We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel ULUSOY; “KONGRE VE TOPLANTI İÇİN KOORDİNELİ ÇALIŞMALIYIZ”

ULUSOY; “KONGRE VE TOPLANTI İÇİN KOORDİNELİ ÇALIŞMALIYIZ”

TUROB KONGRE VE TOPLANTI SEKTÖRÜNÜN

 EN ÖNEMLİ BULUŞMA NOKTASI OLAN IMEX FUARI SONUÇ RAPORUNU AÇIKLADI

 

Turistik Otelciler, İşletmeciler ve Yatırımcılar Birliği TUROB,  Almanya’nın Frankfurt şehrinde 20-22 Mayıs 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Kongre ve Toplantı sektörünün en önemli buluşma noktası olarak gösterilen IMEX Fuarına katılarak, fuara ilişkin “Fuar Sonuç Raporu”nu açıkladı.

DSC_0073 ICVB IMEX

Raporda, fuar ile birlikte MICE (Toplantı, Insentif, Kongre, Fuar) alanında genel değerlendirmeler yapıldı. Fuarda yapılan önemli tespitlerden bir tanesi de tanıtım stratejisi olarak şehirlerin daha fazla ön plana çıkartıldığı olmuştur. Özel stant ile katılım sağlayan bazı şehirler: Londra, Dubai, Abu Ahabi, Macau, Hong Kong, Seul, Madrid, Kanarya Adaları, Valencia, Baleric Adaları, Barselona, Paris, Sicilya, Florida, Boston, New York, Las Vegas, Teksas ve Brüksel olarak dikkat çekmiştir.

 

Fuarda, T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Frankfurt Kültür ve Tanıtma Müşavirliği ve ICVB’nin başarılı organizasyonu ile hazırlanan 400 metrekarelik Türkiye standında ülkemizden 46 firma ve sektör kuruluşu yer aldı. Ülkemizde, Kongre turizminde İstanbul ve Antalya’dan sonra 3. sırada gösterilen İzmir’in fuara katılmaması dikkat çekti. Türkiye standı gerek organizasyon gerekse görsel açıdan başarılı bulunurken, stant içerisinde Ebru Sanatçısı Orhan Erdoğan tarafından hazırlanan geleneksel ebru çalışmaları ile Hafız Mustafa firmasının kurduğu tezgahta lokum ustası tarafından yapılan lokum gösterisi ve sunumu yoğun ilgi ile karşılandı. Fuar süresinde ziyaretçilere çeşitli lokum, Türk Kahvesi, elma ve nar çayı ikramı yapıldı. Fuarda, Türkiye katılımcılarının çok sayıda ikili görüşme ve toplantı gerçekleştirdiği gözlemlenmiş, görüşmelere istinaden önemli sayıda talep oluştuğu yönünde bilgiler paylaşılmıştır.

 

Frankfurt Başkonsolosu Ufuk Ekici tarafından 20 Mayıs 2014 tarihinde Frankfurt Başkonsolosluğu Rezidansında fuar katılımcıları için bir resepsiyon verilmiş, söz konusu resepsiyona yoğun katılım sağlanmıştır.

 

TUROB Başkanı Timur Bayındır:

Elimizdeki Avantajları Değerlendirebilmek İçin Koordinasyon ve Eş Güdüm İçerisinde Faaaliyetlerimizi Sürdürmeliyiz

TUROB Başkanı Timur Bayındır, fuarın Türkiye açısından oldukça verimli olarak geçtiğini, ancak özellikle yeni destinasyonların pazara girmek için önemli rekabet ortamı oluşturduklarını, Türkiye’nin rekabet alanında THY tarafından sağlanan direkt ve cazip seferler, coğrafi konum, vize işlemlerinde kolaylık ve nitelikli kongre altyapısının çok önemli avantaj sağladığını belirtti.  Bu alanda en önemli dezavantajımızın ise; altyapı eksikliğinden ziyade koordinasyon ve eş güdüm içerisinde tanıtım ve pazarlama olduğunu, bu sorunların çözümüne ilişkin stratejik çerçeve ve bu doğrultuda acil eylem programı geliştirilmesi gerektiğini, aksi halde elimizde bulunan avantajların önemini yitireceğini belirtti.

 

 

Yorum Yaz