We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel VENEDİK’E GİRİŞLER ÜCRETLİ OLDU: 11 GÜNDE 1 MİLYON EURO GELİR

VENEDİK’E GİRİŞLER ÜCRETLİ OLDU: 11 GÜNDE 1 MİLYON EURO GELİR

İtalya’nın Venedik kenti, aşırı turizmle mücadele amacıyla günübirlik girişleri ücrete bağladı. Dünyada bir ilk olan uygulama 25 Nisan tarihinde başlamıştı.

Nüfusu 50 bin civarına düşen Venedik’e yılda 30 milyona yakın turistin gittiği hesaplanıyor. Bunların büyük kısmının günübirlik ziyaretçi olması ve yoğun tatil dönemlerinde kentin kitlesel turizmin olumsuz etkilerine maruz kalması sebebiyle yıllardır kente girişlerin ücrete tabi olması önerisi konuşuluyordu. Pandemi nedeniyle birkaç yıl ertelenen uygulama sonunda 25 Nisan’da başladı.

İLK GÜN 15 BİN 700 KİŞİ, 5’ER EURO ÜCRET ÖDEDİ

İtalya’da Kurtuluş Bayramı nedeniyle tatil olan 25 Nisan’dan Temmuz ortasına kadar, hafta sonları gibi yoğun olması beklenen 29 günde kente günübirlik girişler için 5 euro ödemek gerekiyor.

Bu tarihler arasında kenti ziyaret etmek isteyenler Venedik Belediyesi’nin internet sitesi üzerinden kayıt yaptırarak ve ücrete tabiyse ödeme yaparak bir QR kodu alıyorlar.

26 Nisan’da kente 15 bin kişi, ücret ödeyerek giriş yapmıştı. İlk gün hasılatı 75.000 Euro olmuştu.

Son açıklanan sayılara göre 25 Nisan – 5 Mayıs tarihleri arasında 11 günde toplam 195.000’in üzerinde kişi kenti ziyaret etti. Venedik bu ziyaretlerden yaklaşık 1 Milyon Euro gelir elde etti.

Yorum Yaz