We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Ruslar Olmayan Biletlere Hücum Etti

Ruslar Olmayan Biletlere Hücum Etti

Ruslar Olmayan Biletlere Hücum Etti

Rusya’nın federal TV kanallarından “360″,  Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR)  Başkanı Dmitri Gorin’e dayanarak, 15 Temmuz’da Rusya ile Türkiye arasında uçuşların başlayacağı haberini “asparagas” olarak duyurdu.

Rus medyasında da akşam saatlerinden haberin doğru olmadığı başlıkları yer almaya başladı. Ancak genel beklenti, müzakerelerin başlaması ile ay sonuna kadar uçuşların da başlaması yönünde. En geç ağutos başında Rusya’dan Türkiye’ye turist akını bekleniyor.

ruslar

TürkRus.Com öğlen Ankara’dan yapılan ilk açıklamanın ardından, “15 Temmuz’da seferlerin değil, seferlerin başlatılması ilişkin müzakerelerin başlayacağını” duyurmuştu.

 

“Uçuşların başlamasını hepimiz istiyoruz ama…” diyen ATOR Başkanı, bu haberin gerçeği yansıtmadığını belirterek, “Tek bir Rusya resmi kurumu bile böyle bir bilgiyi sahip değil” dedi.

 

“Bu basının uydurması bir haber” diye konuşan Dmitri Gorin, seferlerin başlaması konusunda ne Rusya Ulaşım Bakanlığı ne de Rusya Sivil Havacılık Kurumu’nun teyidi olmadığını sözlerine ekledi.

 

Gorin, uçuşların başlaması yolunda sadece Başkan Putin’in talimatıyla görüşmelerin başladığını ve seferlerin ne zaman başlayacağının belli olmadığını söyledi.

Moskovski Komsomoltes gazetesi de, haberin “uydurma” olduğu başlığıyla verdiği haberinde, “Vatandaşlar olmayan biletler için Antalya ve İstanbul’a hücum etti” alt başlığını kullandı.

Haberde, “Türkiye tek taraflı olarak Rusya ile uçuşları 15 Temmuz’da başlattığını duyurdu. Ama bavulları toplayıp havaalanlarına koşmak için erken. Ne THY ne de Aeroflot bugün bilet sattı. Türk basınının Rus medyasında da kopyalanan haberi sahte çıktı. Aslında Türk sahilleri için uçuş startını kimse vermedi. Taraflar sadece görüşme masasına oturdu” denildi.

Kommersant gazetesi de, “Türkiye lokomotifin önünde uçtu” diye ironik bir başlık attığı haberde, “Uçuşların başlaması için Rusya’dan kabul gelmedi” denildi.  Haberde, Türk Ulaştırma Bakanlığı’nın açıklamasına rağmen, seferlerin başlamasını Rus tarafından teyit eden çıkmadığı vurgulandı.

Ayrıca haberde Türkiye, Hırvatistan ve Belarus’un Rus turistleri kabule hazır olduklarını ilan ettikleri, ancak hiç birinin Rusya Halk Sağlığı Kurumu’nun koronavirüs kriterlerini henüz karşılamadıkları iddia edildi.

 

Yorum Yaz