We-Flytour-GM-Banner-Animation
atf_banner-02
Anasayfa Sektörel Haberler Erken rezervasyon süreci nasıl geçiyor?

Erken rezervasyon süreci nasıl geçiyor?

31 Ocak’ta Türkiye’ye turların birinci erken rezervasyon aşaması tamamlandı. PEGAS Touristik tarafından düzenlenen düzenenlenen Turkey Workshop 2023 kapsamında otelciler, erken rezervasyonda ara sonuçları özetledi. Tur operatörü PEGAS ayrıca, kendi değerlendirmesini de sektörle paylaştı.

Tur operatörü PEGAS Touristik, büyük bir çalıştay düzenledi.

Atoru’un yaptığı haberde, turistlerin maksimum %55’e varan indirimlerle tur satın almalarını sağlayan 31 Ocak’ta sona eren erken rezervasyon aşamasının sonuçlarına yer verildi. 31 Ocak’tan sonra, erken rezervasyonun sonraki her aşamasında indirim %5-10 oranında azalacak.

PEGAS Touristik’in 2023 planı: %30-50 daha fazla turist

2023 yaz sezonunda PEGAS Touristik, 2022 yazına göre %30-50 daha fazla turisti ağırlamayı planlıyor. 2023 yazı için satışların ise hareketli olduğu belirtildi.

PEGAS Touristik’in etkinlikte analizini gerçekleştirdiği verilere göre, geçen yılın aynı dönemine göre %50 daha fazla başvuru alındı. Şirket erken rezervasyonun avantajlarından, “Geçen yıl yaz sezonunda turların fiyatları gözümüzün önünde arttı. Artık turistler, yaz aylarında özel teklifler beklemeye değmeyeceğini anlıyor. Turları önceden rezerve etmek çok daha karlı, oteller ise indirim yapıyor. Sonuçta, fiyatlar sadece artacak” diyerek bahsetti.

PEGAS Touristik’e göre ise 2023 yaz sezonunda tahmini fiyat artışı yüzde 20-30 olacak. Rus turistlerin genellikle üst segment otel seçimleri yaptığı paylaşılırken, bütçeye uygun 5 ve 4 yıldızlar oteller de konuşuldu. PEGAS Touristik rezervasyonların büyük bir kısmının Mayıs-Ağustos olduğunu belirtirken, Kasım’a kadar rezervasyonların devam ettiğini söyledi.

“Geçen yıl rezervasyonlar daha hareketliydi”

IC Hotels Temsilcisi Elena Düden ise, erken rezervasyonun geçen yılın aynı döneminde daha hareketli olduğunu vurguladı. Düden, rezervasyonların geçen yılki hacimlere ulaşmadığını söyledi.

Düden, “Geçen yıl rezervasyonlar daha hareketliydi. Rusların yeniden bu formata güvenmeye başlamasına sevindik. Şimdi satışlar devam ediyor, ancak henüz tam olarak sallanmadı. Otellerimizde fiyatlar ortalama yüzde 25 arttı” dedi.

Voyage ve Maxx Royal otellerinde ise rezervasyonların çok aktif olduğu belirtildi, Bu iki otelde, bazı oda tiplerinde satışlar şimdiden durmuş durumda.

Örneğin, Voyage Belek otelinde artık bazı yaz tarihlerinde aile odaları bulunmuyor. Aynı tablo Maxx Royal Kemer’de de geçerli. Fiyatlar ise ortalama %25-30 arttı.

Otel kompleksinin temsilcisi Zhanar Tabaldiyeva’ya göre Spice Hotel & Spa’da, rezervasyonun Şubat ortasına yakın – Mart başına kadar etkinleştirilmesini bekliyorlar. Şimdiye kadar, hacimler bir yıl öncesine göre biraz daha az. Bu oteldeki fiyat etiketi geçen yıla göre %20-25 arttı.

Kempinski Hotel The Dome otelinin temsilcisine göre geçen yıl otel Ruslar arasında rağbet görüyordu. Bu yıl da rezervasyonlar başladı. Aida Dobrysheva-Dede, “Fiyat artışından bahsedersek, o zaman yıllık büyümeyi yüzde 30 seviyesinde sabitleriz. Turistlere tatillerini önceden planlamalarını öneriyoruz. Türk otellerinde yaz sezonunda indirimlere güvenmeye kesinlikle değmez” dedi.

Club Hotel Phaselis Rose Emre Yaşarbaş da, turistlerin dikkatini erken rezervasyonun karlılığına çekti. Otelin fiyatlarının ortalama %25 oranında artırdığını söyledi.

Genel olarak otelciler, sezonun iyi geçmesini bekliyor ve Türkiye’de pahalı tatillere yönelik artan talebin devam edeceğini söylüyor.

Seyahat acenteleri bunu onaylıyor. PEGAS Touristik etkinliğinde hazır bulunan Moskovalı bir seyahat acentesinin müdürü, “Orta fiyat segmentinin nasıl ‘kaybolduğunu’ ve pahalı Türkiye’ye ilginin nasıl arttığını görüyoruz” dedi.

Yorum Yaz