We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel “Ulaşım sorunu turist kalitesini düşürüyor”

“Ulaşım sorunu turist kalitesini düşürüyor”

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

MATSO Başkanı Seydi Tahsin Güngör, D400 karayolunda yaşanan trafik yoğunluğundan dolayı uzun kuyruklar oluştuğunu belirterek sorunun hem zaman kaybına hem de ekonomik kayba neden olduğunu söyledi. Vatandaşın zaman ve ekonomik kaybına neden olan sorunun bölgeye gelen turist kalitesini de etkilediğini söyledi.

Manavgat Ticaret ve Sanayi Odası (MATSO) Başkanı Seydi Tahsin Güngör, Manavgat-Antalya arasındaki D-400 karayolunun mevcut trafiği kaldıramadığını belirterek yollarda uzun araç kuyrukları oluştuğunu söyledi. Halkın araç uzun kuyruklar nedeniyle zaman ve ekonomik kaybına neden olan trafikte oluşan uzun kuyrukların bölgeye gelen turist kalitesini de etkilediğine vurgu yapan Başkan Güngör, “Trafikte oluşan uzun kuyruklar nedeniyle halkımız ve üyelerimiz hem zaman kaybına hem de ekonomik kayba uğramaktadır. Bölge ekonomisinin en önemli sektörlerinden birisi olan turizmin en başat sorunlarından birisi de gelen turistlerin transferleri yapılırken yaşanan ulaşım sorunudur. D- 400 karayolunun artık trafik yoğunluğunu kaldıramadığını ve turistlerin havaalanından alınarak otellere yerleştirilmesi sırasında çok zaman harcandığına dair şikâyetleri alıyoruz” dedi. Başkan Güngör ulaşım sorunlarından dolayı alım gücü yüksek olan turist gruplarının başka ülkeleri tercih ettiğine dikkat çekti.

GEREKSİZ ZAMAN KAYBI

Başkan Güngör “Turistler ülkelerinden birkaç saat içinde ülkemize geliyorlar. Hava alanından kalacakları otele transferleri Ülkelerinden Antalya ya gelmelerinden daha çok zaman alıyor. Acenteler konaklama tesislerinin yurt dışında pazarlamasını yaparken kalınacak otel ile havaalanı arasındaki mesafeyle ilgili bilgiler veriyorlar. Transfer esnasında trafikte geçirecekleri zaman ile ilgili takribi süreler veriyorlar. Bu bilgiler Turistlerin hangi ülkeyi tercih edeceği konusunda oldukça önemlidir. Yüksek sezonda Turistler için Hava alanından otele varmak bir işkenceye dönüşüyor. Aynı zamanda yolda geçen zamanı telafi etmek için taşıtlar hız sınırını aşıyorlar ve istenmeyen kazalar meydana geliyor. Bu sıkışıklık bir güvenlik sorununa dönüşmüş durumda. Artık alım gücü yüksek kaliteli turistlerin başka ülkeleri tercih etmelerindeki en önemli etkenlerden biri de transfer esnasında yaşanan gereksiz zaman kaybıdır” dedi.

YAZ AYLARINDA NÜFUSU 1 MİLYONA YAKLAŞAN MANAVGAT’TA D400 İÇİN ALTERNATİFLER ÜRETİLMELİDİR

Bu sorunun mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması, otoyol, otoban veya kuzey çevre yolu projesinin hayata geçirilmesi ile çözülebileceğini ifade eden Başkan Güngör şunları söyledi: “Manavgat nüfusu yaz aylarında turist yoğunluğu ve bölgeye gelen yazlıkçılarla birlikte 1 milyona yaklaşmaktadır. Kış aylarında yetersiz kalan D 400 karayolu Manavgat’ta yaz aylarında yazlıkçılar ve turistlerle birlikte trafik yoğunluğunu hat safhaya ulaştırmaktadır. Bu sorunu çözülmesi için kısa vadede acilen D400 karayolunda iyileştirmeler yapılmalıdır. Birçok noktada battı çıktı ya da üst geçit yapılmalıdır” diye konuştu.

TURİZM YOLU ACİL OLARAK TAMAMLANMALI

D-400 karayolunun yükünü hafifletmek için turizm merkezlerinde mevcut olan turizm caddelerinin birbirine bağlanması ile trafikte yaşanan yığılmanın bir nebze de olsa önüne geçilebilecektir. Gündoğdu Mahallesi’nden Serik ilçesinin Boğazkent Mahallesi’ne ve Titreyen göl-Kızılağaç turizm yolunun mutlaka birbirine bağlanması gerekiyor. Kaliteli turist istiyorsak alt yapıdan kaynaklanan eksiklerimizi tamamlamalıyız” dedi.

KUZEYDE OTOYOL, OTOBAN YA DA KUZEY ÇEVRE YOLU YAPILMALIDIR

Kuzeyde bir otoyol, otoban ya da kuzey çevre yolunun açılması gerektiğine değinen Başkan Güngör, “Bölgenin geleceği için acilen bir otoyol, otoban ya da kuzey çevre yolunun projesinin hayata geçirilmesi gerekmektedir” diye konuştu.

TRAMVAY HATTI ANTALYA’DAN GAZİPAŞA’YA KADAR UZATILMALIDIR

Başkan Güngör, “Antalya’dan Aksu’ya kadar olan tramvay hattının bölge trafiğinin rahatlaması için Manavgat ve Alanya’dan geçerek Gazipaşa’ya kadar uzatılması gerekmektedir” dedi.

BÖLGEYE HIZLI TREN GELMELİDİR

Antalya Manavgat ve Alanya’yı kapsayacak bir şekilde hızlı trenin bölgeye getirilmesi gerektiğini belirten Başkan Güngör, aynı zamanda bu hızlı tren hattını bölgeden İç Anadolu’ya bağlanması gerektiğini söyledi.

Yorum Yaz