We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları uzatıldı

Rusya’nın güneyine uçuş kısıtlamaları uzatıldı

GM Haber Merkezi

Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Güney ve Orta Rusya’daki bazı havaalanlarına uçuşlar için getirilen geçici kısıtlamanın 9 Aralık tarihine kadar uzatıldığını duyurdu.

Gazetemru’nun haberine göre, askeri operasyonun başladığı 24 Şubat’tan bu yana uçuş kısıtlamalarını bu kararla birlikte 45 kez uzatan Rosaviatsia, açıklamasında, “9 Aralık 2022 tarihi ve Moskova saati ile 03:45’e kadar, 11 Rus havaalanına uçuşlardaki geçici kısıtlama rejimi uzatılmıştır” ifadelerine yer verdi. Sözü edilen havaalanları arasında Anapa, Belgorod, Bryansk, Voronej, Gelencik, Krasnodar, Kursk, Lipetsk, Rostov-na-Donu, Simferopol ve Elista havalimanları yer alıyor.

Havayolu taşıyıcılarına Soçi, Volgograd, Mineralnye Vody, Stavropol ve Moskova havaalanlarını kullanarak alternatif rotalar oluşturmaları tavsiye ediliyor.

Bu bölgelere uçuş kısıtlamaları, Ukrayna’daki askeri operasyonun başlangıç tarihi olan 24 Şubat 2022’den beri sürerken, kısıtlamalar sonrası bölgesel havalimanlarında yolcu trafiği durmuştu.

Askeri özel harekatın başlaması ve geçici uçuş kısıtlamaları nedeniyle, Krasnodar Bölgesi havalimanlarında ocak-ağustos dönemi yolcu trafiği, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 33,8 azaldı.

Nisan ayında Rusya Başbakanı Mihail Mishustin, Batı yaptırımları sonrası dış hat uçuşların azalmasıyla yolcu trafiğinin düştüğü havaalanlarına destek sağlanmasına ilişkin kararnameyi imzalamıştı.

Rusya hükümeti, haziran ayında 32 Rus havayolunun iç hat uçuşları için sübvansiyon sağlanması kararı almış, ülkenin ulusal havayolu şirketinin 100 milyar rublelik fondan 49,9 milyar ruble alacağını bildirmişti.Rusya Federal Hava Taşımacılığı Ajansı (Rosaviatsia), Nisan-Eylül 2022 döneminde hükümetin sunduğu sübvansiyon programı kapsamında 19 Rus havayolu şirketine 9 milyar ruble destek sağlanacağını bildirdi.

Ajans, özellikle 24 Şubat’tan itibaren yerli havayolu şirketlerinin ülkenin güney bölgelerine iç hat uçuşların iptal edilmesinden doğan kayıpları için tahsis edilen desteklerin 19 havayolu arasında yeniden dağıtıldığına dikkat çektiği açıklamasında, “19 Rus havayolu şirketiyle ilgili olarak sübvansiyon tasarruflarının yeniden dağıtılmasına ilişkin kararla birlikte, nisan ayında ekime kadar ticari uçuş gerçekleştiren Rus havayolu taşımacılarının kayıplarının telafisi hedeflenmektedir” ifadelerine yer verdi.

Hükümet tarafından sunulan sübvansiyon programında toplam tutarın 100 milyar ruble olduğunu hatırlatan Federal Hava Taşımacılığı Ajansı, Nisan-Eylül aylarında havayolları ile yapılan ilgili anlaşmalar çerçevesinde bu sübvansiyon programı kapsamında 91 milyar ruble ödendiğini de ekledi.

Yorum Yaz