We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türkiye’de Zincir Oteller Büyümeye Devam Ediyor

Türkiye’de Zincir Oteller Büyümeye Devam Ediyor

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Zincir oteller büyümeye devam ediyor

Yeni altyapı ve yatırımlar, Türkiye’nin 2023 Turizm hedefleri olan 50 milyon ziyaretçiyi ve 50 milyar dolar gelir kritik öneme sahip. Yerel ve uluslararası otel zincirleri bu hedefi gerçekleştirmek için önemli bir rol oynuyor.

İŞTE Horwat HTL  Türkiye, Zincirler ve Oteller Raporu: 

 

zincir

 

 

2016’da yaşanan turizm krizinden sonra Türkiye, 2018’de ilk iyileşme belirtilerini göstermeye başladı. Turizm pazarının göstermiş olduğu umut verici veriler doğrultusunda bunun ilerleyen zamanlarda ADR (Ortalama Oda Fiyatı)’a da yansıyacağına inanılıyor.

Türk turizmini daha başarılı yıllar bekliyor

Türkiye’nin turizm sektörü 2016 krizinden sonra düşüşe geçti ancak umut verici rakamlarla gücünü yeniden kazandı. 2018 yılında 40 milyon turist ağırlayarak bir rekor kırdı ve bu büyümeyi 2019’da sürdüreceği beklenmekte

 Dünyanın en eski tapınağı – Göbeklitepe

Göbeklitepe, insanlık tarihini değiştiren önemli miraslardan biri. Bunun güçlü tanıtımı, hem bulunduğu bölgeye hem de Türkiye’ye dünyanın her yerinden turist çekme potansiyeline sahip

 

zincir-3

Turizm pazarı

Türkiye, 40 milyonluk rekor bir turist sayısıyla turizm pazarının iyileştiğini ispat etti. Avrupa ülkeleriyle yeniden kurulan yakın ilişkiler bu iyileşme sürecine destek oldu. Bu iyileşme bir önceki yıla nazaran ADR’da %2.5, RevPAR (Mevcut Oda Başına Gelir)’da %6.5 ve dolulukta ise %2.5 yükselmeyle %60,9’a yükseldi.
Bazı bölgelerde, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevsimlik tatil köyü konseptinden uzaklaşıp tatil yerlerinin on iki ay boyunca açık olması için gerekli çalışmalar yapmaktadır. Bu konseptle mevcut tesisleri teşvik ederek sundukları olanakları 12 aya yayacak şekilde tüm sezonlarda da sunabilmeleri için kışın kayak merkezlerini yaz aylarında da trekking cennetine dönüştürülebilir.

Göbeklitepe büyük bir potansiyele sahip

Türkiye’ye gelen birçok turist, ülkemizin sahip olduğu ve aralarında Dünya Mirası listesinde olan birçok kültürel ve tarihi alanlarını görmeye gelmektedir. Yeni keşfedilen ve yakın zamanda tekrar halka açılacak olan Göbeklitepe, bu tarihi alanlara güzel bir örnektir. Bölgesel Turist Rehberleri Odası, bu bölgedeki turizmin artışında Dünya Mirası listesine yeni dahil edilen alanların etkili olduğunu belirtti.  Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 2019’un turizm için “Göbeklitepe Yılı” olacağını açıkladı. Türkiye’nin turizm sektörü güçlenirken, yapılan yeni otel yatırımlarıyla ilerleyen yıllarda beklenen turizm hedeflerine ulaşılması bekleniyor.

Kaynak: Horwat HTL ( Türkiye, Zincirler ve Oteller Raporu)

 

Yorum Yaz