We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel RUSYA’DAN YURTDIŞINA ÇIKACAKLARA UYARI

RUSYA’DAN YURTDIŞINA ÇIKACAKLARA UYARI

Rusya Federasyonu Dışişleri Bakanlığı, vatandaşlarına yurt dışı seyahatleri için riskleri değerlendirme çağrısı yaptı.Türkiye de uyarı yapılan ülkelerin arasında yer aldı.
GazetemRu’da yer alan habere göre Bakanlık, “Yurtdışı seyahatlerini planlarken ve farklı ülkelerde bulunurken riskleri dikkatlice değerlendirmenin önemine bir kez daha dikkat çekmek istiyoruz” açıklamasını yaptı.
Diplomatlar, ABD’nin hukuk ve özel hizmetleri tarafından yapılan tutuklama veya gözaltı talepleri hakkında, Tayland, Mısır, Türkiye, İsrail gibi popüler turistik destinasyonlar dahil olmak üzere 100’den fazla ülke ile iade anlaşmaları bulunduğunu sık sık hatırlattı.
Bakanlık yetkilileri, Avrupa Birliği’nin Rusya’dan kişisel eşyaların ithalatına, Rus plakalı araçların giriş ve bulunmasına yönelik yasaklayıcı tedbirleri nedeniyle Rus vatandaşlarından gelen talepleri aldıklarını belirtti.
Bakanlık, “Yabancı yargı alanına gönüllü olarak girildiğinde, ziyaret edilen ülkenin yasalarına ve kurallarına uyma zorunluluğu olduğunu” hatırlattı.

Dışişleri Bakanlığı, güncellenmiş bilgilerin ve askeri-siyasi krizler, terörist tehditler, doğal ve teknik afetler, epidemiyolojik durumlar hakkında raporların bakanlığın bilgi akışlarında, Rus diplomatik misyonlarının, konsolosluk departmanının ve Rusya Dışişleri Bakanlığı Durum-Kriz Merkezi’nin web sitelerinde düzenli olarak güncellendiğini belirtti.

Diplomatlar, yurtdışına çıkan vatandaşların bu tür bilgilere dikkat etmeleri, Rus dış temsilciliklerinin pratik tavsiyelerini göz önünde bulundurmaları çağrısında bulunuldu.
Bakanlık, “Olağanüstü durumlarda, elçilikler ve konsolosluklar 24 saat hizmet veren acil durum telefon numaralarına sahiptir. Bu numaralar, diplomatik temsilciliklerin resmi web sitelerinde bulunabilir.” uyarısı yaptı.
Eylül ayında Avrupa Komisyonu, AB Konseyi’nin 2022 yılında Rusya’ya karşı uyguladığı yaptırımların, Rus vatandaşlarının kişisel otomobillerini de kapsadığını ve dolayısıyla Rusların turistik amaçlarla veya kısa süreliğine Avrupa Birliği’ne kişisel araçlarıyla giriş yapamayacaklarını belirten bir açıklama yayınladı. Birçok Avrupa ülkesi, Rus plakalı araçların girişini yasakladı ve bunların müsadere edilmesine izin verdi.
Rusya Dışişleri Bakanlığı resmi temsilcisi Maria Zaharova, yasağı, AB’nin neonazizm ve ırkçılık eylemi olarak nitelendirdi. Zaharova bu yapılanları “AB’nin Rusya’ya karşı yaptırım politikasının başarısızlığına karşılık olarak Ruslara yönelik son yasaklayıcı tedbirler, temel uluslararası hukuk normlarını ihlal eden ve AB üye ülkelerinin tüm Ruslara karşı intikam almayı amaçlayan girişimler” olarak tanımladı.

Yorum Yaz