We-Flytour-GM-Banner-Animation
GlobalYatakBankasi-1A
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Turizme güven erozyona uğradı

Turizme güven erozyona uğradı

Yapılan bir anket, pandeminin turizm sektörü üzerinde yaptığı tahribatı gözler önüne serdi. Anket; turizmcinin sektöre güveninin erozyona uğradığını gösterdi.

Covid-19 Pandemisinin Türk turizmi üzerindeki etkileri, yapılan bir anketle ortaya koyuldu. Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği (I-MICE) Başkanı ve TÜRSAB Yönetim Kurulu Üyesi Hüseyin Kurt’un yaptığı anket, pandeminin turizm sektörü üzerinde yaptığı tahribatın boyutlarını gözler önüne serdi. Aynı zamanda Oliva MICE ve Globemeets Kurucu Ortağı olan Kurt’un, Instagram üzerinden gerçekleştirdiği ankete toplamda 1.600’ün üzerinde kişi katıldı. Anket soruları 24 saat yayında kaldı ve herkese sadece 1 kez katılım hakkı tanındı.

Anket; sektör profesyonellerinin dörtte üçünün pandemiden yüksek derecede etkilendiğini ve yine sektör profesyonellerinden yüzde 41’inin turizme olan inancını kaybettiklerini ortaya koydu.
Ankette; pandemiden ekonomik veya ticari olarak yüzde 50’nin üzerinde etkilendim diyenlerin oranı yüzde 77 olurken, devletin açıklamış olduğu teşvik ve desteklerin oldukça yetersiz kaldığı da ankete yansıdı.
Ankete katılanların yaz dönemi tatil planlarında da hala belirsizlik olduğu tespit edilirken, yüksek ölçüde insanların tatilini yazlık, butik otel, tekne ve resort otel olarak planladığı görülüyor.

Uluslararası MICE Endüstrisi Derneği Başkanı Hüseyin Kurt, gerçekleştirdiği anketin pandeminin ekonomik olarak sektör paydaşları üzerinde nasıl bir tahribat yarattığını gösterdiğini söyledi. Pandemiden en çok etkilenen sektörlerin başında MICE organizasyonları geldiğini de dile getiren Kurt, ‘’Şu anda kısıtlı bir hareketlilik var. Incoming MICE ve Outgoing Incentive tarafında hala hava sahalarının açılması, uluslararası şirketlerin çalışanlarına getirdiği seyahat ve fiziki toplantı katılım kısıtlaması, aşı pasaportu, ülke uygulamaları etkisini yüksek ölçüde hissettirmektedir’’ dedi.

Yorum Yaz