We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Serdar Ali Abet “Arap pazarında 5 milyonu geçebiliriz”

Serdar Ali Abet “Arap pazarında 5 milyonu geçebiliriz”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Karnak Travel, Flamingo Lara’da gerçekleştirdiği ‘Sezona Küçük Bir Mola’ etkinliğiyle otel partnerlerini bir araya getirdi. Burada basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Karnak Travel Yönetim Kurulu Başkanı Serdar Ali Abet; turizm sezonuyla, Ortadoğu pazarıyla ve firmanın gelecek planları ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Konuşmasına etkinliğin düzenlendiği Flamingo Lara’nın Inter Continental yatırımı olarak 3 ay önce açıldığı bilgisini vererek başlayan Serdar Ali Abet; “Burası henüz inşa halindeyken yöneticilerine burası açıldıktan sonra partnerimiz turizmcileri burada bir davette ağırlamak istediğimi söylemiştim. Ancak sezon maalesef beklediğimiz gibi başlamadı ve bunun için ancak şimdi fırsat bulabildik” dedi.

“Son 15 gündür işler iyi”
2023 sezonuna çok iyi hazırlanarak başladıklarını ancak yaşanan krizlerin sezonu ilk yarısını kaybettirildiğini ifade eden Abet; “Bu yıl çok iyi hazırlanmıştık. Belki 30 seneden beri ilk defa bu kadar iyi hazırlandık. Bizim de diğer otelci ve acenteci arkadaşlarımızla birlikte çok güzel bir sezon beklentimiz vardı. Ama ne kısmetse her şey ters gitti. Önce deprem, ardından uzun süreli bir seçim dönemi. Fiyatlar da yüksek başlamıştık. Maalesef sezonun ilk yarısında beklenen hedeflere ulaşılamadı. Mayıs, Haziran ve Temmuz’un ilk yarısı tamamen kayıptı. Son 15 gündür toparlandı. Fiyatlar da biraz daha normale döndü. Şimdi işler iyi” dedi.

“Arap pazarına daha fazla önem verilmeli”
Basın yaptığı açıklamada Ortadoğu pazarı ile ilgili önemli bilgiler veren Abet şöyle devam etti:
“Biz bir Ortadoğu acentesi olarak 30 yıldır faaliyetteyiz ve Antalya’nın Ortadoğu’da tanıtılması için çok emek verdik. 350 milyon Arap var. Bu 350 milyonun yüzde 10’u gelse 35 milyon eder. Türkiye’nin aldığı rakamlar hala çok az. Bize gelen Arap turist sayısı 2,5-3 milyon seviyesinde. Antalya’ya çok daha az geliyor. Ortadoğu otelcilerin gözünde alternatif bir pazar. Ama bu pazara daha fazla önem vermeleri gerektiğini düşünüyorum. Bu pazardan daha fazla pay alabiliriz. Arap turist karakter olarak bir Avrupalı bir Rus turistten biraz farklı. Antalya’nın onlara hitap etmediği, Arap turistlerin deniz-kum-güneş tercih etmeyeceği düşünülüyor. Ama bu yanlış. Antalya’nın doğasını seviyorlar. Onlara hitap eden ciddi bir altyapısı var. Arap aile geldiğinde denizi, aquaparkları kullanıyor.”

“Türkiye’ye gelen Arap turist sayısı 5 milyonu geçmeli”
“Antalya turizmcileri ve işletmecileri Ortadoğu pazarına hakim değil. İstanbul’u kurtaran, Karadeniz’i yaratan Arap pazarı. Belki burada hissemiz bir İstanbul, bir Karadeniz kadar olamayabilir. Ama artırılabilir. Biz Antalya’dan açılarak başladık. 30 yıl oldu. Antalya’ya gelen Arap turistlerin sayısı 600-700 bini buluyor. Mesela geçen sene ve bu sene tamamen Fethiye’ye yöneldik ve Fethiye’de ciddi bir potansiyel yaratıldı. Ana pazar gibi düşünülmese de; ülkeye Avrupalı ve Rus turistten daha fazla para bırakan Arap pazarı göz ardı edilmemeli. Bence ilk etapta Türkiye 5 milyonu geçmeli, sonra 10 milyonu bulması lazım.”

“Araplar Türkiye’den ürküyor”
“Yalnız bu pazarda ülkemiz üzerine oynanan politik ve medyatik oyunlar var. Araplar şu an Türkiye’den ürküyorlar. Afgan ve Suriyeli mültecilere karşı oluşan negatif tutumun kendilerine yansıyacağını düşünüyorlar. Belki siz denk gelmiyor olabilirsiniz ama benim Arapça takip ettiğim sosyal medya hesaplarında, Arap medyasında; “Türkler Araplara saldıracak sakın oraya gitmeyin, aşağılanıyorsunuz” gibi söylemler dolaşıyor. Burada olmasam ben de inanacağım. Bu söylemler bu pazara büyük zarar veriyor. Bunlara devlet nezdinde sonlandırmak gerekli.”

“Kaçak turizm faaliyetleri bize çok zarar veriyor”
“Arap pazarında bir diğer sıkıntımız da Türkiye’de yerleşik yaşayan Arapların kaçak yollarla yaptığı turizm faaliyetleri. O konuda ciddi şikayetimiz var. İş kaybına uğruyoruz. Transfer şirketleri kuruldu. Adamın masrafı yok, sadece bir VITO’su var. Rehberi yok Arapça biliyor. Transferi çok ucuza yapıyor. Ben 45 kişi çalıştırıyorum, tabi ki o transferin maliyetini kurtaracağım. Ben hamutçu değilim ki yolcunun peşinde koşup elimle tur satayım. Bir şirketin yapacağı iş değil bunlar. Ama o kadar çok var ki bunlardan. Üstelik bunu bütün destinasyonlarda yaşıyoruz.Ciddi şekilde yolcularımızı çaldılar. Buna TÜRSAB gibi kurumların engel olması lazım.”

“Antalya’da 2024 yılını Rusya konusu belirleyecek”
“Antalya, Rusya ve Avrupa endeksli bir destinasyon. Rusya konusunda düzelme olursa burada gelecek yıl daha umutlu olur, aksi taktirde seneye de sıkıntı devam edebilir. Antalya’da Arap pazarı 600 bin yatakla sınırlı. Bu da Tekirova’dan Alanya’ya kadar uzanan bantta değil. Belirli oteller Arap turizminin hissesini alıyor. Tanıtım ve kaçak faaliyetler konusunda gerekli hamleler yapılırsa 2024 senesinde çok daha fazla Arap turist ağırlayabiliriz.”

“Sayıya değil kaliteye oynuyoruz”
“Biz Karnak Travel olarak en iyi olduğumuz 2010, 11, 12 yıllarında en fazla 67 bin paksa ulaştık. Şu anda ise 37 bin yolcu seviyesindeyiz. Ancak Karnak Travel üst segment ürün satan bir acente. Hem servis hem seçtiğimiz oteller açısından bu böyle. Sayıya değil kaliteye oynuyoruz. Mesela rakiplerim benim iki katım yolcu getiriyor ancak benden daha az ciro elde ediyor.”

Yorum Yaz