We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa DÜNYA Ruslar gereksiz harcamaları tamamen kesti

Ruslar gereksiz harcamaları tamamen kesti

GM Haber Merkezi

Rusya’da faaliyet gösteren Alfa Bank ile insan kaynakları hizmeti HR Lab tarafından ortaklaşa düzenlenen anketler, Rusların yaklaşık yüzde 80’inin son zamanlarda gereksiz harcamaları tamamen kestiğini ortaya çıkardı.

Gazetemru’nun haberine göre, katılımcıların üçte biri stres atmak için alışverişe gitmeyi bıraktığını itiraf ederken, Rusların yüzde 39’u gereksiz masrafları kısmaya salgın döneminde başladığını, yüzde 28’i ise şubat ayı sonu itibariyle gereksiz harcamalarına son verdiğini ifade etti.
Ankete katılanların yüzde 60’ı, kara günler için banka hesabı üzerinden para biriktirdiğini söylerken, Rusların yüzde 34’ü ise birikimini evde sakladığını belirtti.

Birikimler için tercih edilen para birimi ruble olarak kaydedilirken, ankete katılanların yüzde 42’si her ay para biriktirme alışkanlığını hayat şartları nedeniyle kendi kendine öğrendiğini ekledi.

Rusya Federal İstatistik Servisi Rosstat, temmuz ayında ülkedeki reel ücretlerin bir önceki aya göre yüzde 6,5 azaldığını bildirirken, geçen yılın temmuz ayına göre düşüş ise yüzde 3,2 olarak kaydedildi.

Ocak-Temmuz 2022 döneminde reel ücretler yıllık bazda yüzde 1,6 düşerken, temmuz ayında ülkedeki işletmelerden çalışanlarına tahakkuk edilen ortalama aylık maaş tutarı yıllık yüzde 11,4 artışla 62 bin 200 ruble olarak belirlendi.
Haziran ayında Rusya Maliye Bakanlığı, güncellediği 2023 bütçe, vergi ve gümrük tarife politikaları ile 2024 ve 2025 planlama dönemi için taslak kılavuz ilkeleri raporunda, bu yıl Rus nüfusunun harcanabilir reel gelirlerinde yüzde 6,8’lik düşüş öngörüldüğünü açıklamıştı.

Harcanabilir reel gelirlerde 2023 yılında yüzde 1,3 artış olacağını öngören bakanlığın tahminlerine göre, 2022’de reel ücretlerin yüzde 3,8 azalması, 2023’te ise yüzde 0,8 oranlarında artması bekleniyor.

Yorum Yaz