We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Alşan: “Antalya 16-17 milyon turisti ağırlayabilir”

Alşan: “Antalya 16-17 milyon turisti ağırlayabilir”

Nirvana Hotels CEO’su Korhan Alşan, Turizmdays.com’a yaptığı açıklamada, “Gelen turist sayısı verisi Antalya için mutlaka önemli ve başarı ile sonuçlanacak Antalya’da bu yıl 16-17 milyon yabancı ziyaretçi mümkün görünmekte. Bu pozitif bir veridir. Ancak geceleme – gelir – gider boyutu mutlaka bu artış trendi ile pozitif anlamda paralellik arz etmeyecek” ifadelerini kullandı.

Alşan, Turizmde tutarlı, hesaplı, ayarlı olma döneminin başladığına dikkat çekerek, “Kaliteyi korumak, pazar dengelerini ölçmek, ürün geliştirme çalışmalarına hız vermek, vazgeçilmezlerimizden olmak zorunda. Bilinen bir gerçek; kıyı otelciliğinde iş modeli, tatminkar doluluk üzerine kurulu” dedi.

Yüzde 90’doluluk ve Dengeli Fiyat ile yakalanmalı

Yüksek sezon diye tabir edilen Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında tesislerin hedeflenen doluluklara ulaşmak durumunda olduğuna işaret eden Alşan, ‘’Yüzde 90’doluluk ve Dengeli Fiyat ile yakalanmalı. Özetle doğru fiyat ile doğru doluluğa ulaşmak ve beklenen taahhüt edilen servis ve hizmetleri istikrarlı şekilde misafirlere sunabilmek önemlidir’’ diye konuştu.

Yazması kolay, uygulaması gerçekten zor olan işler

Tüm Dünyada hissedilmekte olan ekonomik gerçeklerin talep üzerindeki etkilerinin her sektörde ağırlığını daha fazla hissettirdiğini, bu durumun birden fazla seneye sirayet edecek gibi göründüğünü vurgulayan Korhan Alşan, şunları söyledi:

‘’Turizmde kar marjları daralıyor.Tatil süreleri kısalıyor. Fiyat kalite dengesi daha fazla öne çıkıyor. Tüketici fiyat hassasiyeti artıyor.

Çalışanlara yönelik samimi, tutarlı, uzun vadeli doğru politikaları uygulamaya alanlar gelecekte çok avantajlı pozisyonda olacaklar.

Lüksün alıcısı az, lüks iddiasında olan ürün çok ve hala artmaya devam ediyor. Arz – Talep dengeleri, ekonomik faktörlerin en başında geliyor. Farklı turizm ürünlerine kayış gözlemleniyor.

Ürün ve Pazar çeşitlendirme stratejisi önemini çok daha fazla hissettiriyor. Çevresel hassasiyetler artıyor.

2024 sezonu için daha çeşitli bir Pazar yapısına ve mutlaka daha kuvvetli bir ürün kalitesine ihtiyaç var. Ürün; Antalya’nın, Türkiye’nin turizm ile irtibatlı olan her köşesi. Turizme etkisi olan her detayı daha dikkatli ve özenli işlememiz gerekiyor. Özellikle turistik cazibe merkezlerine, turistin hareket ettiği tüm güzergahlara başka bir göz ile bakmamız şart.

Ülke genelinde 500 bin kişi ve üzerinde talep çeken illerin turizm bakımından ayrı bir statüde değerlendirilmesi ve buna uygun etkin yönetsel mekanizmaların gelişimi gelecek bakımından çok gerekli bir olgudur.”

Yorum Yaz