RUSYA’DA REZERVASYONLAR REKOR KIRDI

Güncel, Sektörel Haberler, slide 10 Aralık, 10:50'de eklendi

Rusya’dan Türkiye’ye dönük erken rezervasyon satışlarında 2014 yılına kıyasla yüzde 20-30 dolayında artış olduğu açıklandı.

rus

Türkiye ile Rusya arasında Türk Akımı anlaşmasının imzalanması ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ”Suriye’de hedefimiz Suriye devleti veya bazı kişiler değil” diyerek ”Suriye’ye Esad’ın hükümdarlığına son vermek için girdik” şeklindeki açıklamasını düzeltmesi, Rusya seyahat pazarının rahat bir nefes almasını beraberinde getirdi.

ÖN REZERVASYONLAR YÜZDE 20-30 ARTTI

Rus uzmanlara göre yaşanan bu iki gelişme, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin kötüye gidebileceği şeklindeki kaygıları ortadan kaldırdı. Bunun üzerine güveni artan Rus turistin talebi nedeniyle, Türkiye’ye dönük erken rezervasyonlar (2014 yılına göre) yüzde 20 – 30 oranında arttı.

”GÖRÜLMEMİŞ REZERVASYON ARTIŞI”

Turizm endüstrisi uzmanlarına göre iki ülke arasındaki ilişkilerin tekrar gerilme ihtimaline karşı duyulan kaygılar yerini sakinliğe bıraktı. Dahası, tur operatörlerinin verdiği bilgilere göre Rusya’dan Türkiye’ye dönük erken rezervasyonlarda görülmemiş bir artış yaşanıyor.

ERKEN REZERVASYONLARDA SADECE LÜKS OTELLER SATILMIYOR 

Rus turizm haber portalı TourDom.ru’ya konuşan Biblio Globus yetkilisi, 2017 yılının ekim sonuna dahi tatil talebinde bulunulduğunu açıkladı. Sözkonusu durumu doğrulayan NTK Intourist yetkilisi ise önemli bir noktaya daha dikkat çekiyor: ”Eskiden erken satılan otellerin çoğu ultra lüks otellerdi. Ancak şimdi durum değişti. Rus turist diğer 5 yıldızlı otelleri de erkenden almaya başladı.”

15 DOLAR FİYAT VEREN OTELLER VAR

Anex Tour’un verdiği bilgilere göre ise, erken rezervasyonlarda ortalama fiyat 1.150 dolar civarında. Söz konusu fiyat, 2014 rakamlarının altında. Tur operatörleri bunu, ”Türk otelciler Rusya pazarına indirim yapmak için hazır” şeklinde yorumluyor. Bazı tur operatörleri ise, kimi otellerin işi abartarak 15 dolara oda teklif ettiğini ancak kendilerinin bu otellerle sözleşme yapmadıklarını açıkladı. Tur operatörleri, ”Verilen bu fiyatlar söz konusu otellerde hizmet ve kaliteye dair soru işaretleri uyandırıyor” değerlendirmesinde bulundu.

EB FİYATLARI YÜZDE 50-60 BANDINA YÜKSELDİ

Haberde yer alan bir diğer bilgiye göre ise, Türk otelcilerin Rus müşteriye sunduğu erken rezervasyon fiyatları alışılagelmiş yüzde 30-40 bandını aşarak yüzde 50-60’lara dayanmış durumda.

RUS UZMANLAR: ERKEN DOĞUMA NEDEN OLABİLİR

Öte taraftan Rus seyahat pazarı uzmanları, söz konusu dampinglerin aynı zamanda ciddi bir tehlikeye de işaret ettiğini belirtiyor. Söz konusu durumu ”erken doğum” metaforuyla açıklayan uzmanlar şu düşünceyi öne sürüyor:

”Yaz sezonu için uçuş programları tam olarak oluşturulmadı. Yüksek talep olacağına inanan, bu noktaya odaklanan tur operatörleri, Türkiye’ye dönük gereğinden fazla bir uçak planlaması yapabilirler. Bu da ileride fiyatlarda damping yaşanmasına ve otellerin çok daha ucuza satılmasına neden olabilir.”

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.