We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Bozoglan: “Destinasyon olma statüsünü yeniden kazanmak önemli”

Bozoglan: “Destinasyon olma statüsünü yeniden kazanmak önemli”

GM Haber Merkezi

Beste Güçer

Swissôtel Büyük Efes İzmir Satış Direktörü Merih Bozoglan, GM Turizm ve Yönetim Dergisi’ne, turizm sektörünün 2023 yılını değerlendirirken, 2024 yılı beklentilerini anlattı. Bozoglan, 2024 yılı için belirsiz bir yıl geçirilebileceğini söylerken, “Burada önemli olan, eski destinasyon olma statüsünü yeniden kazanmaktır. İzmir’in destinasyon haline gelmesi, özellikle direkt uçuşlarla ilgili” dedi.

2023 yılının 2022 yılına göre daha yavaş geçtiğini belirten Bozoglan, “2022 yılı, pandemi sonrası dönem, genel anlamda oldukça aktif bir yıl oldu. Ancak, Türkiye genelinde 2023, 2022’ye göre daha yavaş bir seyir izledi. Bu durumun temel nedeni, 2019’dan sonra insanların seyahat etme ve toplantıları erteleme zorunluluğu nedeniyle evde kalma durumuydu. Bu nedenle, 2022’de Türkiye’ye büyük bir talep oluştu; hem iç pazardan hem de dış pazardan önemli talepler geldi. Türkiye, İngiltere, Almanya, Amerika ve Orta Doğu pazarları, 2022’de büyük bir hareketlilik yaşadı ve bu durum fiyatlara da yansıyarak, ciddi bir artışa neden oldu” dedi.

2023 yılının ekonomik kriz, deprem ve savaş haberlerinin etkisiyle beklentileri karşılamadığını ve beklenen hedeflere ulaşılamadığını belirten Meriç Bozoglan, “Bu durum, yanlış fiyat politikasının bir sonucu olarak değerlendirilebilir. Bu bağlamda, Türkiye’nin cazibesini kaybettiği düşünülebilir. Talep İspanya, Mısır gibi diğer destinasyonlara kaydı” ifadelerini kullandı.

“TURİZMCİLER OLARAK BÜYÜK SORU İŞARETLERİ TAŞIYORUZ”

“2024 beklentileri, 2023’ün izlenimleri üzerinden belirlenecek. Ancak, ekonomik problemler, enflasyon ve savaş tehditleri gibi unsurların seyrine bağlı olarak belirsiz bir yıl geçirilebilir. Burada önemli olan, eski destinasyon olma statüsünü yeniden kazanmaktır” diyen Bozoglan, İzmir’in destinasyon haline gelmesinin, özellikle direkt uçuşlarla ilgili olduğunu belirtti. Bozoglan, “Swissôtel Büyük Efes İzmir, kongre oteli olarak, 19 toplantı salonuna sahibiz, ve İzmir’i destinasyon haline getirme yolunda da büyük katkı sağladığımızı düşünüyorum ancak bu faaliyetlerin İzmir için artırılması ve geliştirilmesi gerekiyor. Turizmciler olarak, 2024 hakkında büyük soru işaretleri taşıyoruz. Ancak, bir yandan umut doluyuz; ekonominin toparlanmasıyla ilgili olumlu gelişmelerin yaşanması ile birlikte bu gelişmelerin seyri, pozitif bir etki beklememize yol açabilir” dedi.

Yorum Yaz