We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TARİHÎ SANSARYAN HAN LÜKS OTEL OLDU

TARİHÎ SANSARYAN HAN LÜKS OTEL OLDU

İstanbul’da bulunan önemli tarihi yapılardan birisi olan Sansaryan Han, ultra lüks bir otele dönüştü. 1881’de Mıgırdiç Sansaryan tarafından Ermeni çocukların eğitimi için açılan tarihi bina, geçmişten günümüze birçok farklı amaçla kullanılmıştı. Tarihsel dokusunun yanı sıra yaşanmışlıkları ile de İstanbul’un önemli yapılardan olan Sansaryan Han, Nazım Hikmet, Attilâ İlhan, Alparslan Türkeş, Deniz Gezmiş başta olmak üzere birçok ünlü ismin sorgulandığı bina olarak bilinmektedir. Ayrıca Erzurum Kongresi’ne de ev sahipliği yapan Sansaryan Han, Marriott International ve Aktarlı Group arasında yapılan sözleşmeyle 17 Mart 2024 tarihi itibari ile hizmete açıldı.

Türkiye Ermenileri Patrikliği, 2014 yılında mülke el konulmasına neden olan tapu işlemlerinin iptal edilmesi için dava açtı ve mahkeme önce davayı kabul etti ardından yetki alanına girmediğini belirterek reddetti. Yargıtay 1. Hukuk Dairesi, 13 Aralık 2017’de davanın reddedilmesi kararını bozdu. 2020 yılında Sansaryan Han’ın otel olarak işletilmesi için ihaleye çıkıldı. İhaleyle Sirkeci’de 118 odadan oluşan han restorasyon karşılığı 35 yıllığına kiralandı.

GECELİK ODA FİYATI 14 BİN, SÜİT 40 BİN TL CİVARINDA

Ultra lüks bir otele dönüşen Sansaryan Han, a Luxury Collection Hotel İstanbul adıyla açıldı. Otel, 51 odası ve 12 süiti ile misafirlerine hizmet verecek.

Girişindeki demir kapının 1895’teki haliyle korunduğu otelde bir teras restaurant ve ön cephesinde de 8 mağaza olacak. Otelin konaklama ücretlerine gelince… Rezervasyon fiyatları 14 Bin TL, süit fiyatı ise 40 Bin TL civarında olacak.

Yorum Yaz