We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Dünyanın en büyük bisiklet yarış serisi Türkiye’de

Dünyanın en büyük bisiklet yarış serisi Türkiye’de

GM Haber Merkezi

Bisiklet Turizmi Derneği tarafından organize edilen ve Türkiye’nin dünyadaki tanıtımına büyük katkı sağlayacak proje ile dünyanın önde gelen profesyonel sporcuları ve milli takımları Antalya’ya geliyor.

Bisiklet Turizmi Derneği Başkanı Şamil Yaşacan konu hakkında yaptığı açıklamada “Turizmde ölü sezon olarak tanımlanan bir dönemde kişi başı harcama oranı olarak dünyanın zirvesinde olan bisiklet turizmi ile bölgemize can suyu vermeye hazırlanıyoruz. Gerek uzun dönem konaklamalarıyla gerekse bıraktıkları döviz miktarıyla bölgemizde ezberleri bozacak bir turizm alanıyla karşı karşıyayız. Sadece Avrupa’da yılda 52 milyar euro bir hacme sahip olan bisiklet turizminin ülkemizde de gelişmesi için yoğun gayret gösteriyoruz. Başta Türkiye Bisiklet Federasyonu Başkanı Sn.Emin Müftüoğlu olmak üzere devletimizin çeşitli kademeleri de bu doğrultuda yoğun mesailer harcıyor. Biz de Bisiklet Turizmi Derneği olarak Ocak ayında başlayacak yarış serisi ile dünyanın en büyük yarıs serisini düzenlemeye hazırlanıyoruz. Dünya Bisiklet Örgütü “UCI”ın uluslararası yarış takviminde yayınlanmakta olan ve 46’dan fazla ülkeden sporcunun katılacağı yarışlar olimpiyat ve ülke puanı açısından milli takım ve kulüplerin beklentilerini fazlasıyla karşılayacak şekilde organize ediliyor. Ümit ediyoruz ki ülkemiz bu yarışlar vesilesi ile dünya genelindeki bisiklet turistlerinin ilgisini çekecek ve turizm potansiyelimiz hakettiği karşılığı alacaktır” dedi.

Turizm Bakanlığı’na bağlı Turizm Geliştirme Ajansı “TGA” tarafından da desteklenen yarışlar Aspendos, Perge gibi tarihi alanların tanıtımına da büyük katkı sağlıyor. Yarışların başlangıç ve bitiş noktalarının ve isimlerinin verildiği tarihi mekanlar UCI tarafından tüm dünyaya tanıtılmış oluyor.

Ayrıca Spor bakanlığı 4 yıldır düzenlenen ve dünya takviminde gelenekselleşen yarışlara destek olurken, ülkemizin bisiklet sporu alanında profesyonel sporcular kazanmasına da olanak sağlıyor.

2024 yılında düzenlenecek yarışlar için 3000’den fazla profesyonel bisiklet sporcusunun ülkemize gelmesi bekleniyor.

Yorum Yaz