We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler BTB Tours CEO Salih Gözcü: “Bu sene herkes için ders olmalı”

BTB Tours CEO Salih Gözcü: “Bu sene herkes için ders olmalı”

GM Haber Merkezi

Turizm sektöründe çalışmanın vatani görevini yerine getirmek gibi hissettirdiğini ifade eden BTB Tours CEO Salih Gözcü, sezona dair değerlendirmelerini, firmalarındaki gelişmeleri ve gelecek planlarını anlattı.

Geçen yıl Antalya’daki ofisinizi açarak, dünyanın diğer destinasyonların gösterdiğiniz başarıyı burada da tekrarlamak üzere adım attınız. Nasıl geçti bu seneniz? Neler yapıyorsunuz?

Öncelikle herkese merhabalar. 2023 yılında Antalya’da operasyona karar verdik. Geçen sene ofisimizi kurduk. Yapılanmamızı tamamladık ve bu yıl operasyona başladık. Ancak Antalya’daki operasyonumuz Ağustos ayına kadar beklediğim gibi geçmedi. Bunun ana sebeplerinden biri de otel fiyatlarının sezon başında ciddi şekilde artması oldu. Otelciler dik duralım derken aslında destinasyonu kaybetti. Bir sürü operatör arkadaşım var. Türkiye’ye gelmesi gereken iş başka destinasyonlara kaydı. Mesela Kazakistan ya da Moskova’dan Maldiv paketine bakıyorsun; Antalya’dan özellikle Belek otellerinden çok daha ucuza geldi. Bu tabii ki bizi de etkiledi. Çünkü biz de geçen sene Azerbaycan ve Kırgızistan’da tur operatörü açtık. Bunun sıkıntısını yaşadık. Yani artık insanlar Türkiye’yi ucuz destinasyon olarak görmüyorlar. Ama Bulgaristan, Montenegro Budva, Arnavutluk, Gürcistan gelişiyor, İşler ciddi şekilde buralara kayıyor. Diğer yandan inanılmaz şekilde Taylan, Vietnam, Çin pazarı da geliyor. Bunu da görmemiz lazım.

Bence bu sene herkes için ders olmalı. Geçen sene otelciler tarihi paralar kazandılar. Ona rağmen yüzde otuz, yüzde kırk, yüzde elli fiyat arttırdılar. Bence biraz daha ayaklarımız yere basmalı. Çünkü hala Antalya olarak gerek güvenlik gerek altyapı olarak hala bir Dubai değiliz. Bunu bilmemiz lazım. O yüzden de 2024’te aynı hataları yapmayalım. Benim tavsiyem fiyatlarımızı doğru düzgün belirleyelim. Ondan sonra doldurdukça fiyat artıralım. Yani otelleri yüzde elli doldurduktan sonra yetmiş, seksen, doksanlarda daha çok para kazanmak için hareket etmeye başlayalım. Tabii ki herkes ticaret yapıp para kazanmak istiyor. Ama bunu yaparken de destinasyonu riske atmayalım. Çünkü sadece Türkiye yok. Elli tane destinasyonla yarışıyoruz. Bir hata yapıldığında sezonu kaçıyoruz. Biz de ağustosta oldu. Oteller de artık işin farkına vardı. 2024 için doğru bütçelerle daha düzgün planlama yapılırsa başarılı olacağımızı düşünüyorum.

Ülkemizdeki bir diğer sıkıntı da yatak kapasitesi fazlalığı. Antalya’da mesela luxury segmentine pek çok yeni oyuncu geldi. Belki de Antalya’nın bu kadar luxury’i kaldıracak kapasitesi de yok. Yatak kapasitesine bakıyoruz. Lara kurumda da 100 bin yatak kapasitesi var. Ama bir mesela Cannes’e bakıyorsun sadece dört tane beş yıldız, üç tane dört yıldız var. Türkiye olarak bizim buna da biraz daha önem vermemiz lazım. Çünkü çok fazla yatak kapasitesi daha fazla müşteri getirmiyor. Kaliteli misafir getirip step step arttırma yapmanız gerekiyor.

BTB Tours olarak bu sene en çok karşılaştığınız sorun neydi?

Antalya’nın çok pahalı olması. Çünkü alışılagelmiş bir Antalya kültürü olan yerler var. Azerbaycan, Kazakistan gibi Orta Asya ülkeleri. Ya da GCC pazarı ile çalışıyoruz biz. Ortadoğu, Kuveyt, Dubai, Lübnan, Ürdün. Buralardan her yaz tatile gelen insanlar şimdi 2+2 bir ailesi varsa örnek veriyorum, bir pakete 300 dolar para ödüyor Bu sezon bu fiyatlar, gerek hava yolları, gerek otellerin arttırdığı fiyatlardan dolayı bütçelerini aşınca destinasyon değiştirmek zorunda kaldılar. Geçen ay yaklaşık altı ülkeyi ziyaret ettim. Herkesin söylediği Türkiye’nin artık bütçelerine uymadığı. Bu yüzden de destinasyonu değiştirmek zorunda kalıyorlar ya da eskiden 10 gece gelen şimdi maksimum yedi gece gelebiliyor.

