We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rus akrabası olana kolay ve uzun vize

Rus akrabası olana kolay ve uzun vize

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus vatandaşlarının diğer ülkelerde yaşayan yakın akrabalarının vize almasını kolaylaştıran yeni yasayı imzaladı.

Putin, Rus vatandaşlarının yabancı ülkelerde yaşayan yakın akrabalarının yanı sıra Rusya’ya çalışmak veya okumak için gelenler için vize almayı büyük ölçüde kolaylaştıracak yeni yasayı imzaladı.

DAVETİYE GEREKMİYOR

Rusya hükümeti tarafından hazırlanan yasa, Rus vatandaşlarının yurt dışından gelecek akrabalarına davetiyeye gerek duyulmadan uzun süreli özel vize verilmesini mümkün kılarken, akraba olarak nitelendirilen kategoride eşler, çocuklar, tam veya üvey erkek ve kız kardeşler ile Rus vatandaşı olan çocukların büyükbaba ve büyükanneleri de bulunuyor.

1 YIL KALABİLECEKLER

Bu kategorideki yabancı vatandaşların vizelerinin geçerliliği bir yıla çıkarılırken, yabancıların daha önce her 180 günlük süre içerisinde 90 günü geçmemesini içeren kalış süresi kısıtlamaları da iptal edildi. Buna göre Rus vatandaşlarının yabancı akrabaları, sahip oldukları bir yıllık vize süresi içinde istediği kadar ülkede kalabilecek.

1 EYLÜL’DE YÜRÜRLÜKTE

Putin tarafından imzalanan yasada, Rus vatandaşının yakın akrabası olan yabancıların ciddi bir hastalık veya ölüm nedeniyle Rusya topraklarında üç aylık kalışına izin verilirken, yabancı vatandaşın Rusya sınırlarında sağlık tedavisini bir yıl içerisinde tamamlayabilmesine izin verilecek.

Rus vatandaşlarının Türkiye‘deki akrabalarını da ilgilendiren yasa, 1 Eylül 2021 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek.

Yorum Yaz