We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Turizmciler AKTOB yemeğinde buluştu

Turizmciler AKTOB yemeğinde buluştu

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’nin Eylül ayı geleneksel öğle yemeği, Belek’te Regnum Carya Otel’de gerçekleştirildi. Protokolün yoğun katılımıyla gerçekleşen toplantı, çok sayıda turizm profesyoneli ve paydaşını da bir araya getirdi.

Dünya Turizm Günü’nde yapılan etkinlikte AKTOB Başkanı Kaan Kavaloğlu; dünyadan, Türkiye’den ve bölgeden verileri içeren sunumuyla değerlendirmelerde bulundu. Toplantıya katılan Antalya Valisi Hulusi Şahin de yaptığı konuşmada turizm sektörünün ülkemiz için önemini vurguladı. Turizmcilerin Dünya Turizm Gününü de kutlayan Vali Şahin, her türlü krizden başarıyla çıkmayı bilen sektör temsilcilerini tebrik etti.

Kavaloğlu: Çok güçlü, çok büyük, çok yürekli bir ekibiz
Konuşmasının başında tüm turizm paydaşlarının Dünya Turizm Günü’nü kutlayan Başkan Kavaloğlu; “Bu en önemli günlerimizden bir tanesi. Çok cefakar, vefakar olan bu sektörün Dünya Turizm Gününü kutluyorum. Hepimiz insana insanla hizmet etme sanatını gerçekleştiren bir ekibiz. Çok güçlü, çok büyük, çok yürekli bir ekibiz. Bu yüzden hepinize iyi ki varsınız diyorum. Dünya Turizm Günü’nüz kutlu olsun.”dedi.

Turizmi çeşitlendirmek, sezonu uzatmak için golf
Ardından sunumuna geçen AKTOB Başkanının ana gündem konusu Golf Turizmi oldu. Dünyadan ve ülkemizden örnekler ve verilerle, golf turizmi konusunda ayrıntılı bilgi veren Kavaloğlu şunları söyledi:
“İngiltere golf konusunda ön planda. Bizim de en büyük kaynaklarımızdan bir tanesi. Biz ülke olarak her yıl 133 bin golfçüyü ağırlıyoruz. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre, 11 tane gol tesisimiz var. Golf Federasyonu’nun verilerine göre de Türkiye’de aktif 23 golf sahası bulunuyor. Antalya bizim gururumuz bu konuda. 16 tane golf sahamız var. Biz turizmi çeşitlendirmek için çok büyük bir çaba sarf ediyoruz. Golf de sezonun uzaması açısından çok ciddi anlamda ön plana çıkıyor.” dedi.

“Turist sayısındaki artış doluluklara yansımadı”
Sunumunda bu yıl 24 Kasım’da üçüncüsünü gerçekleştirecekleri Resort Kongresi hakkında bilgi veren Kavaloğlu; kongrenin ana temasının “Turizmde Sürdürülebilirlik” olacağını söyledi. 2023 sezonuna dair değerlendirmelerde bulunan Başkan Kavaloğlu; turizm harcamalarının geliş sayılarından daha hızlı toparlandığına dikkat çekerek; bu yıl gelen turist sayısındaki artışın otel doluluklarına yansımadığını vurguladı. Bunun pek çok nedenden kaynaklandığını ancak ana sebebinin otel dışı konaklamalar olduğunu ifade eden Kavaloğlu şu açıklamayı yaptı:
Devletimiz bu konuyla ilgili, Turizm Bakanlığı ve paydaş bakanlıklarıyla birlikte bir çalışma gerçekleştiriyor. Bununla da ilgili bir kanun ekim ayında çıkacak. Dolayısıyla her şey yerine oturacak gibi düşünüyoruz. O da 2024 yılına daha olumlu bakmamız için bir sebep olacak.”

Vali Şahin: Turizmin zarar görmemesi birinci önceliğimiz
Başkan Kavaloğlu’nun sunumunun ardından kürsüye çıkan Antalya Valisi Hulusi Şahin turizmcileri krizlerle baş edebilme becerileri sebebiyle tebrik ettikten sonra, Resort Kongresi’nin anateması olan “Turizmde Sürdürülebilirlik” konusuna değindi. Vali Şahin; “Artık yeni normal sürdürülebilir kalkınma, sürdürülebilir hizmetler. Ne yaparsanız yapın, kamu hizmeti, lojistik, turizm, tarım fark etmez hepsinde karbon ayak izi artık önümüze gelen ilk fatura olacak. Sürdürülebilir bir operasyonu mutlaka gerçekleştirmek zorunda kalacaksınız.” dedi. Antalya’da turizm sektörüne zarar verecek her konuda son derece dikkatli olduklarının altını çizen Vali Şahin, “Bizler tüm işlerde, tüm yaptıklarımızla turizmin, Antalya turizminin zarar görmemesini birinci önceliğimiz olarak görüyoruz.” diye konuştu.

Yorum Yaz