We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Türkiye’nin turizm vizyonunu ele aldı

Türkiye’nin turizm vizyonunu ele aldı

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

YANAN ORMANLARIN YERİNE OTEL YAPILMAYACAK

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy Fox Tv’de yayınlanan İsmail Küçükkaya ile Çalar Saat’in konuğu idi. Bakan Ersoy, canlı yayında Türkiye’nin turizm vizyonu ve alandaki gelişmelere ilişkin açıklamalarda bulundu. 2022 için minimum 35 milyar dolarlık gelir hedefi koyulduğunu belirten Bakan Mehmet Nuri Ersoy, Türk Turizmi için yaptıkları projeleri, gündemde var olan yanan orman arazilerinin tahsisleri, 2022 hedefi hakkında konuştu.

Bakan Ersoy canlı yayında yanan orman arazileri tahsise açılacak mı sorusuna cevap verdi? Ersoy; “Yanan orman arazileri yasa ile korunmuyor, anayasa ile korunuyor. Anayasanın 163. Maddesi kesin bir dille yasaklıyor. Geçmişe baktığımızda bir tane örneği var mı yanış orman arazilerinden biri tahsise açıldı mı? Baktığımız zaman hiçbir örnek yok. Ne bugün ne de gelecekte. Bodrum güvercinlikte gösterilen örnekte doğru örnek değil. O bölge yangın çıkmadan 10 yıl önce tahsisi yapılmış. Yangın tahsis yapıldıktan sonra çıkmıştır. Otelin yapıldığı yerde yanan yer değil, yanıdır. Bununla ilgili örnek yok olmayacakta.” şeklinde konuştu.

YABANCI YATIRIMCI TÜRK TURİZMİNE GÜVENİYOR

Yabancı yatırımcının Türk turizmine güveni konusunu ise Bakan Ersoy; “Antalya Havalimanı’nın geçen yıl ihalesi yapıldı. Devlete hiç yük getirmediği gibi dev bir İhale gerçekleşti. TAV yabancı bir yatırımcı. Bu da yabancı yatırımcının pandemiye rağmen Türk turizmine güvenini gösteriyor.” İfadeleriyle açıkladı.

İSTANBUL’U “GASTRO CİTY” YAPACAĞIZ

Türkiye dışında İstanbul için özel çalışmalar yapıyoruz diyen Ersoy; “İstanbul sadece tarihi ve doğasıyla değil, gastronomisiyle , kültür sanat etkinlikleriyle ön planda olmalı. Bizim öncelikli hedeflerimizden biri de gastronomi. Gastronomi turizmi çok önemli. Türkiye’de “21 -27 Mayıs” tarihlerini Türk mutfağı haftası ilan ettik. Özellikle İstanbul’u gastrocity yapmak için çok güzel projelerimiz var.” dedi.

Yorum Yaz