We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel TÜSİAD’DAN TURİZM UYARISI

TÜSİAD’DAN TURİZM UYARISI

deniz

TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes, “Uzun vadeli riskler ve geçmişten gelen yapısal sorunlar devam ediyor. Turizmdeki düşüşün dolaylı maliyetinin hayli yüksek çıkacağını öngörebiliyoruz” dedi.
TÜSİAD Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Tuncay Özilhan’dan karamsarlık uyarısı geldi. Özilhan, “İçerideki ve dışarıdaki karamsarlık ekonomi için zaafiyet yaratıyor” dedi. Özilhan “terör olaylarına bir an önce çözüm bulunması” gerektiğini ifade ederek şöyle dedi: “Bu tüm partilere bir çağrıdır. Gün birlik günüdür.”

TÜSİAD 2016 yılının ilk Yüksek İstişare Konseyi toplantısı 3 gün önce gerçekleştirildi

Toplantıda konuşan TÜSİAD YİK Başkanı Özilhan, “Siyasi belirsizlik gündemimizde ilk sırayı işgal ediyor ama en önemli olan konu kabinede kimin yer alacağı değil, demokratik sistemin sağlıklı işleyişin devam etmesi” diye devam etti.

“Daha fazla takatimiz kalmadı”
Özilhan, son dönemdeki siyasi gelişmelere yönelik de değerlendirmeler yaptı ve şöyle dedi:
“Artık kısır siyasi çatışmalara bir çözüm bulunması gerekiyor. Her şey bir yana terör sorunu bir yana. Üst üste gelen şehit haberleri yüreğimizi dağlıyor. Daha fazla takatimiz kalmadı. Bu bütün partilere bir çağrıdır. Gün birlik günüdür. Bıkmadan, usanmadan, bir şey olmuyor demeden, sorunlara çözüm bulmamız gerekiyor. Bildiğimizi, inandığımızı söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Symes; “FED ılımlı hava estirdi”
TÜSİAD Başkanı Cansen Başaran Symes ise ekonomik gelişmelere değinerek konuşmasına başlamak istediğini vurguladı.

Symes, “Uzun vadeli riskler ve geçmişten gelen yapısal sorunlar devam ediyor. Fed’in kısa vadeli faizleri beklendiği kadar hızlı artırmayacağının anlaşılması ve sermaye akımları Türkiye ekonomisinde ılımlı hava estirdi” dedi.

Turizm uyarısı
Symes, turizm konusunda “Turizmdeki düşüşün dolaylı maliyetinin hayli yüksek çıkacağını öngörebiliyoruz” şeklinde konuştu.

Symes, Rusya ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bir an önce düzelmesini istediklerini de ifade etti.

TÜSİAD, “Ankara ile Moskova arasındaki diyaloğun yumuşamasından yanayız” diye devam etti.

Yorum Yaz