We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TURİZMDE YERLİ TURİST YILI

TURİZMDE YERLİ TURİST YILI

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Turizmde ‘yerli’ yılı

YAKLAŞIK 29 yıldır turizm sektöründe faaliyet gösteren Jolly Tur, 2015 değerlendirmeleri, 2016 beklentilerini açıkladı. Turizm açısından zor geçen yılın ardından yüzde 30 büyüme yakalayan Jolly Tur, 2015 için yüzde 25 olan büyüme hedefini de aşmış oldu.

Hürriyet Gazetesi Burak Coşan haberine göre;  2016 için yüzde 50 büyüme hedefi ile yola çıktıklarının altını çizen Jolly Tur Yönetim Kurulu Başkanı Mete Vardar, iç pazarda, Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerde yaşanan sorunlar paralelinde yurt dışından gelecek turistin azalacağı öngörüsüyle iç turizmi canlandırmaya odaklandıklarını söyledi. İndirimler ve avantajlı seyahat paketleri ile iç pazarda tatil bilincini arttırmak istediklerine değinen Mete Vardar, “Geçmişte en son iç pazar müşterisi düşünülürdü. Ancak artık öyle olmuyor. İç pazar ilk olarak değerlendiriliyor. Ülke nüfusunun yüzde 8’i seyahat ediyor. Acentelerle seyahat eden kişi sayısı da 5 milyon. İlk etapta dış pazarda oluşan açık iç pazarla kapatılamayabilir. Ancak gelecek 5 yıl içinde tatil yapan Türk sayısını 20 milyona çıkarabiliriz. Tatil alışkanlıklarını tüm Türkiye’ye yaymak istiyoruz” diye konuştu.

2016 için yüzde 50’lik büyüme hedefi hakkında bilgi veren Jolly Tur Genel Müdürü Figen Erkan, “Hedeflerimizi bu denli yukarı çekmemizdeki en önemli etkenlerden biri Rusya başta olmak üzere çevre ülkelerden Türkiye’ye gelecek turist sayısındaki önemli düşüş beklentisi. Büyüme hedefimizle Türkiye’nin iç turizmdeki canlılığını artırarak olası kayıpları telafi etmeye kararlıyız. Yüzde 50’lik büyüme hedefine ulaşmamızda marketing bütçemizi yüzde 100’ün üzerinde artırmış olmamız en önemli araçlarımızdan biri olacak” diye konuştu. 2016 için uygun fiyatlar, avantajlı indirim kampanyaları başlattıklarına değinen Erkan, “Yurtdışındaki durumu gözönüne alarak otellerle fiyatları cazip ve satılabilir seviyelerde tuttuk” dedi.

23 Kasım 2015 itibariyle başlattıkları erken rezervasyon döneminin üzerinden 15 gün geçmiş olmasına rağmen, bir önceki dönem ile karşılaştırıldığında daha yüksek sonuçlar elde ettiklerini söyleyen Erkan, “Erken rezervasyon dönemini yüzde 50’ye ulaşan indirimlerle başlattık. Kampanyalar, Mayıs 2016 sonuna kadar indirim oranları düşerek devam edecek” ifadelerini kullandı. Erkan, hedeflerinin 2016’da yurtiçi cirosunun yüzde 60’ını erken rezervasyonla elde etmek olduğunu söyledi.

Yorum Yaz