We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Yabancılara konut satışında zincirleme…

Yabancılara konut satışında zincirleme…

Yabancılara yapılan konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %17,4 azalarak 6 bin 83 oldu. En çok konutun satıldığı il Antalya olurken en çok konut satışı yapılan uyruk ise Rus vatandaşları oldu. Basına yansıyan haberlerin ise konunun zincirleme olarak getirilerini gözler önüne serdi. Türkiye’de yabancılara konut satışının durdurulması için imza kampanyası başlatılırken, Rusya’da ise satılmayan konut miktarı rekor kırdı.

Kasım ayında toplam konut satışları içinde yabancılara yapılan konut satışının payı %5,2 oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 616 konut satışı ile Antalya aldı. Antalya’yı sırasıyla bin 733 konut satışı ile İstanbul ve 567 konut satışı ile Mersin izledi.

Yabancılara yapılan konut satışları Ocak-Kasım döneminde ise bir önceki yılın aynı dönemine göre %20,4 artarak 61 bin 104 oldu.

Ülke uyruklarına göre en çok konut satışı Rusya Federasyonu vatandaşlarına yapıldı

Türkiye genelinde konut satışları Kasım ayında bir önceki yılın aynı ayına göre %34,1 azalarak 117 bin 806 oldu. Konut satışlarında İstanbul 19 bin 687 konut satışı ve %16,7 ile en yüksek paya sahip oldu. Satış sayılarına göre İstanbul’u 9 bin 367 konut satışı ve %8,0 pay ile Ankara, 7 bin 902 konut satışı ve %6,7 pay ile Antalya izledi. Konut satış sayısının en az olduğu iller sırasıyla 34 konut ile Hakkari, 47 konut ile Ardahan ve 58 konut ile Bayburt oldu. Yabancılara yapılan konut satışlarında ilk sırayı 2 bin 616 konut satışı ile Antalya aldı.

Konut satışları Ocak-Kasım döneminde %1,0 arttı

Konut satışları Ocak-Kasım döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre %1,0 artışla 1 milyon 277 bin 659 olarak gerçekleşti.

Halk imza kampanyası başlattı

Bu veriler ışığında artan konut maliyetlerine tepki olarak imza kampanyası başlatıldı. Turkrus’un haberine göre, Antalya’ya yerleşen Ruslar ve Ukraynalıların sayısı hızla artarken emlak fiyatları ve kiraların katlandığından şikayet eden bazı Antalyalılar imza kampanyası başlattı. İnternet sitesi change.org’da üç hafta önce başlatılan imza kampanyasına şimdiye kadar 13 bin 500’ün üstünde kişi katıldı.

İmza kampanyasında, ortalama kiraların Antalya genelinde 10 bin lirayı aştığı, Alanya’da 13 bin lirayı bulduğuna işaret edilerek Antalya’da konut kiralarının son iki yılda yüzde 395 arttığı belirtiliyor. Dilekçede, başta öğrenciler olmak üzere kentte yaşamanın birçok insan için imkansız hale geldiği belirtiliyor.

Rusya’da satılamayan yeni konut miktarı rekor kırdı

Bunun yanında Rusya’da ise satılamayan yeni konut miktarı rekor kırıyor. Turkrus’un aktardığı haberde, Rusya’da inşaatçıların elinde kalan yeni konut miktarı 66 milyon m2 ile yeni bir rekor kırdı. INFOLine-Analitika’nın araştırmasını haberleştiren RBC gazetesi, satılmayan konut miktarının inşaat halindeki konutların yüzde 66’sına karşılık geldiğini yazıyor.

INFOLine-Analitika genel direktörü Mihail Burmistrov, 66 milyon m2’lik göstergenin modern Rusya tarihinin en yükseği olduğuna dikkat çekti.

Analiz merkezi Dom.RF’in paylaştığı veriler satılmayan yeni konut miktarını 41 milyon m2 olarak gösteriyor. Ancak bu verilerde de geçtiğimiz yıla kıyasla yüzde 44’lük bir artış söz konusu. Merkeze bağlı analistler 25 milyon m2’lik bir stoğun da henüz satışa açılmadığına dikkat çekiyor.

2021 yılı boyunca satılmayan yeni konutların toplam alanı 51 ile 59 milyon m2 arasında dalgalanmıştı.

Mihail Burmistrov, rekora rağmen şu anda piyasada finansman sorunu olmadığını belirtiyor. Analist, bu seyrin en azından 2023’ün ikinci çeyreğine kadar devam edeceği görüşünde.

Yorum Yaz