We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ABD’den Mir kart uyarısı: “Rusya’ya destek riski taşıyor”

ABD’den Mir kart uyarısı: “Rusya’ya destek riski taşıyor”

Rusya’nın ödeme sistemi Mir kart hakkında son zamanlarda süren tartışmalar hız kesmiyor. Yeni gelişmeye göre, ABD ulusal ödeme sistemi olan Mir kart için herhangi bir yaptırım açıklamadı. Fakat bu ödeme sistemini yurt dışında kullanmak için yeni anlaşmalar yapan veya anlatmalarını geliştiren ABD dışı şirketlerin “Rusya’nın ABD’yi atlatma çabalarına destek riski taşıyor” olarak belirtti. Haber sitesi turkrus’un derlediği habere göre, bu uyarı cümlesi Rus uzmanlar tarafından, “Yurt dışında Mir kart ile çalışan yabancı bankalara verilmiş gözdağı” olarak yorumlandı.

ABD makamlarının açıklamasında, bu tür risklerin, “Mir ulusal ödeme sisteminin Rusya Federasyonu toprakları dışında kullanımının genişlemesi nedeniyle” ortaya çıktığı savunuldu.

Rusya vatandaşları tarafından kullanılan Mir kartları şu anda Türkiye, Vietnam, Güney Kore, Ermenistan, Özbekistan, Belarus, Kazakistan, Kırgızistan, Tacikistan, Güney Osetya ve Abhazya’da kabul ediliyor.

Turkrus’un derlemesinde önceki günler yaşanan gelişmelere de yer verildi.
ABD Hazinesi, Mir ödeme sisteminin Rusya dışında kullanımına yönelik yaptırımların uygulanmasına izin verdi. ABD Hazine Bakanlığı’nın Yabancı Varlıklar Kontrol Ofisi (OFAC), “Mir kart sistemi kullanılarak Rusya Federasyonu’na karşı uygulanan yaptırımları aşma girişimlerine yanıt vermeye hazır olduğunu” açıkladı.

OFAC, “Rusya’nın Ulusal Ödeme Kartı Sistemi (NSPK) ile anlaşma yapan finansal kuruluşların, yaptırımları delmeye yönelik eylemlerde bulunma riskiyle karşı karşıya olduklarını” duyurdu.

Başrol Türkiye

Rus turistin yoğun ilgisi sebebiyle güzel bir yaz sezonu geçiren Türkiye’de Mir kart tartışmasında başrol oynadı. İngiliz Financial Times Gazetesi, “ABD ve AB’nin, Rusya bankacılık sektörünün yasadışı finansman için potansiyel bir çıkış olarak kullanıldığı endişeleri nedeniyle, Rusya’nın yaptırımlardan kaçınmasını engellemesi için Türkiye üzerindeki baskıyı artırdığını” yazdı. Bu iddia üzerine Mir ödeme sistemleri Rusya’da bir açıklama yaptı ve kartın Türkiye’de çalışmaya devam ettiğini duyurdu.

Habere göre AB, endişelerini Türk yetkililere doğrudan iletmek için bir resmi heyet yollamaya hazırlanırken, ABD, Rusya’nın yerel ödeme sistemi Mir’e entegre olan Türk bankalarını yakın takibe aldı.

Türkiye üzerindeki baskının nedeni, Batılı başkentlerin Rusya’ya karşı yeni önlemler almak yerine mevcut yaptırımların daha sıkı uygulanmasına odaklanması.

Bu politika değişimi, uygulanan ekonomik yaptırımların Rusya ekonomisine umulduğu kadar zarar vermemesiyle açıklanıyor. Ancak AB’de mevcut önlemlerdeki boşlukların kapatılmasının Kremlin’in finansman durumunu zora sokacağı düşüncesiyle Mir kartı takibe aldı. Gazeteye konuşan iki Batılı kaynak, “Üçüncü ülke finans kurumlarının Mir ödeme ağıyla bağlantı kurmaması gerektiğine dair çok net bir mesaj göndereceğiz. Türkiye ana hedef. Açıkları kapatmamız gerekiyor” dedi.

Rusya Merkez Bankası’nın Visa ve Mastercard’a alternatif olarak geliştirdiği Mir ödeme sistemine Türkiye’nin en büyük beş bankasından Vakıfbank, Ziraat Bankası, İş Bankası, DenizBank ve Halkbank üye olmuştu.

Financial Times’a konuşan Türk banka yetkilileri, “yaptırımlı bankalarla işlem yapmadıklarını, Rusya’ya yönelik uluslararası yaptırımlara tam olarak uyduklarını” söylediler.

AB’nin finansal hizmetler komiseri Mairead McGuinness, yaptırımları güçlendirme çabalarının bir parçası olarak, önümüzdeki ay Türkiye’yi ziyaret etmeyi hedefliyor.

ABD Hazine Bakan Yardımcısı Wally Adeyemo, geçen ay Türk iş dünyasını “Rusya’nın ülkenizi yaptırımlardan kaçmak için kullanma girişimleri” ve “yaptırım uygulanan Rusya kuruluşlarıyla iş yapmanın” riskleri konusunda uyardı.

Mir’den açıklama

Bu iddiaların ardından Mir sisteminin yönetim merkezinden RBC’ye verilen demeçte, “Mir kartlarının Türkiye’de normal şekilde çalıştığı” vurgulandı. Ancak Türkiye’deki bankaların, alt yaptırıma tabi bankaların kartlarından işlemleri reddedebilecekleri vurgulandı.

Mir kart operatörü Ulusal Ödeme Kartı Sisteminin (NSPK) temsilcisi, “Mir ödeme sistemi, yaptırımlar kapsamında Rus bankalarının kartlarıyla işlem yapmayı reddetme vakalarını not ediyor ve durumu izliyor” dedi.

Yorum Yaz