21.2 C
Antalya
Cuma, Mayıs 20, 2022

English EN German DE Russian RU Turkish TR

Skal Antalya’dan doğa dostu proje

SKAL Antalya Kulübü aylık olağan toplantısı 12 Ocak 2022’de Crown Plaza Antalya’da gerçekleştirildi. 2022-2023 yılı yeni Yönetim Kurulu Başkanı Uğursal Uğur, yeni yönetim kurulunu tanıtarak bu sene yapacakları projelerden bahsetti.

SKAL ANTALYA KULÜBÜ “AKDENİZ BAHÇELERİ” PROJESİ LANSMANI

Uğursal Uğur, “SKAL Antalya Kulübü yıllardır Sürdürülebilir Turizm konusunda Çevre Komitesi ile birlikte uluslararası alanda pek çok ödül alan birçok proje üretti. “Kırlangıç Projesi, Atık Sabun Projesi” bu projelerden bazılarıdır. Şimdi de 2022 yılının yeni projesi olan “Akdeniz Bahçeleri”nin lansmanını bugün gerçekleştiriyoruz. Son yıllarda iklim değişikliği artık en önemli gündem haline geldi. Biz de turizmciler olarak iklim değişikliğine adaptasyon konusunda üzerimize düşeni yapmak üzere harekete geçiyoruz. Otellerimizin bahçelerinde Akdeniz’e özgü türlerden oluşan peyzaj türleri seçerek otel içi ekosistemleri kuvvetlendireceğiz. Böylece sulama, gübreleme ve ilaç istemeyen bize özgü hikayeleri olan türlerle bölge turizmine ve marka değerlerine katkı sunacağız.” dedi.

Uğursal Uğur ile birlikte SKAL Antalya Çevre Komitesi adına proje ile ilgili detaylı bir sunum yapan Hüseyin Çağlar İnce sunumda bölgenin benzersiz doğal zenginliklerine dikkat çekerek şunları söyledi:

“Küresel iklim krizi ile su kaynaklarının korunması her zamankinden çok daha önemli bir hale geldi. Bununla birlikte her geçen gün ciddi anlamda bir biyolojik çeşitlilik kaybı yaşanmakta. Antalya konumu itibariyle biyolojik çeşitlilik açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden birisidir fakat iklim değişikliğinden de ciddi zararlar görmeye şimdiden başlamıştır.

“Akdeniz Bahçeleri” ile bölgenin kendi doğal bitki örtüsünden türlerin kullanılması hedeflenmektedir. Böylece hem peyzajda biyolojik çeşitlilik zenginleştirilecek hem de az su tüketen, gübreleme ve ilaçlama gerektirmeyen bölgenin doğal türlerinin kullanılması planlanmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Liu Resorts'tan sezona merhaba

Projeye dahil olan otellerin bahçelerinin bir köşesinde bir “Akdeniz Bahçesi” oluşturması planlanmaktadır. Akdeniz Bahçesi ile ilgili tüm bilgi ve dokümantasyon otellerin ilgili birimlerine SKAL Çevre Komitesi tarafından aktarılacaktır. Akdeniz Bahçesini tamamlayan tesislere proje ile ilgili belge verilecektir. Yıl sonunda ise bahçe tasarımını estetik ve işlevsel olarak en iyi yapan tesisler ödüllendirilecektir.

Doğal Peyzaj; Bölgenin kendi doğasında yer alan hali hazırdaki bitki çeşitliliği kullanılarak hazırlanan bir peyzaj çalışmasıdır. İklim değişikliğine adaptasyonda doğal peyzaj uygulaması çok büyük avantajlar sağlamaktadır.

Doğal Peyzajın Avantajları

Doğal peyzaj iklim değişikliğine uyum sürecinde su ve enerji sarfiyatını minimuma indirir. Çünkü doğal bitki örtüsü binlerce yıldır bu coğrafyaya uyum sağladığı için fazladan sulama, gübreleme ve ilaçlama ihtiyacı ortadan kalkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Akra Gran Fondo heyecanı başladı

Doğal peyzaj ile yaban hayat yönlendirmesi yapılarak ekolojik çeşitlilik zenginleştirilir. Antalya bitki, kelebek, kuş türleri açısından Avrupa’nın en önemli şehirlerinden bir tanesidir. Mevcut peyzajda tercih edilen türler genellikle yabancı türler olduğu için bölgenin böcek türlerini cezbetmemektedir. Bu böceklerle beslenen kuşlar ve dolayısıyla diğer kelebek türleri de bu peyzajdan uzak durmaktadır. Ayrıca yabancı bitki türleri ile gelen ve bizim bölgemize ait olmayan böcekler, hastalıklar doğal bitki örtümüz için büyük bir zarar oluşturmaktadır.

