We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusya’dan Altın Vize Uygulaması

Rusya’dan Altın Vize Uygulaması

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Rusya’dan Altın Vize Uygulaması

Rusya, Avrupa’yı örnek aldı, altın vize uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Rusya Ekonomik Kalkınma Bakanlığı tarafından hazırlanan öneri, bakanlar kurulunun gündemine taşındı. Buna göre, yabancıların Rusya’da süresiz oturma izni almak için ülke ekonomisine 10 ila 50 milyon ruble arasında yatırım yapması yeterli olacak.

 altın vize

Bakanlık, bu uygulamanın yeni istihdam yaratılmasına ve ülkedeki yatırımlarının yeniden canlanmasına büyük katkı sunacak.

Ülke Ekonomisine Yatırım Yapan Altın Vize Sahibi Olacak

İzvestiya Gazetesi’nin haberine göre;  bir yabancının basitleştirilmiş bir şekilde Rusya’da oturma izni alabilmesi için, aşağıdaki yollardan biriyle ülke ekonomisine yatırım yapması şart.

– Basit bir “şahsı şirketi” (IP) kurarak 10 milyon ruble (yaklaşık 131 bin dolar) yatırım yapmak ve 10 Rusya vatandaşı istihdam etmek.

– Veya Rusya’da en az üç yıldır faal olan, en az 25 kişiyi istihdam eden ve en az 6 milyon ruble vergi ödeyen bir Rus şirketine 15 milyon ruble  (yaklaşık 196 bin dolar) yatırım yapmak.

– Veya en az üç yaşında bir Rus şirketinin sahibi olmak ve şirkete en az 15 milyon ruble yatırım yapmak.

– Veya Rusya’da en az üç yıldır faaliyet gösteren yabancı bir şirkete sahip olup ve en az 50 milyon ruble yatırım yapmış olmak.

– Veya başvuru anında Rusya’da en az 3 yıldır 30 milyon ruble (yaklaşık 393 bin dolar) değerinde  gayrimenkul veya devlet tahvili sahibi olmak.

Şu an bu uygulamayı örneğin Yunanistan’ın 250 bin Euro (22,5 milyon ruble) karşılığında 27 AB ülkesine seyahat etme hakkı vererek sunuyor.

Bu yıl birçok Avrupa ülkesinde “altın vize” programlarıyla ilgili sorunlar başladı. Güney Kıbrıs’ta, ülkelerinde sabıka kaydı bulunan kişilere vatandaşlık verildiği tespit edilmiş ve program askıya alınmıştı.

Yorum Yaz