. Yine 300’ün üzerinde firmanın standı olacak. Öğrencilerimiz onlarla birebir görüşme imkânı bulacak. Bu sayede öğrenciler ilgi alanlarına, isteklerine, becerilerine ve yaşam amaçlarına en uygun kariyer yolunu belirleyebilecekler. Aslında bu çift yönlü bir kazanım. Öğrenciler kendileri için iş fırsatı yakalarken firmalar da ihtiyacı olan pozisyonlara uygun öğrencileri tanıyıp iş ve staj imkânı sağlayabilecek. Öğrencilere kariyer planlaması konusunda destek olabilecek.

GÜNKAF 2024’ün daha önceki fuardan farklı bir yönü halka da açık olması, bu anlamda şehir için de önemli bir kazanım bu konuda bilgi alabilir miyiz?

Evet, fuarımız bu yıl halkımıza da açık. Dediğiniz gibi şehrimiz, halkımız için önemli bir kazanım. Yeni mezun olan yahut farklı bir sektörde ilerlemek isteyen gençlerimiz için önemli bir kariyer fırsatı. Gelip firmalarımızla görüşebilir, mülakatlara girebilir, workshoplara atölyelere katılabilir. Bir diğer avantajı da pek çok sektörün tek bir çatı altında olması. Gençlerimiz hayal ettikleri sektörde kendilerini gösterme şansı bulabilir, firma yetkilileri ile görüşüp networkünü genişletebilir.

Bir aydan az bir süre kaldı fuara hazırlıklar nasıl gidiyor?

Fuar için hazırlıklarımız Kariyer Merkezimiz koordinatörlüğünde devam ediyor. Geçtiğimiz hafta içi paydaşımız olan akademik birimlerimizle ve paydaş üniversitelerimizin rektör yardımcıları ve kariyer merkezi müdürleri ile koordinasyon toplantıları yapıldı. Yine dış paydaşlarımızla görüşmelerimiz devam ediyor.

Bunun yanında bu fuar öncelikle öğrencilerimiz için bu sebeple onları da bu sürece dahil ediyoruz. Fuar için bir slogan yarışması düzenledik. 13 üniversiteden öğrencilerimiz katıldı bu yarışmaya. Yine önerilen sloganlar öğrencilerimizin oylamasına sunuldu. En çok beğeni alan “Kariyerini planla, GÜNKAF’ta iş fırsatını yakala” sloganı seçildi.

Böyle kapsamlı bir fuar elbette büyük bir iş birliği gerektiriyor. Öğrencilerimizden kamu ve özel sektör temsilcilerine kadar tüm paydaşlarımızın desteği ile iş birliği içerisinde hazırlığımız devam ediyor ve nihayetinde de güzel bir fuar gerçekleştireceğimize inanıyorum.

Son olarak eklemek istedikleriniz?

Gençlerimize buradan da çağrıda bulunmuş olalım. Şehrimizin hatta bölgemizin en kapsamlı kariyer fuarını düzenliyoruz. Ciddi bir emek ve katılım var. Onların da bu fırsatı iyi değerlendirmesini istiyorum. Tek bir çatı altında onlarca firma olacak. Alanında önemli konuşmacılar olacak. Meslek hayatına atılırken yaşayacakları tecrübeleri bir anlamda önceden simüle edilmiş olarak yaşayacaklar. Gençlerimizin bu sayede önemli bir deneyim kazanacağına ve gelecekleri için şimdiden güzel yollar açacağına inanıyorum. Şuan katılım için kayıtlarımız devam ediyor. Öğrencilerimiz, gençlerimiz kayıtlarını oluştursunlar, fuarda yerlerini alsınlar diyorum. Hem öğrencilerimizi, hem halkımızı fuarımıza bekliyoruz.

Yorum Yaz