We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TURİZMCİLER FUARLARA BİRLİKTE KATILACAK

TURİZMCİLER FUARLARA BİRLİKTE KATILACAK

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Egeli turizmciler, yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılımda güçbirliği yapacak, fuarlara birlik halinde katılacak. Fuar katılımında güç birliği ve desteklerden yararlanmanın önemine dikkat çeken ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, “Fuarlar yurt içinde de dışında da artık satış vesilesi olmaktan uzak. Ama prestij ve temas açısından önemli” dedi.

09 PLAKET TOPLU FOTOGRAF

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Yönetim Kurulu, Manisa Spilos Otel’de toplandı. ETİK Başkanı Mehmet İşler’in başkanlığındaki toplantıya ETİK Başkan Yardımcıları Bülent Tercan ve Şinasi Akçay, ETİK Genel Sekreteri İlter Yılmaz, ETİK Yönetim Kurulu Üyeleri Özgür Ardil, Cazim Alaybaşı, Bilge Durdu, Hakan Tanık, Uğur Morgül, ETİK Danışma Kurulu Başkan Yardımcısı Av. İlker Ünsever, ETİK üyesi kuruluşların yöneticileri Deniz Tokgün, Selin Avşar İnanlı, Engin Vurgun, Burhan Şentürk, Murat Ağbaba, Niyazi Oğlakçıoğlu, Hami Torcu, Uğur Şener Güngör, Mehmet Uçar, Bayram Ünal ve Murat Can Sakarya ile TAV İzmir Ön Büro Yöneticisi Ufuk Kayalar katıldı.

ETİK Yönetim Kurulu toplantısında turizm sektörünün güncel sorunları ve çözüm arayışları ele alındı. Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkan Yardımcısı ve ETİK Başkanı Mehmet İşler, federasyon yönetim kurulunda görüşülen konular ve alınan kararlara ilişkin bilgi verdi. TÜROFED’in bölgesel yapılanmalarını anlatan İşler, İstanbul’da bir araya geldikleri Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı ile görüşmelerinin ayrıntılarını paylaştı. Mehmet İşler, Bakan Avcı’ya turizm sektörünün talep ve beklentilerini içeren bir dosya sunduğunu belirterek şunları söyledi:

“Sayın Bakan’a sektörün mevcut durumdan çıkabilmesi için acil olarak yapılması gerekenleri sözlü ve yazılı olarak ilettik. Devletten beklentilerimizi hatırlattık, ihracatçıların yararlandığı KDV muafiyetinden yararlanmak, ihracatçı sayılmak istediğimizi ilettik. Daha önce açıklanan destek ve eylem paketlerinin kapsamının genişletilmesini beklediğimizi dile getirdik. Vergiyle ilgili konularda iyileştirmeler, sektörün bankalara olan borçlarının ötelenmesini istediğimiz aktardık. Ülkemizin dış ülkelerde tanıtımı için bakanlıkla işbirliğine hazır olduğumuzu bir kez daha vurguladık. Sayın Bakan’ın turizm sektörünün taleplerine olumlu yaklaştığını gördük. Sektörün beklenti, istek ve önerilerinin değerlendirilerek en kısa zamanda karşılanacağını belirtti.”

TÜROFED Başkan Yardımcısı ve ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, kamu çalışanlarının izinlerinin yeniden açılmasını ve Kurban Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılmasını olumlu bulduklarını yineledi. İşler, “Sıkıntılı günlerden geçiyoruz. Ancak hep böyle sürüp gitmeyecek. Sektör olarak zor günlerde üzerimize düşeni yaptık, yapmaya da devam edeceğiz” diye konuştu.

İşler: Fuarlara katılım önemli

Ülkenin ve bölgenin tanıtımı için yurt içi ve yurt dışı fuarlara katılımın önemine dikkat çeken Mehmet İşler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yanı sıra Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme İdaresi Başkanlığı’nın (KOSGEB) Genel Destek Programı ve İzmir Ticaret Odası’nın şemsiye stant katılımları desteği bulunduğunu hatırlattı. 08 – 11 Aralık 2016 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenecek Travel Turkey Turizm Fuar ve Kongresi ile 26 – 29 Ocak 2017 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’na ETİK çatısı altında katılımı öneren İşler, “Konuyu önümüzdeki çalışma toplantılarında ele alacağız. Güç birliği ve desteklerden yararlanmak önemli. Fuarlar yurt içinde de dışında da artık satış vesilesi olmaktan uzak. Ama prestij ve temas açısından önemli” dedi.

İşler’in üyelerin fuarlara ayrı ayrı stantlarda, dağınık biçimde değil, ETİK şemsiyesi altında topluca katılma önerisi olumlu bulundu. Konunun önümüzdeki ay gerçekleştirilecek daha geniş katılımlı toplantıda tüm ETİK üyeleriyle paylaşılarak ele alınması kararlaştırıldı. Toplantıda alınan karar uyarınca, ETİK üyesi kuruluşların sahipleri ya da üst düzey yöneticileri her ay düzenlenecek eğitim – gelişim sohbetlerinde bir araya gelecek. Bu toplantılarda sektörle ilgili konular tartışılacak, uygulamaların ekonomik, mali, hukuki boyutları ele alınacak. Her ay bir tane konu belirlenip o konunun uzmanları davet edilerek birlik üyelerinin bilgilendirilmesi sağlanacak.

Turizmcilerden Abdülaziz Ediz’e vefa

ETİK üyeleri, toplantıdan sonra Manisa Spilos Oteli havuz başındaki yemekte ETİK Danışma Kurulu Başkanı, eski İzmir İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdülaziz Ediz ile bir araya geldi. Ediz’in 01 Temmuz 2016 günü yaş sınırından emekli olduğunu hatırlatan ETİK Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet İşler, görev süresince İzmir’in turizm alanında gelişmesi için yoğun çaba harcayan, hayatını turizm eğitimine, turizme adayan Sayın Abdülaziz Ediz’in hizmetleri unutulmaz” dedi. İşler, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü yöneticilerinin de katıldığı etkinlikte Egeli turizmciler adına Ediz’e bir plaket sundu.

İşler, toplantıya ve akşam yemeğine ev sahipliği yapan Spilos Hotel Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Ünal ile Spilos Hotel Genel Müdürü Murat Can Sakarya’ya konukseverlikleri için teşekkür ederek birer plaket verdi.

Yorum Yaz