Peki turistler otel klasmanını da değiştiriyor mu?

Tamamen fiyata endeksli. Çünkü şu anda tüm dünyada bir ekonomik kriz var. Bunu kabul etmemiz lazım. Rusya’da inanılmaz bir kriz var. Avrupa’da var. Türkiye’de, herkes biliyor sürekli bir kriz anındayız. Bütün dünyada enflasyon problemi var. Bunu iyi okumak lazım. Aslında dünyada bu kadar enflasyon ve ekonomik kriz olmasa, belki bu kadar etkilenmeyecektik.

Özellikle mesela Rusya pazarına bakıyoruz. Antalya’ya ciddi sayıda turist geliyordu. Ama onlar da şimdi kendi ülkelerinde tatil yapmayı tercih ediyorlar. Soçi gibi destinasyonlara kaymaya başladılar. Çünkü uçak maliyetleri çok yüksek. Otel fiyatları çok yüksek.

Mısır’da önemli bir aksiyona geçtiniz. Direkt uçaklar koydunuz. Oradaki süreç hakkında bilgi verir misiniz?

Mısır’da şükür iyi iyi gidiyoruz. Antalya’daki otel fiyatlarının yüksek olması ve yazın iklim şartlarının da buraya göre iyi olması nedeniyle Şarm El-Şeyh oldukça ilgi görüyor. Şarm El-Şeyh’in açılması Türk pazarında yaradı aslında. Biz orada üçüncü senemiz. Gelişmeleri önden gördük. Oraya yatırım yapıyorduk. Vizelerin de kalkmasıyla beraber Air Cairo ile anlaşma yaparak, İstanbul’dan, Antalya’dan operasyonlar düzenliyoruz. Şimdi İzmir ve Ankara’dan da başlıyoruz. Antalya’ya gelemeyen Türk misafirleri burada mutlu edebiliyoruz. Türkçe servis veriyoruz. A’dan Z’ye yani yolculuğun başından sonuna kadar da yanlarında olmaya çalışıyoruz.

Antalya’nın pahalı olması Mısır’ın şansı oldu. Orada da otelcilikler gelişmeye başladı. Tabii ki Mısır destinasyon olarak Türkiye’nin 20 yıl gerisinde. Şimdi orada da artık oteller yatırım yapmaya başladı. Orada da turizm gelişiyor. Her geçen gün yeni tesisler ekleniyor. Eski oyuncular da artık renovasyon yaparak fiyatlarını 20 dolardan 80-90 dolara çıkarabileceklerini gördüler. Yenileniyorlar.

BTB için gelecek projeksiyonunu çizebilir misiniz?

BTB global, modern bir DMC. Türkiye, Dubai, Mısır, Avrupa, Uzak Doğu, Rus pazarı ve Türk pazarında sadece acente ve operatörle B2B çalışan bir sistem kurduk. Çalıştığımız pazarlarda 12 ay boyunca hizmet verebiliyoruz. Bunun dışında da gelişmekte olan Azerbaycan, Kırgızistan, Özbekistan gibi ülkelerde de kendi operatör ağımızı kurduk. Oralarda bizi destekleyen otel partnerlerimizle birlikte ilerliyoruz. Bizi destekleyen ve uzun vadede beraber büyüyeceğimize inandığımız partnerlerimizin otellerini pazarlamaya çalışıyoruz.

Bu daha ilk senemiz. 2053 vizyonuyla geliyoruz. Antalya’nın gelecek yirmi otuz yılına nasıl katkı sağlayabiliriz? Dubai’de gördüğümüz tecrübeler ve know-how’ı Türkiye’ye nasıl kazandırırız? Bunun bilinciyle geliyoruz. Hiç kimseyle bir çatışmamız yok. Herkesle iyi geçiniyoruz. Sadece gördüklerimizi anlatmaya çalışıyoruz. Çünkü on beş yıldan beri Dubai’de bir çölün nasıl pazarlandığını bizzat gördü. Türkiye’ye Allah her güzelliği vermiş. Tarih var. Doğal güzellik var. Dört mevsim var. Sadece kendimizi geliştirmemiz gereken konular var. Eğitim, altyapı ve kesinlikle güvenlik sorunları. Bunları da aşarsak İnşallah Türkiye’nin gelecek yirmi yıl içerisinde dünya turizm pastasından daha büyük pay alacağını düşünüyorum.

Son olarak eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Gelecek yıla iyi hazırlanmalıyız. Hata lüksümüz yok. Çünkü artık dünyadaki tüm oyuncular devrede olacak. Kapalı olan hiçbir destinasyon yok. Ben Türkiye’de turizmciliği vatani bir görev olarak görüyorum. Herkese kolay gelsin diyorum. Allah bol kazanç versin. Sezonun Ekim ayına kadar uzayacağını düşünüyorum. Herkesin geliri, kazancı, bereketi bol olsun.

Teşekkür ediyorum. En geç Antalya Turizm Fuarı’nda tekrar görüşmek üzere.

Ben teşekkür ediyorum. Fuarda görüşürüz.

Yorum Yaz