We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusya’da turizm için hangi ilginç eğilimler karakteristik olacak?

Rusya’da turizm için hangi ilginç eğilimler karakteristik olacak?

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Uluslararası turizm toparlanma eğilimine girdi. 2023’ün ilk çeyreğinde güncellenen Euromonitor analist tahminine göre, küresel gelen turizm harcamalarının 2019’da zirve seviyelerinin %83’üne ulaşması ve 2024’te tam bir toparlanmaya dönmesi bekleniyor. 2023’te dünyada ve Rusya’da turizmde hangi ilginç trendlerin doğasında olacağını öğrendik.

Vestnik ATOR’un görüştüğü tur operatörleri, önemli trendlerden birinin Rusların geri kalanının süresindeki artış olduğuna dikkat çekiyor.

“Bu, özellikle yurtdışında bilet fiyatlarının artmasından kaynaklanıyor. ATOR Başkan Yardımcısı ve Uzay Yolculuğu Genel Müdürü Artur Muradyan, tatilin süresine bağlı olarak çok fazla değişmiyor, bu nedenle insanlar artık giderek artan bir şekilde bir hafta dinlenmek yerine 10 gün ve üzeri turlara çıkmaya çalışıyor” dedi.

Uzmanlar ayrıca “bleisure” popülaritesindeki artışın Rusya’da da fark edildiğini belirtiyor. Bu durum BAE, Türkiye gibi destinasyonlarda hakim olurken daha az ölçüde Tayland’da da hakimdir.

“Bir diğer trend de turistlerin aktarmalı uçuşlara adaptasyonu. Rus turistler bu formatı pek sevmiyorlardı ve başka seçenek olmadığında en istisnai önlem olarak bu tür biletleri aldılar. Artur Muradyan, “Artık Ruslar bağlantılı uçuşlara karşı çok daha rahat bir tavır sergiliyor” diyor.

Uzmanların tahminine göre Çin’den gelen turist akışı, 2023’te Moskova ve St. Petersburg’daki otel fiyatlarının artması için bir trend oluşturacak.

2023’teki bir başka trend de iç turizm için geçerli: Bu, eve yakın kısa geziler de dahil olmak üzere tüm destinasyonlar için rezervasyon derinliğinin keskin bir şekilde azalmasıdır. Hafta sonu gezileri çoğunlukla kendiliğinden rezerve edilir.

Bu yıl hafta sonları ve tatillerde SPA otelleri ve her şey dahil oteller için minimum rezervasyon derinliğini gözleniyor.

Rusya’nın ikamet yerine en yakın bölgelerinde ve tatil yerlerinde aileler ve şirketler tarafından rekreasyonun popülaritesi artıyor. Uzmanlar, yerli turistler için yolda çok fazla zaman harcamamak ve evden otele gidip gelmemek için iyi ulaşım erişilebilirliği, konaklama tesislerinin elverişli konumu artık çok önemli diyor.

Yorum Yaz