We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TURİZMCİLER VE İŞ DÜNYASINDAN FETTAH TAMİNCE’NİN YILBAŞI AÇIKLAMALARINA DESTEK GELDİ

TURİZMCİLER VE İŞ DÜNYASINDAN FETTAH TAMİNCE’NİN YILBAŞI AÇIKLAMALARINA DESTEK GELDİ

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

RIXOS Oteller Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin 150 milyon gecelemenin olduğu Antalya’da yılbaşını çağrıştıracak hiçbir şey olmadığına yönelik eleştirilerine destek geldi.

Rixos Otelleri Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Fettah Tamince’nin, yıllık 12-13 milyon turistin ağırlandığı turizmin başkenti Antalya’da kısa süre sonra kutlanacak yılbaşına ilişkin hiçbir hazırlık olmadığı yönündeki eleştirileri, turizm dünyasında da yankı uyandırdı. Sektör temsilcileri, Fettah Tamince’nin açıklamalarını destekledi.

 osman ayık

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, Türkiye turizm iddiasındaysa bunun gerektirdiği her şeyi yapmak zorunda olduğunu belirterek, “Her özel anı, organizasyonunu turizm ürününe dönüştürmek için çaba göstermeliyiz. Bunu da bir pazarlama mantığıyla yapmak zorundayız. Her türlü yazılı, görsel efekti de her şeyde kullanmalıyız” dedi.

recep yavuz

NOEL BABA DOĞDUĞU YERDE UNUTULDU

 Daha önce bu doğrultuda defalarca açıklamalarda bulunduğunu belirten Antalya Kent Konseyi Turizm Komitesi Başkanı Recep Yavuz, Tamince’nin açıklamalarını, ‘çok samimi, dikkate alınması gereken itiraflar’ olarak nitelendirdi. 6 Aralık’ta Noel Baba Günü’nün tüm dünyada kutlandığını belirten Recep Yavuz, “‘Demre Noel Baba’nın doğduğu ve öldüğü yer, kış döneminde kış turizmi yapalım’ diyoruz, fakat Antalya’da, Demre’de hiçbir kutlama yapılmadı, organizasyon yapılmadı. Bu fırsat başka bir ülkenin elinde olsa orayı uçururdu” diye konuştu.

Antalya’ya gelen turistlerin yüzde 90’ının Hıristiyan olduğunu aktaran Yavuz, “Dünyanın en çok alkol tüketen 20 ülkesinden Antalya’ya bu yıl 9 milyon turist geldi. Biz ise kokteyl dersini yasaklıyoruz. Halbuki turist otele girdiğinde misafirperverliğin gösterildiği karşılama içkisidir. Her yerde yılbaşı gibi etkinlikler turizmi uçururken biz sırtımızı dönüyoruz. Turistin dinine, inanışlarına, kültürüne saygı göstermek gerekiyor. Turizm uluslararası bir etkinliktir ve bu şekilde görmek lazım. Ben de yurtdışına gittiğimde örneğin kimse bana zorla domuz eti yedirmeye çalışmıyor” şeklinde konuştu.

SADECE TURİST DEĞİL HALK İÇİN DE YAPILMALI

 Kesme Çiçek Sektörü Çalýþtayý

 Aslında her yılbaşında bunların söylenildiğini belirten Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Başkanı Çetin Osman Budak ise şöyle konuştu:

 “Dünya kenti Antalya diyoruz, 13 milyon turist geliyor ama akşam olduğunda sokaklardan el ayak çekiliyor, bomboş bir kente dönüşüyor. Sadece yılbaşı mı, diğer özel günler ve bayramlarda da bir heyecan yok. Yılbaşı gecesi için örneğin Beyoğlu, Nişantaşı’nda yapılanları görüyoruz. Bunlar sadece turist için değil, halk için de yapılmalı. Antalya dünyanın en büyük turizm kenti, bu kente her görüş, inançtan milyonlarca insan geliyor. Aylar önce turizmciler çalışmaya başlıyor. Benzer günlerde de dünyanın önemli kentlerine turist yağıyor. Bu tür günlerde Antalya’nın özel etkinliklere ihtiyacı var. Gelin gibi süslenmesi gerekir. Doğru bir şeye değinmiş. Karanlığa boğulmuş bir kent. Noel Baba Kilisesi, Antalya’da en çok ziyaretçi alan bir merkez, öne çıkartılmalı, aylar önce bunların hazırlığı yapılmalıdır.”

menderes türel

TÜREL: FETTAH BEYE TEŞEKKÜR EDERİM

 Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Ak Partili Menderes Türel ise Fettah Tamince’nin eleştirisinin turizmcilere yönelik olduğunu söyledi. “Bizden önce yapılan sokak aydınlatmaları neyse aynı şekilde devam edecek” diyen Başkan Türel, bu konuda şöyle konuştu:

 “Tabi yılbaşına 20 gün var, biz bu çerçevede yılbaşı yaklaştıkça elimizdeki bütün aydınlatma materyallerini kullanacağız. Fettah bey, Antalya’daki turistik tesislerin sadece para kazanıp kente katkı sağlamadığından yakınarak, şehir aydınlatmalarında turistik tesislerin kente bir katkı sağlaması açısından da hatırlatıcı bir görevi ifa etmek istediğini söylediğini bana aktardı. Ben de bu katkısını önemsiyorum. Antalya’da turistik tesislerimiz yılbaşı aydınlatması için bir sokağımızı, caddemizi sponsor olmak suretiyle aydınlatmak istiyorsa biz seve seve onlara istedikleri caddeyi, sokağı gösterir, orayı aydınlatmalarını rica ederiz. Turistik tesislerimiz Antalya’dan para kazanıyorken Antalya’ya yerine getirmeleri gereken görevleri hatırlatmış Fettah bey. Bunu söylemiş, ben de teşekkür ediyorum kendisine. Hangi otelimiz, turistik tesisimiz, sokağımız aydınlatılmak isteniyorsa feda olsun. Biz seve seve onlara o sokakları açarız. Yeter ki gelsinler, kendileri de sponsor olmak suretiyle istedikleri gibi bir sokak aydınlatması yapsınlar.” DHA – Mehmet Çınar

Yorum Yaz