We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Aktüel Healing oteli Green Flow’a yapay zekâ destekli personel kontrol ve yönetim sistemi

Healing oteli Green Flow’a yapay zekâ destekli personel kontrol ve yönetim sistemi

Rosa Hutor’da bulunan Green Flow Oteli, Rusya’nın Healing Hotels of the World derneğine üye olan ilk healing projesi oldu. Bu konsept dahilinde, konaklama endüstrisindeki en gelişmiş teknolojik çözümler kullanılıyor ve misafirlere eşsiz bir konaklama deneyimi sunuyor. Müşteri hizmetlerini mükemmel hale getirmek için, otel Ocak 2023’te SteadyControl Horeca sistemini kullanmaya başladı. Yapay zekâ destekli teknolojiye sahip bu sistem sayesinde çalışanların verimliliği artarken, otelin reytingleri de yükseldi.

Bu konseptin temel özelliği, wellness uygulamalarının alışılmış yaşam deneyimine kolayca dahil edilmesi. 


Dünya’da bilinçli dinlenme eğilimi giderek daha popüler hale geliyor. Green Flow da şifa veren dağ havası, çeşitli sağlık programları ve dengeli beslenme sayesinde misafirlerine fiziksel ve zihinsel rahatlama sağlamayı hedefliyor. Otel ziyaretçilerinin yüzde 23’ü Green Flow’u bu healing yöntemi için tercih ediyor.

Otel, konseptten ve hizmetten en iyi şekilde yararlanmak için SteadyControl Horeca personel kontrol ve yönetim sistemini kullanmaya başladı. Bu sistem resepsiyon alanındaki tüm süreçleri yönetmeye ve bellboy’ların çalışma kalitesini kontrol etmeye yardımcı oluyor. Misafirin otele giriş aşamasından, çıkış yapacağı ana kadar çalışan ile olan her temasında çalışma standartlarına uyup uymadığını kontrol edip, personelin verimliliğini artırmak mümkün oldu. Bu otelin reytinginde ve hizmette olumlu katkılar sağladı. Sistemin kullanımı sırasında TrustYou platformundaki Green Flow göstergeleri %2 arttı. “Her otelde, ilk önce negatif durumları çözmede sorun yaşandığını tespit ettik. Çalışanlar olumsuzluktan korkar, kararsız davranır veya şikayetlerini yönetimden gizler. Green Flow Hotel’de olumsuz durumların çözümünü yüzde 100 uyumlu hale getirmeyi başardık. Çalışanlar inisiyatif alır, her misafirden geri bildirim alır ve bir şikayet olması durumunda her bir itirazı yüksek kalitede ve net bir şekilde işler. Bu, oluşan anlaşmazlığı yerinde çözmeye, olumsuz değerlendirmelerden kaçınmaya ve otelin puanını korumaya olanak tanır” –SteadyControl Horeca teknik destek departmanı koordinatörü Violetta Lebedenko.

SteadyControl Horeca sistemi yapay zeka, ses ve video analitiği teknolojilerini modern yönetim uygulamalarıyla birleştirdi. Bu sayede sistem işletmenin belirlediği standartlara uygunluğu günlük olarak analiz eder. Sistem ile hem Green Flow’un yönetimi hem de diğer personel çalışır. Çoklu ve kapsamlı denetimler, personelin çalışmalarının objektif bir şekilde değerlendirilmesini mümkün kılar ve her ihlal, sesli ve görüntülü kanıtlarla onaylanır.

SteadyControl Horeca sisteminin arayüzü: misafirleri kontrol ederken standartlara uygunluk analizi

Green Flow Genel Müdürü Dmitry Shatsky’ye göre, SteadyControl Horeca’nın benzersiz yaklaşımı, çalışanları kısa sürede otel içinde eğitmeyi ve yetiştirmeyi mümkün kılıyor ve böylece personel eğitim eksikliği ile ilgili sorunları çözüyor. Sistemdeki veriler, çalışan terfisi veya iyi yapılan bir iş için ikramiye hakkında karar verilmesine yardımcı oluyor. SteadyControl Horeca daki tüm standartlarla %85 uyum, Green Flow’deki yöneticisinin tam KPI’sına eşdeğerdir. Green Flow Hotel Genel Müdürü Dmitry Shatsky sistemle ilgili şu bilgileri veriyor:

“Misafirlerimizin yüzde 60’ı tekrar geri dönüyor, bu nedenle her ziyarette hizmet kalitesinin zirvede olması önemlidir. Sistem, her çalışanın healing- konseptine uymasına yardımcı oldu. Resepsiyon görevlileri, konukları otelde gerçekleşen tüm etkinlikler, atölyeler ve dersler hakkında bilgilendirir: altı ayda bu süreçte 40% büyüme sağlamayı başardık. Projenin karlılığı açıktır: misafirin tekrar ziyareti, SteadyControl Horeca abonelik ücretinin aylık maliyetini karşılar. Yakın gelecekte restoranımızı ve iletişim merkezimizi sisteme bağlamayı planlıyoruz.”

Yorum Yaz