We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türk turizminin hastalığı ‘fiyatta aksiyon’ hortladı

Türk turizminin hastalığı ‘fiyatta aksiyon’ hortladı

Izvestiya Gazetesi’nin yaptığı araştırmada; Rus turistlerin gittiği ülkelerde rekabet nedeniyle fiyatların düştüğü açıklandı. En büyük aksiyonu yapan Türkiye’de 22 bin Rubleye (2 bin 560 lira) 2 kişi 5 yıldızlı otelde tur bulmak mümkün.

Türk turizminin çare bulunmaz hastalığı ‘fiyat aksiyonları’ yine kendisini göstermeye başladı. Rusya’nın 5 yıllık aradan sonra Mısır’a charter uçuşları serbest bırakması, başta Kıbrıs olmak üzere rakip ülkelerin sektörde etkinliğini arttırması, Türkiye içindeki destinasyonların kendi aralarında öne çıkma çabaları rekabetin fiyata yönelmesine yol açtı. Rus basını, şu anda 22 bin rubleden (2 bin 560 lira) başlayan fiyatlarla, Türkiye’de bazı ‘üst sınıf’ otellerde 1 haftalık iki kişilik tatil paketi bile satın almanın mümkün olduğunu yazıyor.

ALANYA-DALAMAN ÖNDE

Rus İzvestiya Gazetesi’nde yayınlanan haberde son bir haftalık verilere göre, Rus turistlerin en çok tercih ettiği 5 ülkenin başında Türkiye’nin geldiği vurgulandı. Haberde görüşlerine yer verilen TUI yetkilileri; 2 kişilik Türkiye tur fiyatlarının 22 bin ruble, yani 2 bin 560 liraya kadar düştüğünü belirtti. Haberde, “Bunlar, sahilden geride, iki veya üç yıldızlı oteller değil, ‘ultra her şey dahil’ beş yıldızlı oteller. Dalaman’da 22 bin rubleden, Antalya Mahmutlar’da 29 bin rubleden iki kişi bir haftalık tur almak mümkün” denildi.

KIBRIS DA İNDİRDİ, AMA

Izvestiya Gazetesi’nin haberine göre; Rus turistlerin Türkiye’den sonra en çok tercih ettiği ülkeler Yunanistan, Güney Kıbrıs, Mısır ve Maldivler oldu. Mısır’ın devreye girmesi ile bu ülkelerde de rekabetin fiyatlara yansıdığı dile getirilen haberde; Kıbrıs Rum kesiminde ve Yunanistan’da da yüzde 25-30’a varan indirimler yaşandığı iddia edildi. Haberde; Kıbırs Rum kesiminde sadece konaklamanın 72 bin rubleden (8 bin 350 lira) satılan 2 yıldızlı otelin fiyatının 58 bin rubleye (6 bin 700 lira) düştüğü kaydedildi.

EN BÜYÜK TALEP BİZE

İzvestiya Gazetesi, Kırım ve Soçi’yi etkisi altına alan doğal felaketlerin yanı sıra Krasnodar Krayı’nın turistlere getirdiği aşı karnesi mecburiyetinin Rus turisti Türkiye ve Yunanistan’a yönelttiğini yazdı. Bu talep artışı uçak biletlerine de yansıdı. Haberde görüşlerine yer verilen uçak bileti rezervasyon servisi Aviasales yetkilileri de Türkiye satışlarında yüzde 49’luk bir artış gözlemledi. Yunanistan da bir diğer popüler destinasyon. Habere göre, en ucuz uçak biletleri de Türkiye yönünde. Türkiye: 15 bin 600 ruble, Yunanistan: 23 bin ruble, Güney Kıbrıs: 18 bin 900 ruble, Mısır: 29 bin 900 ruble ve Maldivler: 35 bin ruble.

 

 

Yorum Yaz