We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Güncel YUNANİSTAN TÜRK TURİSTLERE OLTA ATACAK

YUNANİSTAN TÜRK TURİSTLERE OLTA ATACAK

Radikal solcu Çipras’ın seçimi kazanmasıyla ekonomik olarak toparlanmak için çalışan komşu, zengin Türk turistleri çekebilmek amacıyla harekete geçti. Yunan hükümetinin İstanbul’da düzenleyeceği turizm etkinliğinde zengin Türk turiste olta atılacak.

yunanistan-yaz-kampi5

Komşu Yunanistan zengin Türk turistleri avlamaya geliyor. Radikal solcu Aleksis Çipras’ın seçimi kazanmasıyla ekonomik olarak toparlanmak için vargücüyle çalışan komşu, gözünü Türk turiste dikti. Turizm sezonunun hareketlenmesine yakın Yunan hükümeti, ‘Greek Deluxe Travel Road Show-Yunan Lüks Seyahat Tanıtım Günleri’ adlı etkinliği İstanbul’da düzenliyor. Bu tanıtımla ülkeye giden 741 bin olan Türk turist sayısının 1 milyona çıkarılması hedefleniyor.

Dubai’nin ardından ikincisi İstanbul’da yapılacak olan tanıtım etkinliğine Yunan hükümet makamları da büyük önem veriyor. Yunanistan’ın Türkiye Büyükelçisi Kuriakos Loukakis, Merkez Makedonya Valisi Apostolos Tzitzikostas, Güney Ege Bölgesi Valisi George Hatzimarkos’la etkinliğe üst düzeyde katılım gösterecek. Road Show’u, Türk Havayolları ve TÜRSAB da destekliyor.
Greek Deluxe Travel Road Show, Merkez Makedonya Bölgesi, Mora Yarımadası ve Güney Ege Bölgesi’nin deteğiyle Rollerdeck Associates ve Amuse Concept Events tarafından gerçekleştirilecek.

İlk durak Dubai
Marketing Greece Yönetici Müdürü Iossif Parsalis, Türkiye’nin kendileri için çok stratejik bir hedef pazar olduğunu belirterek, “Yunanistan’da bizim lüks seyahat yaklaşımımız sadece kaliteli hizmet ve konfor sağlamaktan ibaret değil. Lüks aynı zamanda ziyaretçiyi ülkenin gerçek yaşamı ve yerel kültürüyle zenginleştirmektir. İki ülkenin kültür ve konum olarak yakınlığı, misafirlere bu eşsiz mirası inceleme fırsatı sunuyor” dedi.
Rollerdeck Associates Yönetici Ortağı ve Road Show Yardımcı Organizatörü Ioannis Kofinis ise, “Dubai’nin ardından İstanbul’da olmaktan çok mutluyuz. Etkinliğin amacı Yunanistan’ın lüks tatil ve konforu sonuna kadar yaşayabilecekleri bir rota olduğunun Türkiye’de farkındalık kazanması. Aynı zamanda Türk-Yunan turizm işbirlikleri için de zemin oluşturulabilecek bir ortam sağlamayı arzuluyoruz” diye konuştu.

Geliri yüksek Türk
2 Nisan 2015 Perşembe günü, Taksim Intercontinental Hotel’de düzenlencek etkinlik iki seansa bölünecek. Sabahki ilk seansta ‘Yunanistan’da lüks tatil deneyimi yaşarken hayallerinizi Akdeniz’in zengin renkleriyle resmedin’ başlığı altında, seyahat ürünlerinin tanıtıldığı sunum gerçekleşecek. Aynı zamanda Yunanistan’ın popüler tatil merkezlerinden bazıları incelenecek.
Öğleden sonraki seans ise önceden planlanmış B2B toplantılarına ayrılacak. Alexander Beach Hotel, Blue Palace, Cretan Pearl Resort&Spa, Domes of Elounda, Hyatt Regency Thessaloniki gibi Yunan lüks turizm işletmelerinin temsilcileri Yunanistan’ı pazarlamak adına anahtar konumdaki Türk acenteleriyle bir araya gelecek. Hedef, gelir seviyesi yükselen, tatile her geçen gün daha çok para harcayan Türk turistleri Yunanistan’a çekebilmek.

Turizm can damarı
Nüfusu 11 milyon civarında olan Yunanistan için turizm vazgeçilmez bir gelir kaynağı. Ülke, her yıl nüfusunun 1.5 katı kadar turist ağırlıyor. Dünya Seyahat ve Turizm Konseyi (WTTC) verilerine göre, 2013 yılı itibariyle Yunanistan’da turizm sektörünün ülkenin Gayri Safi Yurtiçi Hasılası’na sağladığı direkt katkı yüzde 6.5 düzeyinde bulunurken, destek olduğu diğer sektörlerle birlikte turizmin oluşturduğu ekonomik büyüklük Yunanistan ekonomisinin yüzde 16.3’üne karşılık geliyor. WTTC verilerine göre, turizm sektörünün Yunanistan’da doğrudan istihdam sağladığı kişi sayısı 319 bin 500 kişi düzeyinde. Bu da ülkedeki toplam istihdamın yüzde 8.9’unu oluşturuyor.

1 milyon turist hedefi
– 25 Ocak 2015’te yapılan seçimleri kazanan Radikal Sol Koalisyon Syriza’nın lideri ve Yunanistan’ın çiçeği burnunda Başbakanı Aleksis Çipras’ın ‘Ege Denizi Yunanlılarındır’ diyen Yunan milliyetçilerine hitaben ‘Ege Denizi sadece balıklarındır’ karşılığını vermesiyle çok daha sıcak bir iklime giren Türk-Yunan ilişkileri bir süredir turizmde de kendini hissettiriyor.
– Bundan 10 yıl önce Yunanistan’dan Türkiye’ye gelen turist sayısı 584.8 bin iken, aradan geçen on yıl içinde bu rakam yüzde 42 artarak 2014’te 830.8 bine ulaştı.
– Asıl patlamayı Türk turist yaptı. 2005 yılında Yunanistan’a giden Türklerin sayısı sadece 141.3 bindi. 2014’te bu rakam, beş kattan fazla artarak 741 bine ulaştı. Her iki ülkenin hedefi 2015 yılında karşılıklı olarak 1 milyon turist rakamını aşmak.
– Türkler Yunanistan’da kültür turizmi için Atina’yı, deniz turizmi için de Adalar, Halkidiki ve Selanik’i seçiyor.
– Ülkeye karayoluyla giden sayısında da artış bulunuyor. Genelde çok harcama yapan Türk turistler seviliyor.
– Atatürk’ün evinin bulunduğu Selanik de ciddi oranda Türk misafir çekiyor.

Yorum Yaz