We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel Yolcu Otobüsü Yetki Belgesine Yüzde 1000 Zam!

Yolcu Otobüsü Yetki Belgesine Yüzde 1000 Zam!

Yolcu Otobüsü Yetki Belgesine Yüzde 1000 Zam!

Maliyetleri iyice artan şehirlerarası otobüs firmalarının her yıl yeniden değerleme oranında, yani yüzde 22.58 zam yapılması gereken yetki belgelerine yüzde 1.000’e varan artışlar yapıldı.

otobus

Sözcü Gazetesi’nden Erdoğan Süzer imzalı habere göre; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’nin 10 Ocak tarihli sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yapılan zamla otobüsle yurtiçi veya uluslararası ticari ve tarifeli olarak yolcu taşımacılığı yapan kişi veya şirketlere verilen B1 isimli yetki belgesinin fiyatı 60 bin liradan 250 bin liraya yükseldi. Yüzde 316, yani 4.16 kat artırılmış oldu. Yönetmelikte belge fiyatlarının her yıl yeniden değerleme oranı kadar arttırılacağı hükmü bulunuyor. Geçerli hüküm uygulansaydı 60 bin liralık belgenin fiyatı 73 bin 550 lira olacaktı.

B2 yetkisi belgesinin fiyatı da yüzde 620 oranında yapılan zamla 25 bin liradan 180 bin liraya yükseltildi. Yönetmelikteki zam oranı uygulansaydı bu fiyat 30 bin lira civarında olacaktı. Yönetmelikle otobüsle ticari ve tarifeli yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D1 yetki belgesinin fiyatı yüzde 566 zamla 30 bin liradan 200 bin liraya yükseldi. Otobüsle ticari ve tarifesiz yolcu taşımacılığı yapanlara verilen D2 yetki belgesinin ücreti de yüzde 1000 zamla 15 bin liradan 165 bin liraya çıktı.

Yolcu Otobüsü Yetki Belgesine Yüzde 1000 Zam!

”Maliyetleri Bilet Fiyatlarına Yansıtamıyoruz”

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu (TOFED) Başkanı Birol Özcan, zamların sürpriz olduğunu, yetkililerden zamların geri alınmasını talep edeceklerini açıkladı. Özcan, sektörün maliyetlerinin her geçen gün arttığını ifade etti. “Köprülere, otobana, feribotlara, yola, mazota sürekli zam geliyor. Ancak biz bu maliyetleri yolcu bilet fiyatlarına yansıtamıyoruz. Düşük ücretler nedeniyle otobüslere şoför dahi bulamıyoruz” dedi.

”Belgeler 5 Yılda Bir Yenileniyor”

Yönetmelik gereği karayolunda motorlu taşıtlarla yolcu ve eşya taşıyan kişi ve şirketler Ulaştırma Bakanlığı’ndan yetki belgesi almalılar. Belgeler şirket kurulurken ve şirkette değişiklik yapılırken zorunlu alınıyor. 5 yılda bir yenileniyor. Bu belgeler için firma ve taşıtlara göre farklı tutarlarda ücretler ödeniyor. Yenileme ve kayıp nedeniyle alınan belge ücretlerinde indirim düzenleniyor.

GM Derginin Diğer Haberlerini Okumak İçin Tıklayınız.

 

Yorum Yaz