We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TÜRSAB: “RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE 4 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ”

TÜRSAB: “RUSYA’DAN TÜRKİYE’YE 4 MİLYON ZİYARETÇİ BEKLİYORUZ”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Başkanı Başaran Ulusoy, Türkiye’ye Rusya’dan gelenlerin İstanbul, Antalya, İzmir ve Ankara’yı tercih ettiğini bildirdi.

Ulusoy yaptığı açıklamada, geçen yıl Türkiye’ye turist gönderen kaynak pazarların tamamına yakınında önemli oranda düşüşler yaşandığını belirtti. Bu bakımdan 2016’da adeta “dip nokta”nın görüldüğünü anlatan Ulusoy, bu yıl geçen yıla oranla Türkiye’ye turist gönderen ülkelerin bir kısmında toparlanma beklediklerini ifade etti.

Kültür ve Turizm Bakanlığının ocak ayı verilerine göre, Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9,81 azalarak, 1 milyon 55 bin 474’e gerilediğini vurgulayan Ulusoy, Türkiye’nin en büyük ikinci pazarı konumunda bulunan Rusya başta olmak üzere Gürcistan, İran gibi ülkelerden gelen turist sayılarında ise ciddi oranda artışlar görüldüğünü aktardı.

– “Rusya’dan gelen turist sayısı arttı”

Uçak krizi sonrası azalan turist sayısının, Türkiye ile Rusya arasındaki gerilimin sona ermesiyle yerini yükselişe bıraktığını kaydeden Ulusoy, bakanlığın ocak ayı verilerine göre, Rusya’dan Türkiye’ye gelen turist sayısının geçen yılın aynı ayına göre yüzde 81,51 artarak, 40 bin 124 seviyesine yükseldiğine işaret etti.

Ulusoy, bu yükselişle 2017’de Rusya’dan Türkiye’ye gelecek ziyaretçi sayısının 3,5 ile 4 milyon civarında olmasını beklediklerini açıkladı.

Yorum Yaz