We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusya’dan Radikal Vize Kararı

Rusya’dan Radikal Vize Kararı

Rusya’dan Radikal Vize Kararı

Türk vatandaşlarına vize uygulaması devam ederken, Rusya’dan tüm yabancıları yakından ilgilendiren yeni bir vize adımı gündemde.

rusya bayrak

Rusya, özellikle 2018 Dünya Kupası’nda yaşanan turist akınının ardından dünyanın cazip “turizm ülkeleri” arasına girmeyi başardı. Yıllardır hep şikayetçi olunan vize bürokrasisi konusunda radikal bir karar alıyor. Başkan Putin, 1 Ocak 2021’den itibaren Rusya’da “elektronik vize”ye geçilmesi talimatında bulundu.

Putin, yabancıların Rusya’ya girişlerinde standart elektronik vize uygulamasının başlatılması için tüm hazırlıkların hızlanması talimatında bulundu.

Putin, internetten başvuru ile alınan elektronik vize uygulamasının tüm ülkeye yayılmasını talep etti. Şu anda bu uygulama sadece Rusya’nın uzak doğu bölgesine girişlerde kullanılıyor.

Buna göre turistik vizeler tek girişlik olacak ve 16 güne kadar ülkede kalma imkanı sağlayacak. Ancak vize “her grup için tek ve standart”. Yani 16 günlük vize hem turistler hem işadamları için geçerli sayılacak.

İlk etapta uygulama, Moskova, St. Petersburg, Soçi, Kazan gibi yabancıların en fazla ilgi gösterdiği şehirler için uygulanacak.

Vizenin ücretinin 50 dolar civarında olması bekleniyor. Orta vadede çok girişli e-vize de verilmesi, hazırlanacak bir aplikasyonla hem başvurunun hem de ödemenin yapılması planlar arasında.

Uygulamaya ilk etapta dahil olacak ülkelerin listesi henüz net değil. Kommersant gazetesi bu listeye Çin, Güney Kore, Japonya, AB ülkeleri, Kanada, ABD gibi ülkelerin dahil olacağını yazdı. Olası ülkeler içinde Türkiye’nin adı geçmedi.

Türkiye, Çin, Japonya ve İran dahil 18 ülkenin vatandaşları şu an internet üzerinden ücretsiz başvuru yaparak sadece Vladivostok’a giriş sağlayabiliyor. 1 Temmuzdan itibaren Kaliningrad’a da e-vize ile girilebilecek.

Markov, Rusya ile Türkiye arasındaki vize sorununun çözülmesi gerektiğine vurgu yaptı. Rus vatandaşları Türkiye’ye vizesiz seyahat edebiliyor fakat Türk vatandaşları Rusya’ya vizesiz seyahat edemiyor. Ciddi bir eşitsizliğin olduğuna vurgu yaptı.

 

Yorum Yaz