Bununla birlikte yapılan ilaçlamalar kuş, kelebek türlerini şehirden uzak tutmaktadır.  Doğal peyzaj uygulandığı zaman ise hem kentte mevsim değişikliklerini hissedebileceğiniz bir doğa hem de rengarenk kelebeklerin uçtuğu, daha fazla kuş türünün bulunduğu bir peyzaja sahip olursunuz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aeroflot Antalya uçuşları başlıyor

Alerjik bünyeler için yabancı bitkilerin etkisi yüksektir. Bu bölgenin insanı tıpkı diğer canlılar gibi binlerce yıldır bu coğrafyaya uyum sağlamıştır. Peyzajda kullanılan yabancı bitkilerin polenleri ile karşılaşıldığında alerji daha kolay tetiklenmektedir.

Antalya’da doğal peyzaj uygulaması pek çok şehre göre daha avantajlı ve kolaydır. Çünkü makide 80’nin üzerinde çalı türü vardır. Bu çalı türlerinin kendi arasındaki ve diğer canlılarla arasındaki ekolojik ilişkiler göz önüne alınarak seçim yapılırsa her mevsim çiçek açan, her mevsim aromatik kokuları olan bir bahçe elde edilebilir.

Sağlık turizmi, aromatik bitkiler ve doğal peyzaj. Antalya’da hem tek yıllık bitkilerde hem de çalı gruplarında çok sayıda aromatik bitki vardır. Bu nedenle Antalya Antik dönemden beri şifahanelere sahiptir. Bölgenin doğal mekân ruhu ile bağdaştırarak aromatik bitkiler ve sağlık turizmi açısından ayrıca önem taşımaktadır.

Mitolojik ağaçlar ve doğal peyzaj. Makide bulunan bazı ağaç türlerinin mitolojik efsaneleri vardır. Bu efsanelerin çoğu bu coğrafyada anlatılır.  2017 yılında ATSO’nun ödül verdiği “Mitolojik Ağaçlar” çalışması bu konuda altlık sağlayabilir.

Peyzaj Firmalarına Çağrı

Peyzaj Sektörü ağırlıklı olarak yabancı bitkilerin getirilmesi ve üretilmesine dayalı olduğu için piyasada “Doğal Peyzaj Bitkileri” bulmak oldukça zor. Doğal peyzaj bitkilerinin hem üretilmesi hem de müşterilerine önerilmesi konusunda tüm peyzaj firmalarına buradan çağrı yapıyoruz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİhttps://gmdergi.com/online/
18 yıldır basılı olarak yayın hayatına başarı ile devam eden GM Turizm & Yönetim Dergisi’nin online haber portalına hoş geldiniz!
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Turizmin canlanması için müzik kısıtlaması kaldırılmalı
www.gmdergi.com’da turizmin en önemli ve güncel haberlerini günlük olarak sizlerle paylaşmaktayız. Ayrıca basılı yayınımızda yer alan önemli konuları ve çok özel röportajları online portalımız aracılığı ile okuyucularımıza sunmaktayız. Online portalımız üzerinde bulunan e- dergi okuma linki ile basılı dergimize ulaşabilir, dilerseniz akıllı telefonlarınıza app uygulaması olarak gmdergi yazarak indirip dergimizi okuyabilirsiniz. Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 12 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, turizm sektörü başta olmak üzere tüm sektörlerin yöneticilerine, değişen yönetim trendleri hakkında bilgi sağlamak, yenilikleri, değişiklikleri ve ihtiyaç duyulan çözüm önerilerini turizm yöneticileriyle paylaşmak amacıyla, aylık olarak yayınlanmaktadır. GM Turizm ve Yönetim Dergisi, tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta, sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. GM, Türkiye turizm bölgelerinin genelindeki tüm üst düzey turizm tesislerinin, şirketlerinin ilgili yöneticilerine, işletmecilerine, yatırımı devam eden otellerin proje sorumlularına, turizmle ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına dağıtılmakta olup

GM MOLA

BİZİ TAKİP EDİN

17,572BeğenenlerBeğen
21,687TakipçilerTakip Et
111AbonelerAbone

SON HABERLER