We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türkiye, “Turuncu Bayrak” Ta Öncü

Türkiye, “Turuncu Bayrak” Ta Öncü

Türkiye, “Turuncu Bayrak” Ta Öncü

Plajlar ve marinalar için “mavi bayrak” uygulamasının ardından gıda dostu otellerde de “turuncu bayrak” dönemi başladı. Gıda israfını azaltan otellere turuncu bayrak veriliyor.  Şu an 20 otel turuncu bayraklı. Hedef, turuncu bayraklı otellerde israfın önüne geçmek .

Türkiye, “Turuncu Bayrak” Ta Öncü

Habertürk’ten Ahmet Kıvanç’ın haberine göre. Türkiye “turuncu bayrak” uygulamasına öncülük yapıyor. Gıda Dostu Derneği’nin otellerde gıda israfını azaltmak amacıyla başlattığı turuncu bayrak projesi, şimdiden 20 otelde uygulanmaya başladı.

Gıda Dostu Derneği Başkanı Ali Akgün,  konuyla ilgili olarak;

Turuncu bayrak uygulamasına geçen otellere, gıda israfını önleyici tedbirleri için puan verildiğini, kriterlere uymayan otellerden ise turuncu bayrağın 3. yılın sonunda geri alınacağını söyledi.

Akgün, 5 yıldızlı bir otelde sezonda ortalama 30 milyon liralık mutfak harcaması yapıldığını, bunun yüzde 10-15’inin israf edildiğini ifade etti.

Akgün, israf oranı yüzde 10 kabul edilse bile otel için yılda 3 milyon lira bir kaybın söz konusu olduğunu  söyledi.

Akgün, 3’üncü yılın sonunda yüzde 30, 5’inci yılın sonunda ise yüzde 70 oranında azaltılmasını hedeflediklerini  dile getirdi.

 

“Her şey dahil” konseptinde gıdanın israf edildiğine yönelik eleştirilere dikkat çeken Ali Akgün, turuncu bayrak çeken otellerde her şey dahil sisteminin devam ettiğini, israf azaldığı için bu otellerde yemek kalitesinin de arttığını sözlerine ekledi.

 

Gm Turizm & Yönetim Dergisi Hakkında

Tümüyle turizm endüstrisi ve turizm profesyonellerinin ilgi alanındaki konular ile sektöre ilişkin araştırma ve incelemelerden oluşmakta. Sektörel trendlerle ilgili analizlere yer vermektedir. Gm Turizm & Yönetim Dergimizin Hard Copy Trajı 4000 adet, Web sitesi aylık ziyaretçi sayısı 200.000 üzerinde. Sosyal medya hesaplarının reel-aktif takipçileri 35.000 olup aylık yayınlanmaktadır.2021 yılı itibariyle GM Turizm & Yönetim Dergisi Rusya E- Dergi yayına başlayacaktır.  Teknolojiye yatırım yapmayı da ihmal etmeyen Gm Dergi Mart ayı frekansıyla “Canlı Dergi” yayını ile aynı zamanda izlenen ve seyredilebilme dergi olma özelliği taşıyacaktır.

İçeriği ve yayın hedef tur operatörü, yatırımcı, işletmeci, yönetici, danışman, lojistik hizmet verenlere yönelik olarak hazırlanmaktadır. GM, yayın içeriği itibariyle, turizm sektörü ile sektörle ilişkili endüstri ve diğer kesimleri buluşturan bir BİLGİ platformu niteliğindedir. Derginin her sayısında araştırma, inceleme ve dosya konuları ile bölgelerden, Türkiye’den ve dünyadan haberlerin yanı sıra sektörün her kesiminden haberlere ve en son istatistiklere yer verilmektedir. Basılı yayınımız haricinde ayrıca sektöre yönelik güncel haberlerimiz www.gmdergi.com’da yayınlanmaktadır.

 

Yorum Yaz