We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler “Bu Zor Günlerde Sektöre Dijital Tuzak”

“Bu Zor Günlerde Sektöre Dijital Tuzak”

Book Logic, verilmeyen hizmete karşılık, olmayan otellere fatura keserek icra takibi başlatma iddialarıyla gündeme oturdu.

Destination Services Turkey firmasının ortağı ve yöneticisi Metin Girgin, Book Logic şirketinin hizmet alınmayan otellere fatura düzenleyip hukuki süreç başlatma pratiğine dikkat çekti. Girgin, otelcilere yönelik uyarısında, kendi deneyiminden yola çıkarak, “Konaklama sektöründe yaşanan bir olayı paylaşarak diğer otelcilere bir uyarıda bulunmak istiyorum” dedi.

Girgin, ‘Bu zor günlerde sektöre digital tuzak’ olarak tanımladığı şu ifadelerle paylaştı:

Ben Metin Girgin, şu anda Destination Services Turkey firmasının hem ortağı hem de yöneticisiyim, daha önce sizin de bildiğiniz üzere Hotelbeds Destination Services de ve TUI Türkiye firmalarında üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundum. Turizm sektörüne yaklaşık 40 yıldır gerek yurt içinde gerekse farklı görevler ile yurt dışında aktif hizmet vermekteyim.
Bir konuda konaklama sektörünü uyarmak ve başımıza gelen bir olayı camia ile paylaşmak istiyorum ki özellikle otelci dostlar benim yaptığım hatayı yapmasınlar.

Eşim Fatma Girgin Antalya Lara Caddesi üzerinde bulunan eski Duru Suits/Apart Hoteli uzun yıllar çalıştırdı ve 4 Mart 2020 tarihinde de mülk sahibi ile anlaşarak aramızdaki kontratı fesih etti ve otel işletmeciliği işinden çıktık. Mülk sahibi binayı bir Rus yatırımcıya sattı. Alan Rus yatırımcı da bir süre sonra binayı sizlerin de bildiği üzere yıktı.

2018 yılında, yaz sezonu için Duru Suitesin satışına bakan otel personeli arkadaş Book Logic ile Chanel Manager olarak çalışmak istedi ve benim de onayım ile Duru Suits ile Book Logic çalışmaya başladı. 2019 Mart ayında, sözleşme bitmesine bir ay kala kendileri ile çalışmaya devam edemeyeceğimizi, sistemlerinin bize uygun olmadığını mail yolu ile bildirmişiz ki zaten akabinde bizi mapping den yani sistemlerinden çıkartmışlar. Bu durumu onların eski bir çalışanı olan , o zamanlarda bize bakan elemanları Hüseyin Gülmez Bey de teyit ediyor

Book Logic Duru Suites’e 2019, 2020, 2021, 2022 ve 2023 için hizmet faturası kesmiş, yasal faizini işletmiş . Hali ile kapattığımız bir şirketin hesaplarını ve gelen giden faturalarını özellikle pandemi sırasında ve sonrasında kontrol etmediğimiz için, bizim bu faturalardan haberimiz olmadı.

İyi niyetle kendileri ile önce şirketin yatırımcılarından biri olduğunu düşündüğümüz Oral Yiğitkuş Bey ile iletişime geçmeye çalıştık fakat telefonlarımıza çıkmadı. Daha sonra bizim şirketin yöneticilerinden biri olarak düşündüğümüz Erol Saraç adında bir çalışanları üzerinden temas kurduk ve bir yanlışlık olduğunu düşündüğümüzü, bizim kendileri ile çalışmayacağımıza dair 2019 yılında mailler attığımızı, hatta kendisinin de bu maillerde cc de olduğunu anlattık. Zaten akabinde kendisine 2020 yılında oteli devrederek otelcilik işinden çıktığımızı da anlattık ki 2020 ve sonrasında da otel fiziki olarak da yok, yıkıldı. Kaldı ki 2020/21’deki Force Majör durumu varken, bütün sektör etkilenmiş iken bu yıllar için de fatura çıkarmanın da ahlaklı olmadığını kendilerine bizzat ben kendim ilettim.

Bu açıklamaların akabinde bu yanlışın düzeleceğini düşünürken, Erol Saraç Beyin ilettiği gibi icrayı ancak yerimize bir otel bulursak kaldırabileceklerini söyleyerek zaten bu durumu bir iş modeli haline getirdiklerine kanaat getirdim. Bu arada konuştuğum otelci arkadaşlardan duyduklarım da bu kanaatımı pekiştirdi.
Book Logic’in bu şirket davranışını sektörel etiklere uygun bulmadığımı bildirmek isterim. Olmayan otele verilmeyen hizmet karşılığında fatura kesmek ve akabinde icra takibi yapmak en basit anlatımıyla etik ve ticari ahlak kurallarına uygun düşmeyen, hileli tebligatlarla kesinleştirilen takiplere dayalı oldu bittilerle, haksız kazanç elde etmeyi hedefleyen bir şebeke faaliyetidir.

Bütün otelci dostları uyarmak ihtiyacı duydum. Zaten hâlihazırda birçok otelci ile mahkemeliklermiş ve bizde şu anda hukuki süreci başlatmak üzereyiz. Sektörde bu zor günlerde daha fazla dostumuzun bu tip tuzaklara düşmelerini engellemek adına bu konuya dikkat çekmek istedim.

Yorum Yaz