We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Sazz ve Cazz Orkestrası’na büyük ilgi

Sazz ve Cazz Orkestrası’na büyük ilgi

Profesyonel turist rehberi, turizm danışmanı, gezi yazarı, belgesel yayıncı ve aynı zamanda köşe yazarımız olan Özge Ersu’nun Sazz ve Cazz Orkestrası’nın konseri 28 Eylül’de Samsun Atakum Sanat Merkezi’nde gerçekleşti. Katılımcıların yoğun ilgisi üzerine konser biletleri erkenden tükendi.

Konser Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Atakum Kültür Merkezi’nde 550 kişilik prestijli salonda yerel müzisyenlerin de katılımı ile gerçekleşti. Özge Ersu konserle ilgili heyecanını dile getirirken, “Bu konseri tam da doğup büyüdüğüm yerde, yaşadığım eve sadece yüzlerce metre mesafede, Atakum’da gerçekleştirmek ayrı bir sevinç kaynağı.” dedi.

Özge Ersu konser öncesi yaptığı açıklamada şunları söylemişti:

“Güneydoğu Anadolu’daki gezilerimden birinde yaklaşık altı sene önce bölgede yaşayan genç müzisyen kardeşlerimizle bir tesadüf eseri karşılaşıp kurduğum Güneydoğu Anadolu Sazz ve Cazz Orkestram eşliğinde benzeri az olan özel bir içerik ile karşınızda olacağım.

Ben sizlere ülkemize has ağıt, türkü ve şarkıların az bilinen hikâyelerini anlatırken, âdeta on yıllar öncesinin Samsun Fuarı anılarını canlandıran orkestramız ise bu eserleri Caz, Blues, Reggae, Swing ve Funk benzeri batı formlarında icra edecek.

Bunun yanı sıra yalnız Samsun’a değil, tüm Türkiye’nin kültürel müzik mirasına çok büyük katkıları olan Samsunlu Şefimiz Hakan Ünalan da orkestramıza dört sürpriz Samsunlu yerel sanatçı ve konser yönetimi ile destek veriyor.”

KONSER İKİ BUÇUK SAAT SÜRDÜ

İki buçuk saat sahne alan Özge Ersu ve orkestra sanatçıları, iki perdelik repertuvarlarında çoğunlukla anonim eserlerden oluşan sekiz düzenleme seslendirdiler ve programlarını yoğun istek üzerine bir tekrar ile sonlandırdılar.

ŞARKILARIN HİKAYESİNİ BİLEN ADAM

Genelde Güneydoğu Anadolu kökenli müzisyenlerden oluşan ve konser bölgesindeki yerel sanatçıların da katıldığı orkestra, Ersu’nun uzun yıllara yayılan müzikal radyo belgesellerini temel alan, kendine özgü geliştirdiği tema çerçevesinde Türkiye ve bağlı coğrafyaların türkü ve ağıtlarını Caz, Blues, Funk, Reggae, Swing, Rock, Flamenco ve Bolero benzeri Batı formları ile Şef Hakan Ünalan yönetiminde birleştiriyor. Özge Ersu da bu eserlerin az bilinen gerçek hikâyelerini anlatıp, konularda geçen kişilikleri canlandırıyor.

SAZZ VE CAZZ TURNEYE ÇIKIYOR

2023 – 2024 turne programı kapsamında orkestranın konserleri önümüzdeki dönemde yurt içinde yine Samsun, Denizli, Didim, Antalya, İstanbul, Çorum, Amasya, Sinop, Ünye, yurt dışında ise Lefkoşa Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Bakü Azerbaycan, ve Frankfurt Almanya ile devam edecek.

Konser kayıtları düzenlemeler sonrası sosyal medya platformlarında yayınlanacak

Yorum Yaz