We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler ASR Finans Başkan Yardımcısı Winfried Schulze: “Almanlar Türkiye’de paralarının karşılığını alıyorlar”

ASR Finans Başkan Yardımcısı Winfried Schulze: “Almanlar Türkiye’de paralarının karşılığını alıyorlar”

GM Haber Merkezi

Şebnem İmece

Almanya’da Bundesverband e.V.’ye bağlı olarak küçük ve orta ölçekli turizm işletmelerini temsil eden Allianz Bağımsız Acenteler Derneği (Allianz Selbständiger Reiseunternehmen – ASR)’nin Finans Başkan Yardımcısı Winfried Schulze; fiyat-kalite dengesi gözetildiğinde Türkiye’deki fiyat artışlarının rakiplerine göre fazla olmadığını söyledi.

“Sonbahar için yaz tatillerinden tasarruf ediyorlar”

Alman pazarının pandeminin ardından doğan seyahat isteğiyle büyümesine rağmen tatil sürelerinin kısaldığına dikkat çeken Winfried Schulze, “Alman pazarına baktığınızda büyümekte olduğunu görüyorsunuz. Pandeminin ardından artan bir seyahat talebi var. Almanlar tatil yapmak istiyorlar. Ancak rezervasyonlara baktığımızda, ana tatillerinde sürelerin kısaldığını gördük. Daha önce 2 hafta planladıkları yaz tatillerini bu sezonda 10 güne düşürdüler. Şimdi sezon sonrası için gelen rezervasyonlardan öğrendik ki; bunu sonbaharda yapmayı planladıkları ikinci ve üçüncü tatilleri için tasarruf etmek amacıyla yapmışlar” açıklamasını yaptı.

“Ne pahasına olursa olsun seyahat edecekler”

Fiyatlardaki artışın Alman turistin Türkiye tercihini değiştirmediğini ifade eden Schulze, “Hepimiz biliyoruz ki fiyatı ne olursa olsun, ne pahasına olursa olsun seyahat etmeye devam edecekler. Evet yaşanan ekonomik sorunlar nedeniyle aileler daha çok fiyatlara bakıyorlar. Ama genel olarak Türkiye’nin Almanya’da çok iyi bilindiğini ve sevildiğini biliyorsunuz. Almanlar, Türkiye’nin iklimi, doğası, tarihi ve kültürünün yanı sıra burada aldıkları hizmetten de çok memnunlar” dedi.

“Türkiye’nin kalite-fiyat dengesi rakiplerinden iyi”

Schulze; “Bu yıl Alman vatandaşlarının Akdeniz çanağında seyahat ettiği tüm destinasyonlarda fiyat artışı var. Aslına bakarsanız Türkiye’deki fiyat artışı bir Yunanistan ya da bir İspanya’dan çok da fazla değil onların gözünde. Çünkü Türkiye’de paralarının karşılığını fazlasıyla alıyorlar. Şöyle de diyebiliriz; Almanlar diğer ülkelerle karşılaştırdıklarında, Türkiye’de paralarının karşılığını daha fazla aldıklarını düşünüyorlar. Doğa, çevre, plajlar ve aldıkları iyi hizmet ile fiyat/kalite dengesinin burada çok daha iyi olduğunun farkındalar” diye devam etti.

“Antalya’ya 2024’te daha çok Alman turist gelecek”

Alman seyahat acentelerinin Türkiye’ye olan ilgisinin artarak devam edeceğini vurgulayan Schulze şunları söyledi; “Alman seyahat acentelerinin Türkiye’ye olan ilgisi önümüzdeki dönemde de değişmeyecek. Hatta artacağını düşünüyorum. Bu yıl başında depremin etkisi oldu. Tatil bölgelerinin deprem olan bölgeden uzak olduğunu anlatmaya çalıştık. Sonunda bu anlaşıldı ve durgunluk sona erdi. Şimdi Antalya’ya gelen Alman turist sayısında, geçen yıla göre yüzde 20 artış olduğunu görüyoruz. Seneye de böyle bir artış olur mu bilmiyorum ama mutlaka artacağını düşünüyorum.”

Turizm 360° Konferansı Kasım’da Antalya’da

Winfried Schulze görüşmemizin sonunda ASR’nin “Turizm 360° – Seyahat profesyonelleri için endüstri pusulası konferansı” etkinliğinin de 2-5 Kasım tarihleri arasında Antalya’da gerçekleştirileceği bilgisini verdi. Alman politikacılar ile turizm endüstrisindeki tanınmış kişilerin sektördeki en son trendleri ve gelişmeleri konuşacağı bu konferansa Almanya’dan çok sayıda turizm profesyonelinin katılacağını söyledi.

Yorum Yaz