We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Şeflerden deprem bölgesine aşevi desteği; 3 öğün yemek çıkarıyorlar

Şeflerden deprem bölgesine aşevi desteği; 3 öğün yemek çıkarıyorlar

Dünyanın önde gelen sosyal girişimci şeflerinden Ebru Baybara Demir’in de içinde bulunduğu birçok şef depremden zarar gören illerde afetzedelerle el ele vererek uygun alanları aşevine dönüştürdü. Burada mutfakların başına geçen gönüllüler, 3 öğün yemek ihtiyacını karşılamak için canla başla çalışıyor. Bölgede yemek dağıtan şefler, yarın Kahramanmaraş Pazarcık’ta sahra mutfağının açılmasını hedefliyor.

İlk gece Osmaniye’ye ulaşan Şef Ebru Baybara Demir ve Şef Türev Uludağ burada Osmaniye Kız Öğrenci Yurdu’nda yemek pişirmeye başladı. Halktan gönüllü olanların da destek verdiği mutfakta kurulan sistemle 25 bin kişiye yemek verebilen bir düzen kuruldu.

ÇOK DAHA FAZLA YARDIMA İHTİYACIMIZ VAR

Konuya ilişkin sosyal medya hesabından açıklama yapan şef Ebru Baybara Demir, Dün Osmaniye’deydik orada işleyen bir sistem kurduk ve düzenli olarak Osmaniye kız yurdundan günlük 25 bin günlük yemek çıkıyor. Osmaniye Merkez Kız Öğrenci Yurdu’nun başında 2 şef arkadaşımız ve onlarca gönüllü var. Bugün Kahramanmaraş KSÜ Avşar Kampüsü Kız Yurdu’ndayız. Sizlerin desteği ve gönüllülerimizin azmi sayesinde buradan günlük 50 bin yemek veriyoruz. Yardımlarınız sayesinde önce Kahramanmaraş merkezine ardından çevre köylere ilçelere dağıtımını sağlayamaya çalışıyoruz. Burada ekip daha büyük. Gençlik ve Spor Bakanlığı ekibiyle çalışıyoruz. Çok daha fazla yardıma ihtiyacımız var. Dağıtımda sıkıntılarımız var. Araç, benzin ve gıdaya hala ihtiyaç var. Yardımlarınız önemli. Diğer bölgelerde de şef arkadaşlarımız mevcut. Yardımlarınız için ulaşabilirsiniz” dedi.

Şef Türev Uludağ ise “Bize gönderdiğiniz ürünler ulaşıyor. Daha fazla ürün göndermenizi rica ediyoruz. Benzine ihtiyacımız var en önemlisi de insana ihtiyacımız var. Köylere desteğe gidebilmek için araca ihtiyacımız var. Tencerelerinizle olduğumuz yurtlara gelirseniz size yemek veririz” diye konuştu.

GIDA YARDIMINDA BULUNABİLİRSİNİZ

Ardından dün akşam Kahramanmaraş’a geçen şefler burada KYK Avşar Kız Öğrenci Yurdu’nda bir sistem kurmaya başladı. Burada Gençlik ve Spor Bakanlığı personeli ile de beraber çalışan şefler 50 bin kişiye ulaşabilecek yemeği hazırlıyor. Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK Yurtlarını tahsis ederek ekibe destek oluyor.

Topraktan Tabağa Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üzerinden kurulan sistemle ‘Deprem Yardımı’ için alınan her ürün bölgeye ulaştırılıyor. Destek vermek isteyenler kooperatiften ürün alımı yapabilir. Diğer yandan yakın bölgelere ve köylere dağıtım yapabilecek araçlara ihtiyaç var.

HEDEF YARIN PAZARCIK’TA SAHRA MUTFAĞIN AÇILMASI

Buradaki sistemin de tamamlanmasını ardından yeni bir noktaya hareket edecekler. Hedef yarın itibarıyla Kahramanmaraş Pazarcık’ta sahra mutfağının açılması. Aynı zamanda Murat Deniz Temel Adıyaman KYK Yurdunun mutfağında yemek pişirmeye başladı.

Aynı zamanda Kahramanmaraş’ta Serkan Aksoy, Mehmet Yalçınkaya ve MasterChef ekibi, Onur Kutluca, diğer bölgelerde Yalçın İnam, İskenderun’da Yaren Çarpar, Ali Ronay, Hazer Amani, Umut Karakuş, Çigdem Seferoğlu, Maksut Aşkar, Can Aras, Cansu Dirim, Yunus Emre Akkor gibi birçok şef bölgede farklı noktalarda gönüllü olarak mutfakların kurulması, yemeklerin pişirilip dağıtılması konusunda çalışıyor.

Yorum Yaz