We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Steve Heapy, “Tehdidi fırsata dönüştüreceğiz”

Steve Heapy, “Tehdidi fırsata dönüştüreceğiz”

GM Haber Merkezi

Berfin Türegün

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB)’nin düzenlediği 13. Uluslararası Resort Turizm Kongresi Antalya’da NEST Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. Kongrede konuşmacı olarak bulunan Jet2 ve Jet2holidays CEO’su Steve Heapy, Türkiye turizmi ve geleceği hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin dünyada önemli destinasyonlar arasında yer aldığını ve sürdürülebilir turizmi bünyesine dahil ederek gelecekte de bu önemini koruyacağına dikkat çeken Heapy, “Ülkelerinde turizm sektörünü büyütme ve geliştirme konusunda gerçek bir tutkuya sahip olan Türkiye, hizmet verdiğimiz tüm destinasyonlar arasında en aktiflerinden biri. Türkiye Hükümeti ve Jet2 tarafından karbonsuzlaştırma yönünde atılan sorumlu adımların yolumuzu bulmamıza yardımcı olacağına ve tehdidi bir fırsata dönüştüreceğimize inanıyorum.” dedi.

“TÜRK OTELLERİ ÜRÜN SUNUMU VE ÜRÜN GELİŞTİRME AÇISINDAN ÖNCÜLÜK EDİYOR”

Türkiye’nin deniz, kum, güneş turizmi dışında kültürel turizmle de önde gelen destinasyonlar arasında yer aldığını belirten Steve Heapy, şu şekilde konuştu:

“Türkiye genelindeki oteller son birkaç yılda büyük yatırımlar yaparak artan düzeyde konfor, gıda kalitesi, hijyen ve sağlık ve güvenlik sağladı. Eskiden Türk otelleri genel olarak Avrupalı muadillerinin gerisinde kalır ve genellikle daha düşük standartlarda görülürdü. Artık Türk otelleri ürün sunumu ve ürün geliştirme açısından öncülük ediyor. Sürdürülebilirlik kaygıları nedeniyle pek çok Avrupa ülkesinde havalimanlarının genişlemesi yavaşlamış ya da durmuşken, Türkiye’deki genişleme, çok daha fazla uçuşu karşılama ve müşterilere tatillerinin başlangıcında unutulmaz bir deneyim sunma becerisine sahip olarak gelecekteki turizmden yararlanmak için büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Türkiye; Ayasofya, Topkapı Sarayı, Efes ve tabii ki bu bölgede Aspendos gibi ikonik yerlere ev sahipliği yapmaktadır. Kapadokya ve Pamukule gibi Türkiye’nin doğal güzellikleri ile birleştiğinde, bu durum Türkiye’yi bir ya da iki hafta boyunca plajda oturmaktan daha fazlasını yapmak isteyen müşteriler için rakipsiz bir teklif haline getiriyor. Ayrıca bu alanların turizm endüstrisi için ne kadar önemli olduğunu yansıtmakta ve gelecek nesiller için korunmalarını sağlamaktadır.”

“ATILAN KARBONSUZLAŞTIRMA ADIMLARI TEHDİDİ FIRSATA DÖNÜŞTÜRECEK”

Heapy, turizmin geleceğinde sürdürülebilirliğe dair tehdit ve fırsatların olduğunu belirtirken şu açıklamalarda bulundu:

“Gözlerimizi geleceğe çevirdiğimizde, Türkiye’ye yönelik turizmin geleceğini etkileyecek bir dizi tehdit ve fırsat olduğunu görüyoruz. Elbette doğru adımların atılmasıyla bu tehditlerin birçoğu fırsata dönüştürülebilir. Bunlardan ilki sürdürülebilirliktir. Bu, önümüzdeki birkaç yıl içinde ve sonsuza kadar sektörümüzü etkileyecek en büyük konulardan biridir.

Her ne kadar tehdit mevcut olsa ve zaman geçtikçe daha da artacak olsa da, Türkiye Hükümeti ve Jet 2 tarafından karbonsuzlaştırma yönünde atılan sorumlu adımların, bu konuda yolumuzu bulmamıza yardımcı olacağına ve tehdidi bir fırsata dönüştüreceğimize inanıyorum. Hükümetin otelleri daha sürdürülebilir hale getirmek için attığı adımlardan bahsettim. Ancak insanlar destinasyonlardaki diğer projelere de giderek daha fazla ilgi duymaya başladı. Türkiye’nin her yıl milyonlarca ağaç dikme rekoru ve güneş enerjisi ve diğer yeşil enerji türlerine yaptığı yatırımlar da insanların kararlarında etkili bir faktör olacaktır. Ve bunlar belki de yavaş yavaş pazarlama faaliyetlerine dahil edilmelidir.

Bir diğer tehdit de kruvaziyer endüstrisi. Kruvaziyer endüstrisi özellikle Karayipler ve Akdeniz’de ve Birleşik Krallık’ta çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Kruvaziyer şirketleri bu yıl yeni gemilere 10’larca milyar dolar, pazarlama ve teşviklere de 10’larca bir milyon dolar yatırım yapıyor. Kruvaziyer endüstrisi beş yıl içinde İngiltere’den 2,4 milyon kişiyi tatile götürdü. Bu sayının 5 milyona çıkmasını istiyorlar. Bu, Türkiye’ye yönelik turizmle bire bir karşılaştırma olmasa da, kruvaziyer turizmi için bir tehdit oluşturmaktadır.”

SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ARAYIŞI ARTIYOR

Sürdürülebilir turizmin seyahat edenler tarafından öncelik haline geldiğini belirten Heapy, “Sürdürülebilirlik herkesin konuştuğu bir konu ve birkaç yıl için değil, sonsuza kadar kalıcı olacak bir konu. Dünyanın dört bir yanındaki hükümetler karbon azaltma hedeflerine bağlı kalırken, tüketiciler de bir dizi eylemle karbon ayak izlerini azaltmaya çalışıyor. Bunlardan biri de tatillerinin mümkün olan en az miktarda karbon üretmesini sağlamaya çalışmaktır. Bu sürdürülebilir tatiller, düşük karbonlu tatiller ve sürdürülebilir oteller gibi terimler için yapılan internet aramalarının sayısıyla kanıtlanabilir. Bu aramaların sayısı önümüzdeki yıllarda katlanarak artmaya devam edecektir.“ dedi.

Yorum Yaz