We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Tekne turizminde talep patlaması

Tekne turizminde talep patlaması

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Covid-19 il e birlikte izole tatillere olan talepler yoğun bir şekilde devam ediyor. Kalabalıklardan uzak bir tatil yapmak isteyenler tekne tatiline yöneliyor. Tekne ve acente sahipleri ise talep patlaması yaşadıkları için yer kalmadığını ve rezervasyonları kapattıkları belirtiyor.

Hürriyet’ten Burak Taçşı’nın haberine göre ; koronavirüs tatil alışkanlarımızı da değiştirdi. Kalabalık ortamlara girmek isteyenler tekne kiralamaya devam ediyor. Marmaris, Datça, Bodrum, Fethiye’de koylarda tatilini geçirmek isteyenler günlük, haftalık, aylık olarak tekne kiralaması yapılan yerler.. Teknede tatil yapmak için maliyetlere de katlanmak gerekiyor. Teknenin ücreti, yiyecek-içecek giderleri, ekstra gidilmek istenen koylar için yakıt ücreti tekneyi kiralayandan alınıyor.

 

Evrim Gültekin – HKA Neta Yatçılık Genel Koordinatörü

Koronavirüs nedeniyle geçtiğimiz yıl yoğunluk oluştuğunu açıklayan HKA Neta Yatçılık Genel Koordinatörü Evrim Gültekin “Pandemiden dolayı geçen yıl ‘Acaba teknelerimiz turlara çıkar mı’ diye panikledik ancak turlarımızı gerçekleştirdik. Otele gitmeyip, tekne ile tatil yapmak isteyen bir kitle oluştu. Ancak bazı sorunları da beraberinde getirdi” açıklamasında bulundu.

Otel turizmine alışanların tekne turizminde zorluk çektiğini belirten Gültekin “Tekne ile otel turizmi arasında fark var. Tekne turizmine alışmayan insanlar için zorluk oluşabiliyor. Aslında tekne ile daha rahat ve ferah bir tatil gerçekleştiriliyor. Covid-19 döneminde denizlerde, koylarda bulunmak izole olmanızı sağlıyor ve kaliteli bir tatil yaşıyorsunuz” dedi.

 

24 metre uzunluğunda lüks gulet ile Göcek koylarında 8 kişilik bir haftalık tatilin toplam bedeli 70 bin lira tutuyor. Kişi başına bölündüğünde günlük 1250 liraya denk geliyor. Teknede yeme-içme misafirler tarafından karşılanıyor. Bu da misafirin alışkanlığına göre market alışverişini ortaya çıkarıyor.

Gültekin “Şu anda rezervasyonlarımız Eylül ortasına kadar dolu. 5 teknemiz var. Tekne tatilini iyi bilenler Mart-Nisan gibi rezervasyonlarını yaptırıyor. Son ana kalanlar ise kötü teknelerle tatil yapmak zorunda kalıyor ve bu da tekne turizmini baltalıyor. Teknelere mutlaka bakım yaptırılmalı. Bakımla birlikte kondisyonu yüksek olan teknede oldukça rahat tatil geçiriliyor. Ankara firmasıyız ve Ankaralıların tekne turizmine büyük talepleri oluşuyor” dedi.

Şemsettin Demir – Tur Şirketi Sahibi

Teknelere yönelik talepler zayıf seyrediyor. Normalde yat turizmi beyaz turistlere hizmet verirdi. Koronavirüsle birlikte popüler olmaya başladı. İnsanlar yat turizmini tam olarak bilmediği için fiyatları yüksek buluyor. Yazan fiyatları tek kişi ödeyecek sanıyor. Aslında yazan fiyatları tekneye gelecek kişi sayısına bölünerek ödendiğinde daha uyguna geliyor. Total rakam insanları tekne turizminden uzaklaştırıyor.

Yorum Yaz