We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Adil Gürkan’ın kaleminden… İtfaiyecileri örnek alın

Adil Gürkan’ın kaleminden… İtfaiyecileri örnek alın

GM TURİZM VE YÖNETİM DERGİSİ

Türkiye’nin ilk ve tek Turizm ve Yönetim Dergisi GM (General Management)’ın geçmişi, online portalımız öncesinde 17 yılla dayanmaktadır. Yayın hayatına 2004 yılında başlayan GM, günümüze kadar varlığını sürdürmektedir.

İlginç bir benzetme yaparak başlayalım.

Otel ile yangın arasında çok yakın bir bağ vardır. İkisi de, birçok açıdan birbirine benzer.

Yangında alevler ile insan savaşır. Otelde insanın beklentileri ile insan savaşır.

İkisi de zorludur. Can yakar. Büyük bir özveri gerekir. İkisinde de bedel ödenir.

Hepsinden önemlisi, yangın söndürmek de, otelde çalışmak da ekip işidir.
Her iki halde de, ekip içinde tam bir adanmışlık yoksa ve sorgusuz, sualsiz bir dayanışma hüküm sürmüyorsa, başarısızlık kaçınılmazdır.

Bir soru

Otelde 24 saat devam eden çalışmada da, yangında da, liderler ekiplerine, ekipler de liderlerine güvenmelidir. Güvensizlik başarısızlığın ilk nedenidir.

Ekibiniz, işe başladığı andan itibaren size müthiş bir güven ve sempati ile bağlı mıdır?

Tıpkı itfaiye ekipleri gibi.

Ekip ile aranızda üç tane bağ olmalıdır. Bunlar olmazsa, aranızdaki ilişki ve iletişim sağlıklı bir biçimde yürütülemez. İlk fırsatta da kopar.

Gerçekleri görmek, kabul etmek ve savunmak
İnsanlarınızı değerli varlıklar olarak benimsemek
Her seviyede liderler yetiştirmek

İşletmeyi takip etmek için tanımlanmış ve en verimli süreler ile orada olmalısınız. Orada olmazsanız ip kopar. Doğru karar vermek için gereken bilgiye ulaşamazsınız.

İnsanlar eliniz, kolunuz, gözünüz, aklınızdır. İşleri onlar yürütür. Onları böyle gördüğünüzden emin olun.

Kendi yolunuzda ilerleyin

Yol boyunca size omuz verecek liderler yetiştirin.

– Geçmiş kararları, eylemleri ve öncelikleri ele almak için zaman ayırın. Bunların sizi motive eden şeylerle ve amaçlarınızla ilişkisi hakkında kendinize sıkı sorular sorun.
– Değerlerinizi kağıda dökün. İnsanları yönetme konusundaki inançlarınızı özetleyen bir liderlik vizyonu oluşturun. Daha sonra da bu vizyonun eylemlerinize ne kadar uyduğuna bakın.
– Güvenebileceğiniz dostlar, müttefikler ve liderler arayın, yönetim tarzınızla ilgili yapıcı feedback alın. Onlar için spesifik sorularınız olsun, özellikle de bir şeylerin yanlış olabileceğinden ya da düzenli sorun yaşandığından şüphe duyduğunuz alanlar konusunda.

İçinizdeki liderlik ateşini canlı tutmak

Bunu sağlamak için kendinizi her gün yeniden tanımalısınız. Bu gün siz dünkü siz değilsiniz.

Kendinizi her gün yeniden tanırsanız, liderliğinizin zorbalığa ya da aşırı kontrolcü bir yönteme kaymasının da önüne geçersiniz. Sizi zayıflatan duygusal atakları önlersiniz.

Tanıma sürecinde gördüğünüz zayıflıklarınızı telafi ettikçe, bu konuda ekiplerinize de rol modeli olursunuz. Onları da aynı çabalar için motive edersiniz.

Kararlarınızı, eylemlerinizi ve beklentilerinizi sık sık düşünün. Gözden geçirin. Bunların hangileri sizi en çok motive ediyor ise, onlara öncelik verin.

Hayat ile ilgili değerleriniz hep aklınızda olsun. Bunlarla ruhunuzu besleyin. Buradan yola çıkarak size özel bir liderlik modeli oluşturun.

Yorum Yaz