We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TÜRKİYE’NİN SPOR TURİZMİNE KARA LEKE

TÜRKİYE’NİN SPOR TURİZMİNE KARA LEKE

GM Haber Merkezi

Türkiye, dünyanın çeşitli ülkelerinden önemli takımların kamplarına ev sahipliği yapıyor. Avusturya ekibi Rapid Wien ile Çekya takımı Slovacko da Türkiye’de kamplarını gerçekleştirirken hazırlık maçında karşı karşıya geldi. Antalya Belek’te oynanan müsabakaya şike iddiaları damga vurdu.

Rapid Wien ve Slovacko futbol takımları Türkiye’de yaptıkları kampın ardından hazırlık maçı gerçekleştirmek istedi. Maçta Türk hakemin şike yaptığı iddia edildi. Avusturya basının iddiasına göre, müsabakada ikiden fazla gol atılacağı yönünde 80 bin euro yatırıldığı yankılandı. Orta hakemin 3 penaltı kararı ve yan hakemin sürekli telefonunu kontrol etmesi de Avusturya basınının dikkatini çekti. İki takım da ülkelerinde bulunan federasyonlara başvuruda bulundu.

Slovacko Kaptanı Michal Kadlec, “Daha önce hiçbir zaman böyle bir skandalın kurbanı olmamıştım. Bu yaşananlar çok üzücü” dedi. Rapid Wien Genel Müdürü Steffen Hofmann ise “Biz sadece hazırlık maçı yapıyorduk. İki takım da bu durumdan etkilendi. Bizim yapabileceğimiz bir şey yoktu” şeklinde konuştu.

TFF AÇIKLAMA YAPTI

Türkiye Futbol Federasyonu, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“TFF’ye ilgili ülke federasyonlarından ve iki kulüpten herhangi bir başvuru yapılmadığından söz konusu müsabaka TFF’nin bilgisi dışında oynanmıştır. Bu nedenle söz konusu müsabaka FIFA Uluslararası Maçların Düzenlenmesi Talimatı kapsamı dışında olduğundan, ‘onaylanmış hazırlık maçı statüsü’ bulunmaması nedeniyle maça TFF tarafından hakem ataması da yapılmamıştır. Yapılan incelemede söz konusu maçı yöneten kişinin, geçerli hakem lisans vizesi olmadığı ve TFF bünyesinde faal olarak hakemlik yapmadığı tespit edilmiştir. Söz konusu maç ile ilgili gerekli hukuki süreç başlatılmıştır.”

Yorum Yaz